MojAndroid

Na slovenský trh nedávno dorazili dva nové smartfóny, ktoré majú vysoké ambície. Séria Xiaomi 12T stavia nielen na sile značky, ale aj na výborných parametroch, dlhej podpore a atraktívnej cene. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo robí tieto novinky zaujímavými.

To najlepšie, čo Android ponúka

Xiaomi 12T Pro v prvom rade obsahuje supervýkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Momentálne ide o to absolútne najlepšie, čo je možné v telefóne s operačným systémom Android mať.

Na tento čipset sú skvelé ohlasy nielen kvôli jeho hrubému výkonu, ale napríklad aj nízkej spotrebe energie. Vyrobený je zatiaľ najmodernejším 4 nm výrobným procesom.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V spojení s výbornou optimalizáciou to v praxi znamená len jediné. Žiadne čakanie. A to doslova. Či už ide o bežnú prácu s telefónom, otváranie aplikácií alebo hranie najnáročnejších hier, Xiaomi 12T Pro zvláda všetko bez jediného seknutia či spomalenia. Na svoje si tak prídu aj nároční hráči, ktorí tak nemusia siahať po výlučne herných smartfónoch.

Vysoký výkon sa prejavuje v akejkoľvek činnosti s telefónom. Vytvorené fotografie sú spracovávané okamžite, na spúšť reaguje instantne, práca s 3D programami je maximálne plynulá. Navyše bez prehrievania aj pri dlhšom používaní. 

Xiaomi 12T výkonom nezaostáva

Ani lacnejší z dvojice, model Xiaomi 12T, výkonom nezaostáva. V tomto prípade výrobca siahol po modernom novom čipsete MediaTek Dimensity 8100-Ultra v kombinácii s 8 GB RAM.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nie je to síce úplne vlajkový procesor, no v praxi rozdiel veľmi nespoznáte. Aj tento bez problémov zvládne náročné hry, multitasking a plynulosť operačného systému je stále skvelá.

Pochváliť sa môže 6 nm výrobnou technológiou, takže okrem dostatočného výkonu je aj dostatočne úsporný, čo sa pozitívne prejaví na výdrži batérie.

120 Hz AMOLED displej s vysokým rozlíšením

Rukou v ruke s výkonom ide aj plynulosť systému, ktorá je vyšperkovaná displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz v prípade oboch noviniek. Ak takýto plynulý displej vyskúšate, už nikdy sa nebudete chcieť vrátiť späť.

Ale nie je to len o rýchlosti. Kvalita displeja sa meria aj inými parametrami. V tomto prípade ide o moderný AMOLED panel s vysokým rozlíšením 2712 x 1220 pixelov. Ak vám tieto čísla nič nehovoria, tak vedzte, že obraz je na ňom krásne ostrý a nechýbajú ani výrazné sýte farby, ktoré ešte umocňujú multimediálny zážitok.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ochrana displeja je zabezpečená overenou klasikou – krycím sklom Corning Gorilla Glass 5. generácie. Vďaka vysokému jasu na úrovni až 1200 nitov nebudete mať s čitateľnosťou problém ani na priamom slnečnom svetle.

Používateľovi je ponúknuté aj množstvo rôznych nastavení, vďaka ktorým si nastaví displej presne podľa seba. Či už ide o farebné podanie, sýtosť farieb či obnovovaciu frekvenciu. Nechýba ani obľúbený always on displej, ktorý dokáže neustále zobrazovať základné informácie a upozornenia aj vtedy, keď je zariadenie zablokované a displej vypnutý.

Kvalita, za ktorú sa pla…. neplatí

Dnešné vlajkové lode svojimi cenami už bežne prekonávajú hranicu 1000 eur. Častokrát sú ešte oveľa drahšie. Xiaomi preto cenu týchto dvoch noviniek nastavilo veľmi atraktívne.

Za model 12T Pro s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom pýta na Slovensku 799 eur. Lacnejší, no nemenej zaujímavý Xiaomi 12T vo verzii s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom vás vyjde na veľmi príjemných 599 eur.

V prvej časti nášho miniseriálu o novinkách zo série Xiaomi 12T sme sa venovali ich procesorom a displeju. V druhej časti si bližšie povieme napríklad aj o 200-megapixelovom fotoaparáte či extrémne rýchlom nabíjaní. Zostaňte s nami.

18.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+