MojAndroid

Ruská firma Kaspersky Lab, ktorá je zameraná na kybernetickú bezpečnosť, bola v piatok presunutá na listinu nebezpečných spoločností americkou komisiou pre komunikáciu. Podľa webového portálu The Hacker News predstavuje “neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť krajiny.”

Kaspersky Lab si myslí, že sa na zoznam dostali neoprávnene

Spomenieme, že na tejto listine sa okrem ruskej spoločnosti nachádzajú aj čínske telekomunikačné firmy, ako China Telecom a China Mobile International USA. Na vzniknutú situáciu Kaspersky Lab zareagovalo. Tvrdí, že sú sklamaní z tohto rozhodnutia, ktoré je “vykonané z politických dôvodov” bez akéhokoľvek technického posúdenia jeho produktov.

Kaspersky Mobile
Kaspersky Mobile | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nejde pritom o jediný prípad, kedy bolo zakázané používať služby, ktoré Kaspersky Lab poskytuje. 11. septembra 2017 bolo federálnym agentúram vo svojich informačných systémoch zakázané používať produkty, ktoré sa vzťahovali so značkou Kaspersky. Ruská spoločnosť sa k tomuto dávnejšiemu zákazu vyjadrila, že ide o protiústavné rozhodnutie, ktoré je založené na nepodložených obvineniach a údajne chýbali verejné dôkazy o previnení sa zo strany technologickej spoločnosti.

Očividne je nový zákaz používania týchto služieb formou sankcie. Nemecký federálny úrad taktiež označil používanie produktov Kaspersky za nebezpečné kvôli “pochybnostiam o spoľahlivosti výrobcu.” Zakladateľ kybernetickej firmy, Eugene Kaspersky, 16. marca povedal: “V 25-ročnej histórii spoločnosti nebol nikdy objavený a preukázaný žiadny dôkaz o použití alebo zneužití Kaspersky na škodlivé účely, a to aj napriek nespočetným pokusom o to.”

Náš tip
Pozor! Prostredníctvom SMS správ sa šíri nebezpečný podvod, ktorý vás chce obrať o peniaze
28.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+