MojAndroid

Spoločnosť Meta sa znovu dostáva do problémov a na titulky všetkých novín. Len prednedávnom, ešte tento mesiac, sa stali objektom ďalšej pokuty, uloženej za únik informácií. Bohužiaľ môžeme skonštatovať, že uniknuté údaje pre Facebook nepredstavujú nič nové, sám Zuckerberg už stál pred niekoľkými súdmi z podobných dôvodov. Najnovšie sa firma dostala pod hľadáčik Európskej komisie, ktorá vyjadrila námietku k fungovaniu Facebook Marketplace. Táto udalosť by mohla značne zakolísať trhom.

Facebook Marketplace možno porušuje protimonopolné pravidlá EÚ

Podľa spomínaného vyjadrenia sa komisii nepáči, že Facebook Marketplace je spojený so sociálnou sieťou Facebook, spadajúcu pod Metu. Obávajú sa, že spoločnosť konkurentom neukladá spravodlivé obchodné podmienky a snaží sa o monopolný systém. Jedná sa hlavne o reklamy. Ich zmluvné podmienky podľa všetkého zbytočne, niekedy až príliš, zaťažujú konkurentov. Takéto správanie je v rozpore s článkom 102, Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorá zakazuje zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Facebook Marketplace
Facebook Marketplace | Zdroj: Facebook

Pre firmu to predstavuje obrovský problém. Pokiaľ vyšetrovanie prednesie dostatočné dôkazy o porušení spomínanej zmluvy, Meta môže dostať pokutu až do výšky 10 % ročného celosvetového obratu spoločnosti. Za rok 2021 ich obrat predstavoval sumu 117.9 miliárd USD, pokuta by teda mohla siahať až do výšky približne 11.79 miliárd USD. Pre spoločnosť by zrejme strata nebola katastrofická, ale napravenie problému môže spôsobovať väčšie vrásky na tvárach vedenia. Pravidlá EÚ sú však pre každého rovnaké a Meta by sa mala patrične podľa nich začať správať.

Aké sú pre firmu možné riešenia?

Samozrejme, aj po zaplatení pokuty by museli zmeniť časť svojho fungovania. Najskôr by išlo o odstránenie Marketplace zo sociálnej siete Facebook a napr. vytvorenie samostatnej webstránky. Európskej komisii sa totiž nepáči, že užívateľom službu na predaj a inzerciu doslova vnútili a nemajú možnosť sa jej vyhnúť.

Pokiaľ by takéto oddelenie nebolo potrebné, spoločnosť by s najväčšou pravdepodobnosťou musela zmeniť obchodné podmienky a pravidlá inzercie. Musela by tak poskytovať spravodlivé možnosti pre všetkých, a tak minimálne čiastočne prerobiť spôsob zverejňovania reklám. Môžeme ale očakávať, že Meta bude skôr prinútená k separácii, prípadne bude postihnutá až oboma spôsobmi.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

Náš tip
Peňaženka Google vám pri platení zobrazí tieto milé vianočné animácie

20.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+