MojAndroid

Obchod Google Play je stále najbezpečnejšou možnou cestou, ako do smartfónu s operačným systémom Android nainštalovať aplikácie a hry. Avšak nič nie je dokonalé, čo platí aj v tomto prípade. Raz za čas sa v oficiálnom Google obchode objaví aj škodlivý softvér. Väčšinou ide o nové aplikácie či hry, ktoré navonok dokážu niečo, čo používateľ potrebuje. Často ide o rôzne nástroje či iných pomocníkov. O najnovšej hrozbe informoval portál gbnews.com.

Do obchodu sa dostalo 5 nebezpečných aplikácií, ktoré obsahovali trójskeho koňa s nízvom Anatsa. Z obchodu už síce boli odstránené, no je možné, že ste si ich už predtým do svojho smartfónu nainštalovali aj vy. Ak jednu z týchto aplikácií máte nainštlaovanú, určite by ste sa jej mali čo najskôr zbaviť:

  • Phone Cleaner – File Explorer
  • PDF Viewer – File Explorer
  • PDF Reader – Viewer & Editor
  • Phone Cleaner: File Explorer
  • PDF Reader: File Manager

Tieto aplikácie boli veľmi obľúbené a objavovali sa medzi tými najsťahovanejšími, čo zabezpečilo rýchle šírenie malvéru. Aplikácie, respektíve malvér, ktorý obsahujú, dokáže ukradnúť používateľské dáta, dokonca je schopný dostať sa aj do bankového účtu používateľa. V skratke by sa dalo povedať, že dokáže bez povšimnutia ovládať prakticky všetko v telefóne.

nebezpecne aplikacie
Jedna z nebezpečných aplikácií | Zdroj: gbnews.com

Vírus objavili výskumníci spoločnosti Threat Fabric, ktorí tento typ malvéru sledujú od júna minulého roka. Odhaduje sa, že nebezpečné aplikácie boli do odstránenia z obchodu Google Play stiahnuté až 200-tisíc krát.

Bezpečnosť je dôležitá aj v bankovom sektore

Portál MôjAndroid.sk spúšťa už deviaty ročník ankety Smart Banka. Ide o jedinečnú anketu, v ktorej v spolupráci s čitateľmi hľadáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom a smart funkcionalitami na Slovensku. Ktorá banka pôsobiaca na Slovensku má podľa vás najlepšiu mobilnú aplikáciu? Aj váš hlas môže rozhodnúť o víťazovi.

Mohlo by vás zaujímať:

Tento rok sme pripravili niekoľko noviniek – aktualizovali sme zoznam funkcionalít a pripravili aj dve nové kategórie – Bezpečnosť a Investície. Hlasovanie prebieha od 26. januára do 31. marca 2024. Na základe odovzdaných hlasov budú vyhodnotené najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú jednotlivé banky.

Ako sa chrániť pred online podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvoníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Okrem toho vás však dokáže ochrániť aj prevencia vo forme bezpečnostného riešenia ESET Mobile Security. To vám dokáže pomôcť najmä pri škodlivých aplikáciách, ktoré z vás chcú vytiahnuť peniaze.

Náš tip
Smart Banka 2024: Hlasujte za najlepšiu bankovú aplikáciu a vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur!
25.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+