MojAndroid

Pokiaľ vás zaujíma dianie vo svete technológií, určite ste počuli o nedávnom predstavení nových produktov amerického giganta Apple. Dočkali sme sa novej generácie iPhonov a ďalších noviniek. Ich nové smartfóny sú však niečim, čo zaujíma fanúšika Androidu z ich portfólia najviac. Ide predsa o konkurenciu, ktorá zvyčajne rozdeľuje používateľov mobilných telefónov na dve rozličné skupiny. Za kráľa Android smartfónov sa často považuje Google Pixel 6 Pro, no u nás je podstatne populárnejší model Samsung Galaxy S22 Ultra. Najlepším aktuálnym zástupcom smartfónov od Apple je iPhone 14 Pro Max. Poďme si ich porovnať.

iPhone 14 Pro Max vs Samsung Galaxy S22 Ultra

Konštrukcia a dizajn

To, ktorý telefón sa vám páči viac, je čisto subjektívna vec. Náš názor sa od toho vášho bude zrejme v niektorých ohľadoch líšiť, čiže rozoberať ktorý telefón je krajší nemá zmysel. V dizajne sa tieto dva mobily odlišujú poriadne. Samsung má plochú spodnú a hornú hranu, pričom boky sú zaoblené, tak ako aj sklo vpredu či vzadu.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón sa preto drží celkom pohodlne. iPhone je zato plochý úplne všade, ako na hranách tak aj vpredu či vzadu. V obidvoch prípadoch je sklo na zadnej strane matné, čo je možné brať ako veľké pozitívum. iPhone je o milimeter tenší, no na druhú stranu aj o 12 gramov ťažší.

iPhone 14 Pro Max:

 • Rozmery: 160.7 x 77.6 x 7.9 milimetra
 • Hmotnosť: 240 gramov

Samsung Galaxy S22 Ultra:

 • Rozmery: 163.3 x 77.9 x 8.9 milimetra
 • Hmotnosť: 228 gramov

Samsung má vo svojom tele zakomponovaný stylus S Pen, čo rozhodne stojí za zmienku. Pre viacerých milovníkov modelového radu Galaxy Note, ktorý je už minulosťou, ide o veľmi hodnotný prídavok.

Displej

Nový iPhone 14 Pro Max má najjasnejší displej na trhu smartfónov. Dosahuje až priam neuveriteľných 2000 nitov. Samsung Galaxy S22 Ultra má pre porovnanie maximálnu svietivosť 1750 nitov. iPhone disponuje 6,7-palcovým LTPO Super Retina XDR OLED displejom s obnovovacou frekvenciou 1 až 120 Hz. Podporuje zobrazovanie obsahu v HDR10 a nechýba ani prítomnosť technológie Dolby Vision. Rozlíšenie činí 1290 x 2796 pixelov, čo nám dáva výslednú jemnosť približne 460 pixelov na palec. Novinkou je prítomnosť Always-On displeja.

iPhone 14 Pro Max
iPhone 14 Pro Max | Zdroj: Apple.com

Samsung Galaxy S22 Ultra má čím konkurovať. Má 6,8-palcový Dynamic AMOLED 2X HDR10+ displej, ktorý je zahnutý. Rozlíšenie sa zastavilo na 1440 x 3088 pixeloch a výsledná jemnosť je asi 500 pixelov na palec. Obnovovacia frekvencia sa dynamicky pohybuje v rozmedzí od 1 Hz až po 120 Hz. V oboch prípadoch ide o špičkové obrazovky. Je už na vás, či preferujete rovný displej alebo zakrivený.

Výkon a pamäť

Buďme úprimný. iPhone 14 Pro Max s procesorom Apple A16 Bionic je výkonnejší, ako Samsung Galaxy S22 Ultra s čipsetom Exynos 2200. Exynos čipy zaostávajú aj oproti Snapdragonom a rozdiel je celkom viditeľný aj počas bežných operácií v používateľskom prostredí. Výkonnejším a plynulejším smartfónom bude dozaista iPhone a to nielen v hrubom výkone, ale najmä v praxi.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pokiaľ pôjde o hranie hier, rozdiely nijako priepastné rozhodne nebudú. iPhone 6 GB RAM a 128, 256, 5121024 GB interného ukladacieho priestoru. 128 GB verzia Samsungu disponuje 8 GB RAM. 256, 512 a 1024 GB prevedenie má 12 GB operačnej pamäte. Netvrdíme, že Samsung je pomalý – to určite nie. Toto je však porovnanie s iPhonom, ktorý bude mať v tejto oblasti jednoducho navrch, pokiaľ berieme do úvahy u nás predávanú Exynos verziu aktuálnej vlajkovej lode od juhokórejského giganta.

Fotoaparáty

Nové iPhony konečne dostali novú zostavu fotoaparátov. Oproti predchodcovi je nárast počtu megapixelov až štvornásobný. To však ešte nemusí nič znamenať a momentálne je porovnanie fotoaparátov prakticky nemožné, keďže ide o vec, ktorú je potrebné overiť v praxi. Zahraniční recenzenti sa však na kvality fotoaparátov týchto dvoch modelov pozreli a vyzerá to tak, že iPhone bude mať vo viacerých ohľadoch navrch. Záleží samozrejme najmä na osobných preferenciách. Pekné video natočil napríklad YouTuber Mrwhosetheboss, ktoré vám v prípade záujmu odporúčame pozrieť.

iPhone 14 Pro Max sa môže pochváliť 48 MP hlavným snímačom so svetelnosťou f/1.8. Sekunduje mu 12 MP ultraširokouhlý fotoaparát s clonou f/2.2 a 120-stupňovým uhlom záberu. Tretím fotoaparátom v zostave je 12 MP f/2.8 teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Nechýba samozrejme ani ToF 3D LiDAR skener pre zmeranie hĺbky. Vpredu máme ešte 12 MP f/1.9 snímač.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy S22 Ultra má papierovo zaujímavejšiu fotografickú výbavu. Výsledné snímky aktuálne patria medzi absolútnu špičku na trhu. Hlavný fotoaparát má 108 MP rozlíšenie a clonu f/1.8. Máme tu potom 12 MP f/2.2 ultraširokouhlý snímač so 120-stupňovým zorným poľom. Samsung na svoju vlajkovú loď nasadil dvojicu teleobjektívov. Prvý má 10 MP, clonu f/2.4 a trojnásobné optické priblíženie. Druhý má 10x zoom, 10 MP a svetelnosť f/4.9. Digitálne priblíženie dosahuje až 100-násobok. Predný “selfie” fotoaparát má 40 MP rozlíšenie a clonu f/2.2.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Operačný systém

Práve operačný systém bude azda najpodstatnejšou vecou pri rozhodovaní sa, do ktorého modelu ísť. Majitelia produktov patriacich do Apple ekosystému majú vo výbere asi jasno, no nie vždy je to pravidlom. Mnohým bude prekážať uzavretosť iOS. Android je naopak veľmi otvoreným operačným systémom, čo so sebou prináša množstvo výhod, ale aj nevýhod v podobe nižšieho zabezpečenia a horšej spolupráce telefónu s ďalšími produktami (záleží na nadstavbe a výrobcovi).

android apple ios iphone
Zdroj: Pinterest.com

Pri iPhone máte záruku, že telefón bude veľmi dlho podporovaný. V prípade Samsungu je však softvérová podpora taktiež úplne vzorová pre ostatnú Android konkurenciu. Porovnávať Android s iOS tu asi nebudeme, keďže každý záujemca s najväčšou pravdepodobnosťou vie, čo má od týchto dvoch systémov očakávať.

Odomykanie

iPhone je možné odomykať pomocou technológie Face ID, ktorá je veľmi rýchla a spoľahlivá. Funguje bezproblémovo aj v úplnej tme. Problémom však dokáže byť rúško aj napriek funkcii, ktorá mala odomykanie s nasadeným rúškom povoliť. Ide o rýchlu formu odomykania, no ešte rýchlejším spôsobom sa môže pochváliť práve Samsung.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ten má pod displejom implementovaný ultrazvukový skener odtlačkov prstov. Čítačka je extrémne rýchla a za zmienku stojí fakt, že nebude fungovať ak si na obrazovku nalepíte tvrdené sklo, čo je možné brať za menšiu nevýhodu (nutnosť používať fólie alebo špeciálne sklá s výrezom pre skener odtlačkov.)

Batéria a nabíjanie

iPhony s označením “Max” taktiež excelovali aj v oblasti výdrže batérie. Výdrž Samsungu je veľmi dobrá, no nový iPhone bude mať asi efektívnejšie optimalizovaný softvér. iPhone 14 Pro Max v sebe ukrýva 4323 mAh batériu, zatiaľ čo Samsung má akumulátor o kapacite rovných 5000 mAh. Ani jeden z týchto smartfónov neponúka nabíjací adaptér v balení. Podpora bezdrôtového nabíjania je taktiež v obidvoch prípadoch samozrejmosťou. Reverzné nabíjanie sa potom nachádza len na Samsungu.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Cena a záverečné zhodnotenie

iPhone 14 Pro Max začína v základnej pamäťovej výbave (128 GB vnútornej pamäte) na cene 1449 eur. Suma za Samsung Galaxy S22 Ultra začína na 1249 eurách za verziu s 8 GB operačnej pamäte a 128 GB interného ukladacieho priestoru. Keď sa však už niekto rozhodne dať takúto čiastku za mobilný telefón, priplatiť si 200 eur asi nebude nejaký problém.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vyzerá to tak, že nový iPhone 14 Pro Max dokáže svojej Android konkurencii narobiť neplechu. Trend hovorí, že Android používatelia čoraz viac prechádzajú na iPhone a niečim to zrejme bude. Na jednu stranu Apple prináša do svojich zariadení funkcionality, ktorými Android telefóny disponovali už dlhé roky, ako napríklad Always-On displejom. Na druhú stranu si však uvedomuje čo vskutku robí a prináša veci, ktoré sú overené a funkčné.

iPhone 14 Pro Max a iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max a iPhone 14 Pro | Zdroj: Apple.com

Taktiež si myslíme, že mnohí výrobcovia Android smartfónov sa budú snažiť okopírovať novinky z nových iPhonov, ako napríklad Dynamic Island. Ten Lightning konektor by si však mohol americký gigant už odpustiť a konečne prejsť na USB-C. Za definitívneho víťaza tohto porovnania na záver nemôžeme označiť nikoho. Žiadne porovnanie nie je viac o osobných preferenciách, ako súboj iPhonu proti vlajkovej lodi s Androidom. Musíme však uznať, že top Android modely to tento a budúci rok nebudú mať ľahké.

Rozhodli by ste sa pre iPhone 14 Pro Max alebo pre Samsung Galaxy S22 Ultra?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

iPhone 14 Pro Max vs Samsung Galaxy S22 Ultra: Tabuľka parametrov

iPhone 14 Pro Max Samsung Galaxy S22 Ultra
Rozmery
 • 160.7 x 77.6 x 7.9 milimetra
 • 163.3 x 77.9 x 8.9 milimetra
Hmotnosť
 • 240 gramov
 • 228 gramov
Displej
 • 6,7-palcová uhlopriečka
 • LTPO Super Retina XDR OLED
 • Rozlíšenie 1290 x 2796 pixelov
 • Hustota približne 460 pixelov na palec
 • Obnovovacia frekvencia 1 až 120 Hz
 • HDR10
 • Maximálna svietivosť 2000 nitov
 • 6,8-palcová uhlopriečka
 • Dynamic AMOLED 2X
 • Rozlíšenie 1440 x 3088 pixelov
 • Hustota približne 500 pixelov na palec
 • Obnovovacia frekvencia 1 až 120 Hz
 • HDR10+
 • Maximálna svietivosť 1750 nitov
Procesor
 • Apple A16 Bionic (4 nm)
 • Exynos 2200 (4 nm)
Operačná pamäť
 • 6 GB
 • 8 GB
 • 12 GB
Vnútorný ukladací priestor
 • 128 GB
 • 256 GB
 • 512 GB
 • 1 TB
 • 128 GB
 • 256 GB
 • 512 GB
 • 1 TB
Operačný systém
 • iOS 16
 • Android 12
 • One UI 4.1.1
Fotoaparáty
 • Primárny 48 MP (f/1.8)
 • Ultraširokouhlý 12 MP (f/2.2), 120-stupňový uhol záberu
 • Teleobjektív 12 MP (f/2.8), 3-násobné optické priblíženie
 • Predný 12 MP (f/1.9)
 • Primárny 108 MP (f/1.8)
 • Ultraširokouhlý 12 MP (f/2.2), 120-stupňový uhol záberu
 • Teleobjektív 10 MP (f/2.4), 3-násobné optické priblíženie
 • Teleobjektív 10 MP (f/4.9), 10-násobné optické priblíženie
 • Predný 40 MP (f/2.2)
Batéria
 • 4323 mAh
 • Lightning konektor
 • 5000 mAh
 • USB-C konektor
Cena
 • Od 1449 eur
 • Od 1249 eur

Náš tip
Z iPhone 14 Pro na Xiaomi: Vývojári pripravili Dynamic Island pre Android

15.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+