MojAndroid

Európska komisia sa chystá udeliť spoločnosti Apple pokutu vo výške 500 miliónov eur v súvislosti s porušovaním pravidiel hospodárskej súťaže na trhu s hudobnými službami, informoval portál Financial Times. Zdroj sa odvoláva na 5 ľudí, ktorí majú údajne priame informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní.

Výsledok vyšetrovania bude zverejnený čoskoro

Výsledok vyšetrovania by mal byť zverejnený v rámci budúceho mesiaca. Komisia skúma, či Apple zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu tým, že uprednostňuje vlastné hudobné služby pred službami konkurencie. Vyšetrovanie by malo byť zameraná konkrétne na to, že spoločnosť blokovala používateľom informovanie o lacnejších alternatívach predplatného hudobných služieb mimo App Store. Zaujímavé je, že vyšetrovanie bolo začaté už v roku 2019.

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro

Komisia údajne plánuje prehlásiť praktiky Apple za nezákonné a porušujúce pravidlá presadzujúce hospodársku súťaž na jednotnom trhu. Brusel tiež obviní spoločnosť zo zneužívania dominantného postavenia a uplatňovania nekalých obchodných praktík voči konkurentom.

Napätie kvôli tomu ešte stúpne

Má ísť o jednu z najvýznamnejších finančných sankcií, ktoré EÚ udelila technologickým gigantom. Rekordérom je zatiaľ Google, ktorého séria pokút siaha až do výšky 8 miliárd eur. Tento kroku Bruselu prileje olej do ohňa, keďže ešte stále sa vo veľkom hovorí o nových pravidlách, ktoré boli zavedené v minulom roku pre najväčšie online platformy. Momentálne sa na zozname nachádza 19 platforiem, vrátane veľkých technologických spoločností, ako napríklad Amazon, Google, Meta či Microsoft.

Nemali by ste prehliadnuť:

Pravidlá sa okrem iného vzťahujú na zobrazovanie obsahu a reklám, ktoré môžu byť založené na sexuálnej orientácii, náboženstve, etnickej príslušnosti alebo politických názoroch. Zákon sa samozrejme vzťahuje aj na používateľov, ktorým by mali platformy poskytovať možnosti na nahlásenie takéhoto obsahu.

Náš tip
Národný bezpečnostný úrad varuje pred online zoznamkami. Môžu na nich číhať podvodníci
18.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+