MojAndroid

Meta dostala ďalšiu pokutu, a to vo výške 276 miliónov USD (265 miliónov eur). Ako uviedol the Verge, urobila tak írska Komisia pre ochranu údajov ako odpoveď na únik údajov používateľov Mety z roku 2021.

Vyšetrovanie úniku sa začalo hneď, ako sa o ňom objavili prvé správy. Viedla ho DPC (Data Protection Commission, teda Komisia na ochranu údajov). Zameriavali sa hlavne na to, či Facebook dodržiava európske GDPR zákony.

Spoločnosť sa k udalostiam zatiaľ vyjadrila len prostredníctvom nemenovaného hovorcu.

“V danom období sme v našich systémoch vykonali potrebné zmeny. Vrátane odstránenia možnosti získavať informácie a zneužívať funkcie našich aplikácií pomocou telefónnych čísel. Neoprávnený únik údajov je neprijateľný a v rozpore s našimi pravidlami. Preto budeme naďalej pracovať s našimi kolegami na tejto výzve. Chybu dôkladne preskúmame.”

Uniknuté dáta obsahovali viacero citlivých informácií

Isté hackerské fórum v tom čase zverejnilo všetky uniknuté informácie. Obsahovali úplné mená, telefónne čísla, miesta a dátumy narodenia používateľov platformy z rokov 2018 až 2019. Spoločnosť Meta sa vtedy vyjadrila, že tieto informácie ukradli hackeri vďaka zraniteľnosti stránky – chybe, ktorú spoločnosť opravila v roku 2019. Uniknuté informácie označila ako totožné s predchádzajúcim únikom, o ktorom informoval Motherboard v januári 2021.

Jedna pokuta za druhou

Nie to prvá pokuta v tomto roku, ktorú Meta od DPC dostala. Prvá bola v marci. 18,6 milióna USD za zlé vedenie záznamov v súvislosti so sériou únikov údajov z roku 2018, ktoré odhalili informácie až 30 miliónov používateľov Facebooku. Ďalšia vo výške takmer 700 miliónov dolárov, zahŕňajúc aj 267 miliónov USD za spoločnosť WhatsApp, ktorá porušila európske zákony o ochrane osobných údajov. Medzitým Európsky regulačný orgán v septembri udelil spoločnosti Meta pokutu vo výške 402 miliónov USD za neopatrné zaobchádzanie s údajmi tínedžerov spoločnosťou Instagram.

Náš tip
Skvelá správa pre majiteľov OnePlus smartfónov. Výrobca ponúkne až 4 veľké aktualizácie Androidu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+