MojAndroid

USB-C konektor ovládol technologický svet. Je malý, multifunkčný a dáva výrobcom priestor na vývoj špičkových štandardov, ktoré z neho robia ideálneho parťáka aj pre náročných používateľov. Uchytil sa aj vo svete smartfónov, kde sa prevažne používa na nabíjanie nie len telefónov, ale aj inteligentného príslušenstva.

Nižšie sa dozviete, ako jeho príchod na trh ovplyvnil vývoj technológií a prečo je vlastne tak populárny. Avšak dôležité je poznamenať, že nie všetky USB-C konektory sú rovnaké. Preto si ďalej vysvetlíme, v čom sa líšia a ako túto teóriu využiť v praxi, napríklad pri výbere kvalitného USB-C kábla.

USB-C konektor: Multifunkčný superhrdina

Nový typ konektora prišiel na trh v roku 2014 a od organizácie USB-IF dostal označenie USB-C. Vo svete technológií je dodnes veľmi populárny vďaka svojej veľkosti a širokej škále možností využitia. Dnes sa s ním stretnete takmer všade, či už pri nabíjaní smartfónu alebo inteligentného príslušenstva či pri prenášaní súborov a pripájaní iných zariadení na najnovších ultra-tenkých notebookoch.

Samsung Galaxy A52s 5G spodná strana
Samsung Galaxy A52s 5G | Zdroj: Zdenka Smalecová

USB-C svojim príchodom nahradilo viacero iných, známych konektorov, vrátane USB-A, microUSB HDMI, DisplayPort a v niektorých prípadoch dokonca aj 3,5 mm jack. Urobil tak z jednoduchého dôvodu – zvládne všetko to, čo aj tieto konektory. Vo svete technológií síce ešte stále majú svoje miesto, no v prípade, že výrobca potrebuje miesto v zariadení využiť na iné, dôležitejšie komponenty, nahradiť niekoľko konektorov jedným a menším je pre neho výhodnejšie.

Aby sme boli konkrétnejší, USB-C konektor dokáže prenášať súbory, napájať iné zariadenia alebo prenášať obraz a zvuk.

Výhody v porovnaní so staršími USB konektormi

Ako je na tom USB-C v porovnaní so staršími USB konektormi? Veľkosťou pripomína dodnes obľúbený microUSB port, no má viac zaoblený a symetrický dizajn. Nový dizajn priniesol obrovskú výhodu, ktorú dovtedy ponúkal len Lightning konektor od spoločnosti Apple. Na rozdiel od starších typov, pri pripájaní USB-C konektoru nezáleží na tom, ktorou stranou tak urobíte. Vďaka tejto zmene sa používatelia smartfónov už viac nemusia frustrovať pri zapájaní nabíjacieho kábla.

USB-C s inými konektormi
USB-C s inými konektormi | Zdroj: Pexels.com

Taktiež ponúka oveľa väčšie prenosové rýchlosti a prenos silnejšieho napájacieho prúdu ako jeho predchodcovia. Tie navyše s vývojom nových štandardov neustále rastú dodnes. Rovnako rastie aj jeho popularita a pomocou tohto konektoru nenabijete len väčšinu nových smartfónov, ale aj niektoré notebooky a inteligentné príslušenstvo. Veľa používateľom teda stačí len jedna nabíjačka na dobitie všetkých zariadení.

Štandardy: Nie je USB-C ako USB-C

Označenie USB-C hovorí len o type konektora, no silu a skvelú funkčnosť mu dodávajú neustále vyvíjajúce sa štandardy. Tie určujú prenosové rýchlosti a maximálny výkon pri napájaní iných zariadení.

USB 3.2: Viac než postačí

V súčasnosti sa za najlepšie považujú štandardy patriace do kategórie USB 3.2, pod ktoré po premenovaní spadajú aj staršie verzie USB 3.0 a USB 3.1. Po niekoľkých zmenách sa nakoniec organizácia USB-IF rozhodla jednotné verzie štandardu pomenovať takto:

Súčasný názov Predchádzajúci názov Prenos dát
USB 3.2 Gen 1 USB 3.0 5 Gb/s
USB 3.2 Gen 2 USB 3.1 10 Gb/s
USB 3.2 Gen 2×2 USB 3.2 20 Gb/s

USB 3.2 ponúka rýchlosť prenosu dát od 5 Gb/s do 20 Gb/s v závislosti od generácie a s technológiou USB Power Delivery podporu až 100 W nabíjania.

Thunderbolt 3 a 4: Pre náročnejších

Momentálne najlepší výkon ponúka Thunderbolt 3 alebo prichádzajúci Thunderbolt 4 z dielne spoločnosti Intel. Oba štandardy dosahujú pri prenose súborov rýchlosti až 40 Gb/s a dokážu zariadenia napájať výkonom až 100 wattov. Tretia generácia navyše podporuje pripojenie jedného 4K monitoru a novšia, štvrtá generácia dokonca až dvoch.

Smartfón s podporou technológie Thunderbolt na trhu nenájdete, no jej špičkové vlastnosti našli svoje využitie na prémiovejších notebookoch a počítačoch.

Thunderbolt kábelv
Zdroj: TomsHardware.com

USB4: Výkonom dobehol Thunderbolt

Na trh pomaly prichádza vylepšená verzia vyššie spomínaného USB 3.2 štandardu s označením USB4. Rýchlosťou prenosu sa dotiahol na Thunderbolt 3, čiže jeho maximum je 40 Gb/s a opäť sa stretávame s podporou USB Power Delivery s maximálnym výkonom 100 W. Novinkou je aj možnosť pripojiť dva 8K monitory, alebo jeden monitor s dvojnásobným rozlíšením 16K.

USB Power Delivery, Qualcomm Quick Charge a štandardy rýchleho nabíjania iných výrobcov

Mnoho z nás sa s USB-C stretáva najmä pri nabíjaní smartfónov. V tom prípade nás hlavne zaujíma, akým výkonom zvládne konektor zariadenie nabiť. Pri ostatných štandardoch sme spomenuli technológiu USB Power Delivery, ktorá umožňuje nabíjanie s výkonom až 100 W, no existujú aj iné.

Vo svete smartfónov sa môžete stretnúť s označením Quick Charge od výrobcu Qualcomm. Technológia sa vyvíja už od roku 2013, pričom jej prvá verzia ponúkala 10 W výkon. Momentálne je na verzii 5 s podporou viac ako 100 W nabíjania, zatiaľ čo o generáciu staršie verzie 4 a 4+ sa zastavili na 100 W. Na obyčajných smartfónoch, ktoré neponúkajú šialené rýchlosti nabíjania, sa však môžeme stretnúť aj so staršími a menej výkonnými verziami ako napríklad Quick Charge 3.0 s 36 W výkonom.

Niektorí výrobcovia smartfónov si vyvinuli vlastné štandardy, napríklad technológiu VOOC od spoločnosti OPPO, ktorú pod iným názvom nájdeme aj u výrobcov OnePlus a Realme. V súčasnosti dosahuje výkonu až 65 W vo verzii SuperVOOC 2.0.

Vyznať sa vo všetkých štandardoch nie je jednoduché, no pomôže vám to pri výbere USB-C kábla

Každému z nás sa aspoň raz stalo, že originálny kábel pribalený k smartfónu nezvládol nápor pravidelného nabíjania a občasného prenosu súborov do počítača. Mnoho z nás potom hľadá alternatívu napríklad na čínskom AliExpresse, kde jednoducho nájdeme lacnú náhradu, dokonca aj v rôznych farbách a dĺžkach. Avšak ak vám záleží na rýchlosti nabíjania, vyberať nový kábel len podľa ceny nie je ideálne. Vo väčšine prípadov tie najlacnejšie káble sú také lacné preto, že nepodporujú žiaden štandard rýchleho nabíjania.

V popise produktu preto hľadajte zmienku o podporovanom výkone v ampéroch alebo wattoch. Avšak pozor, fráza “Fast Charge” v názve alebo popise ešte nič nezaručuje. Niektoré obchody namiesto presných čísiel v ampéroch alebo wattoch uvádzajú názov podporovaného USB štandardu, napríklad USB 3.2 Gen 2. V tom prípade vám s výberom pomôže sekcia o štandardoch, ktorú nájdete vyššie. Poobzerať sa môžete aj po logu alebo označení SuperSpeed (SS), SuperSpeed + (SS+) alebo Power Delivery (PD).

Náš tip
Logo USB-C kábla a nabíjačky dostalo nový dizajn. Parametre uvidí používateľ ihneď

12.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+