Európska komisia sa chystá udeliť spoločnosti Apple pokutu vo výške 500 miliónov eur v súvislosti s porušovaním pravidiel hospodárskej súťaže na trhu s hudobnými službami, informoval portál Financial Times. Zdroj sa odvoláva na 5 ľudí, ktorí majú údajne priame informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní.
Výsledok vyšetrovania bude zverejnený čoskoro
Výsledok vyšetrovania by mal byť zverejnený v rámci budúceho mesiaca. Komisia skúma, či Apple zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu tým, že uprednostňuje vlastné hudobné služby pred službami konkurencie. Vyšetrovanie by malo byť zameraná konkrétne na to, že spoločnosť blokovala používateľom informovanie o lacnejších alternatívach predplatného hudobných služieb mimo App Store. Zaujímavé je, že vyšetrovanie bolo začaté už v roku 2019.
Komisia údajne plánuje prehlásiť praktiky Apple za nezákonné a porušujúce pravidlá presadzujúce hospodársku súťaž na jednotnom trhu. Brusel tiež obviní spoločnosť zo zneužívania dominantného postavenia a uplatňovania nekalých obchodných praktík voči konkurentom.
Napätie kvôli tomu ešte stúpne
Má ísť o jednu z najvýznamnejších finančných sankcií, ktoré EÚ udelila technologickým gigantom. Rekordérom je zatiaľ Google, ktorého séria pokút siaha až do výšky 8 miliárd eur. Tento kroku Bruselu prileje olej do ohňa, keďže ešte stále sa vo veľkom hovorí o nových pravidlách, ktoré boli zavedené v minulom roku pre najväčšie online platformy. Momentálne sa na zozname nachádza 19 platforiem, vrátane veľkých technologických spoločností, ako napríklad Amazon, Google, Meta či Microsoft.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Najlepšie Android tablety v roku 2024, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku
- Android Auto trápi nová chyba. Aký je problém tentokrát, zatiaľ nevie ani Google
- Miniaplikácia Počasie od Googlu dostane pár zmien
Pravidlá sa okrem iného vzťahujú na zobrazovanie obsahu a reklám, ktoré môžu byť založené na sexuálnej orientácii, náboženstve, etnickej príslušnosti alebo politických názoroch. Zákon sa samozrejme vzťahuje aj na používateľov, ktorým by mali platformy poskytovať možnosti na nahlásenie takéhoto obsahu.