Je to definitívne. Očakávané sa stalo realitou a predchádzajúce úniky tomu napovedali. V USA oficiálne zakázali zariadeniach používať aplikáciu TikTok, informoval portál Phonearena. Zákaz sa tentokrát týka členov Snemovne reprezentantov USA. Už dostali aj e-maily o tom, že si aplikáciu nemôžu nainštalovať a ak tak urobili, tak ju musia ihneď odstrániť.
TikTok je už teraz zakázaný na vládnych zariadeniach používaných americkou armádou, Ministerstvom zahraničných vecí a Ministerstvom vnútra, o čom sme už informovali v predchádzajúcej časti tohto článku.
Cieľom zákazu je údajne ochrániť Američanov pred hrozbami rôzneho druhu, akými sú napríklad získavanie citlivých informácií o Američanoch, šíriť ovplyvňovacie kampane propagandu a podobne. Cieľom nového zákona má byť zablokovanie aplikácií sociálnych sietí, ktoré majú aspoň milión používateľov a sídlia v kontroverzných krajinách. Napríklad v Číne, na Kube, v Iráne, Severnej Kórei, Rusku či Venezuele.
TikTok a národná bezpečnosť. Firma špehovala dvoch novinárov z Forbes
27.12.2022
Niekoľko dní predtým, ako bol takmer v USA zakázaný TikTok kvôli národnej bezpečnosti, vyplávali na porvch nové skutočnosti. Spoločnosť ByteDance, ktorá obľúbenú sociálnu sieť vlastní, len niekoľko dní predtým špehovali novinárov z Forbes. Táto správa sa objavila presne v deň, kedy americký kongres riešil zákaz používania TikToku vo vládnych zariadeniach. Na tému upozornil portál Android Police.
Celé to začalo už v júni, kedy sa zistilo, že zamestnanci ByteDance sa môžu dostať k používateľským údajom z USA, čo aj robili. Dokonca sa objavili aj konkrétne dôkazy a uniknuté nahrávky z interných stretnutí spoločnosti.
TikTok dokonca špehoval okrem iných aj dvoch novinárov z Forbes, ktorí sa témou aktívne zaoberali. Dokonca sledoval aj ich polohu. Po odhalení z Forbes sledovanie priznala aj samotná spoločnosť ByteDance a vyvodila z toho aj dôsledky. Vyhodila štyroch zamestnancov – dvoch z Číny a dvoch z USA, ktorí údajne sledovanie povolili.
Globálny TikTok, teda minimálne jeho časť v USA, by mala spravovať firma Oracle. To znamená, že dáta majú prechádzať cez ich servery a Číňania by sa k osobným údajom amerických občanov dostať nemali. Avšak niektoré používateľské údaje sa stále nachádzajú na čínskych serveroch a sú v procese odstraňovania, vyjadrila sa spoločnosť ByteDance.
Hrozí postupný zákaz aplikácie TikTok pre celý svet?
12.12.2022
Vtipné videá so zvieratami, tanečné výzvy, rôzne iné humorné videá… Na prvý pohľad nevinná aplikácia. TikTok bol spopularizovaný najmä po vypuknutí celosvetovej pandémie, keď ľudia potrebovali spôsob, ako sa popasovať s prebytkom voľného času. Už v roku 2020 sa ale začali objavovať prvé informácie o možných problémoch ohrozujúcich až národnú bezpečnosť. Vtedajší prezident USA nemal ďaleko od toho, aby sa postaral o zákaz TikToku v krajine. Nakoniec sa tak nestalo najmä kvôli nedostatku dôkazov. Dnes podobná situácia hrozí opäť, informoval o tom DARKReading.
Problematické riziká prichádzajúce z Číny
Aj keď v súčasnosti má TikTok pomyselnú základňu v USA, stále ho vlastní čínska spoločnosť ByteDance Ltd. Fakt, že samotná aplikácia je v Číne zakázaná, len pridáva k momentálnej hystérii. Ako teda ohrozuje našu bezpečnosť? TikTok má vyvinutý veľmi špeciálny algoritmus, ktorý sa stará o to, aby používateľ videl z 90 % len to, čo naozaj chce vidieť. Takýto systém vyhovuje hlavne marketérom, ale údajne aj čínskemu vedeniu. Aplikácia je totiž schopná zozbierať obrovské množstvo citlivých dát ohľadom každého jej užívateľa.
Na všetky tieto dáta by sa samozrejme mala vzťahovať ochrana súkromných údajov. To však neplatí pre Čínu. Tá má od roku 2017 zákon, ktorý núti tunajšie súkromné firmy všetky zozbierané dáta odovzdávať štátu. Aby toho nebolo málo, čínska vláda vlastní časť podielu v už spomínanej firme ByteDance Ltd. Okrem tejto aplikácie zákaz ovplyvní aj zariadenia Huawei a ZTE, relatívne populárnu komunikačnú službu WeChat, e-shop Alibaba a dokonca aj ruskú softwarovú spoločnosť Kaspersky, zameranú na vývin antivírusových programov.
Hrozí zákaz aplikácie TikTok aj pre verejnosť?
Spomínaný zákon sa zatiaľ týka len USA a to tiež iba osôb spadajúcich pod vládne organizácie. Odpoveď na otázku, či je vôbec legálne možné zakázať takúto aplikáciu širokej verejnosti je v šedej zóne. Bez jasných dôkazov o akejkoľvek hrozbe pre jej užívateľov nemá v USA reálne nikto dostatočné právomoci na takýto čin. Nasledovať vládu by však mohli mnohé súkromné americké firmy s rovnakými pravidlami.
Prekvapivo, tento problém sa ešte veľmi nerieši za hranicami USA. Práve Európska únia by skôr dokázala vytvoriť zákon zakazujúci používanie tejto aplikácie. Pokiaľ by sa privátny sektor rozhodol nasledovať americký zákon, mohlo by to vytvoriť precedens nebezpečný pre TikTok. Na celosvetový zákaz to zatiaľ rozhodne nevyzerá, ale dostupnosť aplikácie by sa mohla čoraz viac znižovať.