MojAndroid

Keď sa povie skladací smartfón s ohybným displejom, väčšina z vás si pravdepodobne predstaví modely od Samsungu. Séria Galaxy Z Fold sa počas štyroch rokov na trhu stala doslova ikonickou. Už to nie je len o tom priniesť skladací smartfón. Najnovší Samsung Galaxy Z Fold4 je špičkovo vybaveným pracovným nástrojom s vysokým výkonom, kvalitnými fotoaparátmi a množstvom funkcií, ktoré oceníte nielen pri práci, ale aj zábave. Ale ako to celé začalo?

2019: Rok, kedy to všetko začalo

Písal sa rok 2019 a výrobcovia smartfónov sa predbiehali v tom, kto lepšie skryje selfie fotoaparát do bezrámikového telefónu. V týchto časoch sme mali možnosť vidieť zaujímavé prototypy smartfónov so zaujímavým dizajnom. Avšak v tomto roku Samsung predstavil svoj vôbec prvý skladací telefón s ohybným displejom. A označil ho veľmi jednoducho – Fold.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold | Zdroj: Samsung

Na to, že išlo o vôbec prvé zariadenie výrobcu svojho druhu, nevyzeralo až tak nemotorne ako podobné riešenia konkurencie. Dalo sa normálne používať. Najväčšou chybou tohto telefónu však bolo to, že sa oficiálne na slovenský trh nedostal. Škoda, viacerí z nás si naň brúsili zuby. Išlo o niečo nové, iné, neprebádané, čo vzbudzovalo rozruch. Technologický svet vtedy takmer ani nerozprával o ničom inom.

Prichádza Samsung Galaxy Z Fold2 a vylepšuje kľúčové vlastnosti

Ako každá prvotina, aj Samsung Galaxy Fold mal svoje nedostatky. Výrobca našťastie na tento typ telefónu nezabudol a inovuje ho dodnes. V roku 2020 prišiel nástupca, Samsung Galaxy Z Fold2. A priniesol niekoľko dôležitých vylepšení.

Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy Z Fold2 | Foto: Redakcia

Okrem štandardných vlastností, ktoré sa vylepšujú každoročne, ako napríklad nový procesor, ponúkol úplne nový vonkajší displej, ktorý bol natiahnutý takmer až po okraje smartfónu. Oproti predchodcovi išlo o výrazný krok vpred, pretože jeho malý vonkajší displej s uhlopriečkou 4,6” na bežné používanie nebol príliš pohodlný.

Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To ale nie je všetko. Zmeny nastali aj v prípade hlavnej hviezdy – vnútorného displeja. Pôvodný 60 Hz panel bol nahradený Dynamic AMOLED 2X displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a tenšími rámikmi okolo. Nová tvár novinky bola doladená nádherným bronzovým matným farebným variantom.

Samsung Galaxy Z Fold3: Ešte lepšia vlajková loď

Už Samsung Galaxy Z Fold2 bol plnohodnotným vlajkovým telefónom vhodným na všetky bežné činnosti, zábavu, ale aj prácu. O rok neskôr sme sa dočkali ďalšieho nástupcu, Galaxy Z Fold3. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že vylepšení sa veľa neudialo, opak je pravdou. Séria skladacích smartfónov od Samsungu opäť dospela.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Jednou z najväčších noviniek je príchod zvýšenej odolnosti voči vode s certifikáciou IPX8. Samsung Galaxy Z Fold3 tak zvládne ponorenie do vody s hĺbkou 1,5 m po dobu 30 minút. Žiadna iná skladacia konkurencia na trhu zatiaľ zvýšenú odolnosť voči vode neponúka, za toto si Samsung určite zaslúži pochvalu.

Ďalšie vylepšenie prišlo s vonkajším displejom, pričom zmenil sa jeden kľúčový parameter. 60 Hz obnovovacia frekvencia bola nahradená 120 Hz, čím sa vonkajší displej vyrovnal v plynulosti tomu vnútornému. Pre používateľa to znamenalo ešte viac pohodlia pri používaní.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Možno menej diskutovanou, no veľmi dôležitou zmenou prešiel aj selfie fotoaparát, ktorý sa presunul priamo pod vnútorný displej, jednoducho sa zneviditeľnil. Počas používania ste si tento snímač ani nevšimli, no keď bol potrebný, napríklad pre uskutočnenie videohovoru, bol vždy pripravený.

Samsung Galaxy Z Fold4: Lepší skladací telefón u nás nekúpite

A dostali sme sa až k aktuálnej situácii. Na trhu už máme najnovší Samsung Galaxy Z Fold4. Ten opäť kombinuje všetky skvelé vlastnosti predchodcov a opäť pridáva niečo navyše. 

Samsung Galaxy Z Fold4
Vonkajší displej | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aj v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na selfie fotoaparát v displeji, vodoodolnosť, dva kvalitné 120 Hz displeje či prvotriedne konštrukčné spracovanie. 

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Novinka dostala ultra výkonný, no zároveň úsporný čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý sa výrazne podpísal na predĺženej výdrži. Vonkajší displej bol natiahnutý ešte viac k okrajom, pričom výrobca sa sústredil najmä na zväčšenie jeho šírky pre pohodlnejšie písanie. Podarilo sa.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aj napriek tomu, že celkové rozmery telefónu sa nezväčšili, vnútorný displej je zase o niečo väčší. To znamená, že aj rámiky sú o niečo tenšie. Celkovo vyzerá nový Galaxy Z Fold4 ešte lepšie a modernejšie.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výraznými zmenami prešiel aj fotoaparát. Hlavný snímač s rozlíšením 12 meapixelov bol nahradený väčším, novším a kvalitnejším snímačom s rozlíšením 50 megapixelov a optickou stabilizáciou obrazu. Tento istý snímač používa Samsung vo svojej vlajkovej sérii Galaxy S22, takže o jeho kvalitách niet pochýb. Nový Galaxy Z Fold4 sa vďaka tomu zaradil medzi najlepšie fotomobily súčasnosti.

Vyskúšajte si novinky od Samsungu naživo spolu s nami

Je to tak. Smart Roadshow sa po trojročnej prestávke vracia a mieri do Košíc. V metropole východu budeme nielen my, ale príde tam aj Samsung a ukáže svoje najhorúcejšie zariadenia. Tešiť sa môžete napríklad na Galaxy Z Flip4, Z Fold4, najnovšie slúchadlá Glaaxy Buds2 Pro, hodinky série Galaxy Watch5, Samsung Galaxy S22 Ultra či špičkový tablet Galaxy Tab S8 Ultra.

Takže neváhajte a príďte už 15. októbra 2022 do Košíc, vidíme sa v hoteli DoubleTree by Hilton. Nezabudnite sa zadarmo registrovať, pretože chýbať nebude ani žrebovanie, v rámci ktorého môžete vyhrať hodnotné ceny.

10.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+