MojAndroid

Výrobcovia smartfónov a združenia, ktoré zastupujú technologické firmy v Indii, sa podľa najnovších informácií dohodli na prijatí USB-C štandardu pre nabíjanie telefónov, tabletov a notebookov. Ide o veľký posun vpred, keďže India je druhým najväčším trhom, pokiaľ ide o predaj mobilných telefónov. Informácie priniesol portál Android Authority.

V Indii bude USB-C štandardom podobne, ako v EÚ

Na stretnutí, kde sa dohodol USB-C port ako štandard pre nabíjanie v Indii, údajne boli prítomní aj predstavitelia spoločností Samsung, Apple, HP, Dell a Lenovo. Aktuálne informácie naznačujú, že americký gigant Apple na tento návrh nijako neoponoval a zrejme ho prijal.

USB-C ako štandard v EÚ je už realitou – s microUSB portmi a podobnými sa teda už našťastie nestretneme | Zdroj: Reuters.com

Práve tento výrobca by mal mať najväčšie problémy s prechodom na štandardizovaný konektor, keďže iPhony, AirPody, Apple Magic klávesnice a niektoré iPady sa stále spoliehajú na Lightning port. Niet pochýb o tom, že Apple zarába na predaji Lightning príslušenstva veľmi veľkú čiastku.

Nie je zatiaľ stanovený žiaden konkrétny čas, odkedy sa budú musieť v Indii predávať zariadenia výhradne s USB-C konektorom. Stane sa tak zrejme až po tom, čo sa stane USB-C štandardom pre elektroniku v rámci Európskej únie.

USB-C kábel
USB-C koenktor | Zdroj: TheVerge.com

U nás bude nutné predávať smartfóny, tablety, notebooky a ďalšie zariadenia výhradne s týmto portom od jesene 2024 v snahe zabrániť tvorbe elektronického odpadu kvôli nekompatibilnému príslušenstvu napríklad zo starého mobilu. V prípade notebookov sa tento termín predlžuje až na rok 2026.

Náš tip
Samsung Galaxy S23 bude mať exkluzívnu pretaktovanú verziu čipu Snapdragon 8 Gen 2
18.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+