MojAndroid

Po niekoľkých mesiacoch od predloženia návrhu schválil Európsky parlament zákon, podľa ktorého budú musieť vybrané typy predávanej elektroniky v EÚ od roku 2024 používať nabíjací USB-C port. Nariadenie bude platiť pre všetkých výrobcov bez rozdielu, takže sa mu musia podvoliť aj smartfóny Apple iPhone. Rozhodnutie bolo zverejnené na oficiálnych stránkach Európskeho parlamentu.

Od roku 2026 bude USB-C povinné aj pre notebooky

Podľa nariadenia budú musieť do konca roku 2024  byť všetky mobilné telefóny, tablety alebo fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím portom USB Type-C. Od jari 2026 sa táto povinnosť mala rozšíriť aj na notebooky. Nový zákon prijalo plénum europoslancov 602 hlasmi za, 13 proti a 8 sa zdržali. Cieľom legislatívy je zníženie elektronického odpadu a zvýšiť udržateľnosť týchto zariadení.

USB-C ako štandard v EÚ je už realitou | Zdroj: Reuters.com

Spotrebitelia už nebudú pri každom nákupe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku, pretože budú môcť používať jednu nabíjačku pre celý rad malých a stredných prenosných elektronických zariadení. A to bez ohľadu na ich výrobcu, takže sa rozhodnutiu bude musieť podriadiť aj spoločnosť Apple. Tá vo svojich smartfónoch využíva vlastné riešenie – Lightning port.

Akých všetkých zariadení sa nové nariadenie bude týkať?

Rozhodnutie sa nebude týkať len novo vyrobených mobilných telefónov, tabletov alebo digitálnych fotoaparátov.  Zahŕňa aj slúchadlá, ručné videoherné konzol, prenosné reproduktory, elektronické čítačky, klávesnice, myši, navigácie a notebooky, ktoré sa dajú nabíjať pomocou káblového kábla a fungujú s napájaním do 100 wattov.

Všetky zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, budú mať teraz rovnakú rýchlosť nabíjania. To používateľom umožní nabíjať svoje zariadenia rovnakou rýchlosťou pomocou akejkoľvek kompatibilnej nabíjačky. Európsky parlament chce do roku zjednotiť aj štandard bezdrôtového nabíjania, ktorý sa stáva v mobilných zariadeniach stále rozšírenejším.

Náš tip
Pixel Watch a Pixel Buds Pro k predobjednávkam nových Pixelov úplne zadarmo?
6.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+