MojAndroid

Počas posledných rokov nás juhokórejský gigant Samsung v Európe nútil používať ich vlajkové lode osadené čipsetmi Exynos. Tie určite neboli vyslovené zlé, no v porovnaní so Snapdragonmi boli o niečo menej výkonné a taktiež aj menej efektívne, čo určite vytváralo v hlave otázky viacerým používateľom. Budúci rok nás však poteší séria Samsung Galaxy S23, ktorá sa bude v Európe predávať so špeciálne pretaktovaným procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Informácie priniesol portál GSMArena.

Výkon bude vyšší v porovnaní s konkurenčnými top modelmi

Verzia nového čipu sa bude vyznačovať vyššou frekvenciou pre dosiahnutie čo najlepšieho vrcholového výkonu. Svedčia o tom aj výsledky z benchmarkovej aplikácie Geekbench 5. Hlavné výkonné jadro pobeží na takte 3,36 GHz. Ide o zrýchlenie len o 0,16 GHz v porovnaní s klasickou, neupravenou verziou najnovšieho čipsetu od americkej spoločnosti Qualcomm.

Geekbench 5 Samsung Galaxy S23 Ultra Snapdragon 8 Gen 2
Výsledok v benchmarkovej aplikácii Geekbench 5 smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra s pretaktovanou verziou procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: GizmoChina.com

Taktovacie frekvencie ďalších siedmych jadier ostali nezmenené. Rozdiel bude teda veľmi malý a viditeľný len pri maximálnej záťaži. Frekvencia procesorov v mobilných telefónoch je nastavená na tú najvyššiu len vo veľmi ojedinelých prípadoch, keďže je nutné zároveň dosahovať čo najnižšiu energetickú náročnosť.

Predchádzajúce časti článku:

Už žiadny Exynos. Samsung Galaxy S23 príde len so Snapdragonom, potvrdil Qualcomm

7.11.2022

Nejaké indície tomu už síce nasvedčovali, no oficiálne potvrdené tieto informácie ešte neboli. Portál GSMArena teraz informoval o tom, že séria Samsung Galaxy S23 príde výlučne s čipsetom od Qualcomm. Variant s Exynsom nebude existovať vôbec, takže aj na európske trhy, vrátane toho slovenského, prídu novinky s čipsetom od tejto americkej spoločnosti.

Samsung bol v minulosti častokrát kritizovaný za to, že rozdeľuje rovnaké telefóny a k nám ich posiela so slabšími čipsetmi. Pravdou síce je, že rozdiely markantné nie sú, no predsalen existujú. V posledných rokoch sme mohli vidieť, že Exynosy na Snapdragony jemne strácali nielen vo výkone, ale aj vo výdrži batérie a viac sa prehrievali.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aby sme boli spravodliví, ani posledné Snapdragony na tom s manažmentom teploty nie sú najlepšie. Snapdragon 8 Gen 1 či minuloročný Snapdragon 888 sa v tomto smere veľmi nevyznamenali. Reputáciu teraz napráva najnovší Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý vyzerá, že je v poriadku a okrem vysokého výkonu sa používatelia tešia aj z dobrej výdrže a nezápasia s prehrievaním.

Samotný výrobca čipsetov teraz potvrdil, že všetky vyrobené kusy najnovšej série vlajkových lodí od Samsungu budú obsahovať čipset Snapdragon. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o model 8 Gen 2, ktorý by mal byť predstavený onedlho.

Séria Samsung Galaxy S23 už budúci mesiac? Toto všetko o nej už vieme

2.11.2022

Pôvodné správy uvádzali, že séria Samsung Galaxy S23 by mala byť oficiálne predstavená začiatkom budúceho roka, pravdepodobne niekedy koncom januára – začiatkom februára. Portál PhoneArena teraz uvádza, že by sa tak mohlo stať oveľa skôr, možno ešte v tomto roku.

Ak by sa Samsung naozaj rozhodol vydať novinky ešte v tomto roku, stalo by sa tak prvýkrát. Zaužívaným trendom je, že séria Galaxy S zvykne byť vždy predstavená začiatkom roka, ďalšia séria Galaxy Fold zase koncom leta. Skoršie predstavenie vlajkových lodí by tento stereotyp výrazne narušilo.

Konkurenční výrobcovia však už podobne fungujú a niektorí z nich svoje špičkové modely zvyknú predstaviť tesne pred koncom roka. Väčšinou ide o zariadenia určené pre čínsky trh, tie európske príchádzajú neskôr.

Prvá snímka z 200 MP fotoaparátu Galaxy S23 Ultra je tu: Takto vyzerá v porovnaní s S22 Ultra

30.10.2022

Je to tu. Na svete je prvá fotografia, ktorá ukazuje schopnosti očakávaného smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra. Zverejnil ju známy leakster Ice Universe, na tému upozornil portál GSMArena.

Ide vlastne o porovnanie dvoch snímok. Jedna z nich bola vytvorená smartfónom Galaxy S22 Ultra, druhá spomínanou nepredstavenou novinkou. Obrázky nie sú celé, ide o výrezy z fotografií, na ktorých je možné vidieť enormný pokrok. Fotografia z nového telefónu je neporovnateľne lepšia a najmä ostrejšia.

Obe fotografie boli vytvorené hlavnými snímačmi oboch smartfónov. Galaxy S23 Ultra má výhodu vo vyššom 200-megapixelovom rozlíšení, ktorá sa v tomto prípade prejavila naozaj výrazne. Práve tento snímač má byť najväčšou novinkou. Ostatné by mali zostať rovnaké, avšak aj v tomto smere očakávame zlepšenie.

Ponúknuť by mali lepšiu kvalitu záberov, a to vďaka vylepšenému softvéru a výkonu nového čipsetu, ktorým by mal byť Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Nová séria vlajkových lodí od Samsungu by mala byť predstavená vo februári.

Samsung Galaxy S23 Ultra prinesie najinovatívnejší fotoaparát za posledných 5 rokov

28.10.2022

Séria Samsung Galaxy S23 by mala byť opäť predstavená začiatkom roka, ako býva zvykom. A opäť by malo ísť o tri modely. Najviac pozornosti vzbudzuje práve variant Ultra, ktorý bude z nich najvybavenejší. A jednou z hlavných funkcionalít, ktoré by mali byť vylepšené, je fotoaparát. Téme sa venoval portál GSMArena.

Galaxy S23 Ultra by mal v prvom rade prísť s úplne novým snímačom, ktorý ponúkne rozlíšenie až 200 megapixelov. To už nie je ničím prekvapivým, keďže takéto rozlíšenie už ponúka napríklad Xiaomi 12T Pro či Motorola edge 30 ultra. Avšak snímač v novom Samsungu bude iný, lepší.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V kombinácii s extrémnym výkonom čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 prídu aj ďalšie vylepšenia týkajúce sa softvéru a rýchlosti spracovania fotografií či videa. Práve video by malo byť podstatne vylepšené. Okrem toho sa budú vylepšenia týkať aj nočných fotografií aj nočného videa.

Pri pohľade na tieto novinky ide pravdepodobne o najväčší skok vo fotoaparátoch Samsungu minimálne za posledných 5 rokov. Otázkou však zostáva, ako sa tieto informácie prenesú do praxe. Nepochybujeme o tom, že prichádzajúca vlajková loď bude opäť patriť medzi to najlepšie.

Samsung Galaxy S23 Ultra bude extrémne výkonný. Geekbench ukázal parádne čísla

24.10.2022

Nepotvrdené informácie hovoria o tom, že pripravovaná séria Samsung Galaxy S23 by mala dostať zatiaľ nepredstavený čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. A dokonca by nemal ani existovať variant s čipsetom Exynos, ktorý sa zvykne predávať napríklad aj u nás. Najnovšie informácie odhalili výkon smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra, ktorý sa podarilo zaznamenať obľúbenému benchnarku GeekBench. Na tému upozornil portál Gizmochina.

Galaxy S23 Ultra geekbench
Galaxy S23 Ultra Geekbench | Zdroj: Gizmochina

Výkon nového Snapdragonu bude podľa tohto obrázku naozaj poriadny. Skóre 1521 bodov v teste jedného jadra doteraz nedosiahol žiadny Android smartfón. Dokonca sa k nemu ani len nepriblížil. Aktuálny Snapdragon 8+ Gen 1 dosahuje maximálne 1300 bodov. Má teda ísť o veľmi slušné vylepšenie výkonu.

Pravdou však zostáva, že čipset A16 Bionic od Apple na tom je v hrubom výkone stále lepšie. V teste jedného jadra získal viac ako 1800 bodov a vedie aj vo viacjadrovom teste.

Samsung Galaxy S23 Ultra dostane špičkový fotoaparát s extra vysokým rozlíšením. Aká bude celá zostava?

11.10.2022

Portál Android Authority zverejnil presnejšie informácie ohľadom pripravovanej vlajkovej lode pre budúci rok, ktorou je Samsung Galaxy S23 Ultra. Dočkali sme sa uniknutých obrázkov tohto telefónu a taktiež aj informácií ohľadom jeho fotografickej výbavy. Primárny senzor bude mať extra vysoké rozlíšenie.

Samsung Galaxy S23 Ultra s 200 MP hlavným snímačom

Samsung Galaxy S23 Ultra sa pravdepodobne bude môcť pochváliť 200 MP primárnym fotoaparátom. Snímačom s tak extrémne vysokým rozlíšením momentálne disponuje napríklad vlajková Motorola edge 30 ultra alebo úplne nový Xiaomi 12T Pro. Presnejšie detaily k použitému senzoru žiaľ ešte nie sú k dispozícii. Dôkazov, že takéto rozlíšenie juhokórejský gigant Samsung použije, je hneď viacero.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Technizo Concept / YouTube

Ostatné fotoaparáty budú podobné predchodcovi

Odhaduje sa, že Samsung Galaxy S23 Ultra ponúkne veľmi podobnú zostavu fotoaparátov, ako súčasný top model Samsung Galaxy S22 Ultra. Chýbať teda nesmie ultraširokouhlá šošovka, 3-násobný teleobjektív a ani teleobjektív s 10-násobným optickým priblížením so zaujímavou hybridnou formou zoomu, ktorá kombinuje digitálne priblíženie s tým optickým.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na presnejšie informácie ohľadom pripravovaných budúcoročných vlajkových lodí od spoločnosti Samsung si ešte budeme musieť počkať. Špekuluje sa taktiež aj o nasadení čipsetov Exynos. Predošlé správy to vyvracali a hovorili o výhradnom použití procesorov Qualcomm Snapdragon. Uvidíme, čoho sa koniec koncov dočkáme.

Náš tip
História série skladacích telefónov Galaxy Z Fold. Ako sa vyvíjali a čo nové priniesli?

18.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+