MojAndroid

Od 6. januára 2021, kedy po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb vtrhli do kapitolu demonštranti, bol zablokovaný Donald Trump. Bývalý prezident protestujúcich prostredníctvom sociálnych sietí podporoval, a navyše aj šíril rôzne dezinformácie. V blízkej budúcnosti má dostať naspäť plný prístup k svojmu účtu, informuje CNN.

Meta oznámila, že po dlhšej prestávke opäť umožní Trumpovi pridávať príspevky na jej sociálnych sieťach. Zákaz bývalého prezidenta trval dva roky, počas ktorých bol zablokovaný aj na Twitteri. Tieto sociálne siete za tento čas nahradil svojou vlastnou, s názvom Truth Social.

Trumpove účty neboli úplne zablokované, nemohol však pridávať príspevky vo svojom mene. Nick Clegg, vysoko postavený predstaviteľ Mety, sa vo svojom blogovom príspevku vyjadril, že pravidlá platia pre všetkých rovnako, bez ohľadu na spoločenské postavenie. Išlo o mimoriadne rozhodnutie prijaté za mimoriadnych okolností.

V Mete sa rozhodli pre zmenu, najmä kvôli možnostiam všetkých užívateľov viesť “otvorenú, verejnú a demokratickú diskusiu.” Používatelia by mali mať možnosť opäť prečítať si správy od bývalého prezidenta USA. Clegg dodal: “Verejnosť by mala mať prístup k tomu, čo hovoria všetci politici, bez ohľadu na to či sú dobrí, zlí alebo škaredí. To má zabezpečiť aby sa verejnosť pri volebných urnách rozhodovala kvalifikovane a nebola ovplyvňovaná len z jednej strany.”

Skončenie blokovania Trumpa vyvolalo pochybnosti verejnosti

Mnoho ľudí sa obáva, že Donald Trump bude aj naďalej prilievať do ohňa a na sociálnych sieťach šíriť nenávisť a dezinformácie. Už aj bez toho je momentálne obyvateľstvo USA v napätej situácii, za čo môžu napríklad zvyšovanie cien alebo rozhodnutia súčasnej vlády. Rovnako mu jeho ban na Twitteri zrušili len pred nedávnom.

kapitol
Trumpova podpora nepokojov bola dôvodom jeho banu | Zdroj: CNN

Pôvodný plán bol odblokovať Trumpa už na druhé výročie jeho zablokovania, a to 7. januára 2023. Diskusia vo vnútri Mety však tento termín neodobrila, aj kvôli možnej reakcii verejnosti. Odblokovanie bude podmienené prísnym kontrolingom všetkých jeho nových príspevkov. Pri porušení pravidiel môže Meta obmedziť príspevky, a pri opakovaní znovu profil zablokovať.

Pozor si budú dávať aj na príspevky ktoré priamo neodporujú pravidlám sietí, no môžu byť nebezpečné už v ich podstate. Takýmto príkladom je aj schvaľovanie a podpora útokov na kapitol v roku 2021. Zatiaľ nevieme s istotou povedať, či sa Donald Trump po skončení bloku naozaj vráti. Ten sa najprv vyjadril, že ostane len na svojej vlastnej sociálnej sieti, no podľa posledných správ je jeho celkový návrat viac než pravdepodobný.

Na všetkých sociálnych sieťach má obrovský počet sledujúcich, zatiaľ čo na Truth Social len niečo cez 5 miliónov.

Náš tip
Google vám bez upozornenia vymaže nebezpečnú aplikáciu. Kvôli bezpečnosti

26.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+