MojAndroid

Dnešné smartfóny sú vybavené obrovskými displejmi, ktoré siahajú až po absolútne okraje konštrukcie. Majú krásne farby, vysoké rozlíšenie a je radosť na ne pozerať. Kvalitný telefón potrebuje aj kvalitnú ochranu. Väčšina používateľov preto na displeje inštaluje rôzne tvrdené sklá, ktoré ich majú ochrániť. Výrobcovia pri ich špecifikáciách často uvádzajú informáciu o tvrdosti na úrovni 9H. Čo to znamená a prečo to nie je tak úplne pravda?

Všetko je to o tvrdosti

Sklá sa pýšia tvrdosťou na úrovni 9H, či už ide o drahý značkový model alebo sklo z AliExpressu za 50 centov. Toto číslo má odkazovať na Mohsovu stupnicu tvrdosti. Ide o relatívnu stupnicu, ktorá sa používa na meranie tvrdosti materiálov, ktorú vytvoril Friedrich Mohs v roku 1822. Základom je schopnosť jedného materiálu rýpať do druhého.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Displej smartfónu Samsung Galaxy S24 Ultra

Je to pomerne jednoduché. Mäkší materiál do tvrdšieho nikdy neurobí ryhu, zatiaľ čo tvrdší do mäkšieho áno. Ide o desať bodovú stupnicu, ktorú by ste mali poznať už zo základnej školy. Tabuľka je nasledovná:

  1. mastenec
  2. kamenná soľ (halit)
  3. kalcit
  4. fluorit
  5. apatit
  6. živec
  7. kremeň
  8. topás
  9. korund
  10. diamant

Tvrdené sklá by teda mali byť na úrovni korundu, čiže poškriabať ich je možné len diamantom. A presne toto nie je pravda. Bežné sklo má tvrdosť na úrovni približne 6 (živec), a to platí aj pre tvrdené sklá na displeje smartfónov. Výrobcovia vám veľmi radi ukazujú ich nepoškriabateľnosť tým, že po skle prejdú kľúčom a ten v ňom nezanechá ryhu. To ani nie je možné, pretože tvrdosť kľúča je nižšia ako tvrdosť skla. A keďže displej každého smartfónu obsahuje sklo, kľúč ho tiež nepoškriabe.

Mohlo by vás zaujímať:

Najostrejšia ceruzka má napríklad na Mohsovej stupnici tvrdosť približne 3, bežný ľudský necht asi 2,5, uvádza Android Police.. Prečo výrobcovia používajú práve 9H? Dôvodom je nevedomosť používateľov. V testoch obľúbeného YouTubera JerryRigEverything má napríklad moderné ochranné sklo Gorilla Glass Victus 2 tvrdosť na úrovni 6.

Oplatí sa používať tvrdené sklo?

Rozhodne áno, o tom niet žiadnych pochýb. Tvrdené sklo je skvelým spôsobom, ako ochrániť displej smartfónu najmä pred škrabancami, no výrazne dokáže pomôcť aj pri pádoch. Často sa stáva, že v prípade rozbitia si to odnesie práve ochranné sklo, čím zachráni displej telefónu. Nie je to samozrejme istotou, no šanca na prežitie displeja sa inštaláciou tvrdeného skla určite zvyšuje.

Smartfón odporúčame chrániť nielen sklom, ale v prvom rade kvalitným ochranným krytom, ktorý dokáže efektívne zmierniť nebezpečný pád. Popozerajte sa buď po originálnych riešeniach výrobcov, prípadne po kvalitnej značke, ako napríklad UAG, Spigen a podobne.

Náš tip
Populárna HAKA končí. Krádeže tak ostávajú už len v rukách polície
1.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+