MojAndroid

Súkromie používateľov a ochrana ich osobných údajov sú hlavnou prioritou takmer všetkých spoločností. Čo sa však zdá celkom zrozumiteľné pre používateľov, býva niekedy celkom problematické pre vývojárov a samotné spoločnosti, ktoré aplikácie či programy ponúkajú. Podľa dostupných informácií Google berie bezpečnosť používateľov naozaj vážne a tentokrát upravil aj zmluvné podmienky. V prípade, že vyhľadá nebezpečný malvér, vyhradzuje si právo odstrániť ho zo zariadenia používateľa, ak to bude považovať za potrebné.

V Obchode Play škodlivé aplikácie nenájdete

Spoločnosť Google v Obchode Play už dlhú dobu vyhľadáva škodlivé aplikácie, ktoré obsahujú malvér. Napríklad pred menej ako rokom spoločnosť odstránila z Obchodu Play viacero aplikácií, v ktorých sa skrýval trójsky kôň SharkBot. Ten napádal bankové aplikácie a ohrozené tak boli citlivé informácie používateľov.

Aj keď sa tento spôsob odstraňovania nebezpečných hrozieb zdal dostatočne efektívny, Google chce teraz v ochrane používateľov zájsť ešte ďalej. V Zmluvných podmienkach obchodu Google Play pre používateľov USA sa uvádza, že spoločnosť vyhľadáva malvér a vyhradzuje si právo odstrániť ho zo zariadenia používateľa, ak to bude považovať za potrebné.

Google bezpečnosť: analýza celého zariadenia

Spoločnosť Google môže okrem iného získať informácie napríklad o sieťových pripojeniach zariadenia, potenciálne škodlivých webových adresách, operačnom systéme a aplikáciách nainštalovaných v zariadení prostredníctvom služby Google Play alebo aj z iných zdrojov. Cieľom je samozrejme ochrana používateľov pred škodlivým softvérom tretích strán, adresami URL a inými bezpečnostnými hrozbami.

Google Play G Space
Obchod Google Play v rámci G Space | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade zistenia bezpečnostnej hrozby používateľa môže varovať, prípadne zablokuje inštaláciu v zariadení a v poslednom prípade ju odstráni zo zariadenia a to bez akéhokoľvek upozornenia. Používatelia si niektoré z týchto ochrán môžu deaktivovať, no Google bude aj naďalej dostávať informácie o všetkých aplikáciách inštalovaných v zariadení.

Zmluvné podmienky vs. ochrana osobných údajov

Či sú takéto podmienky v súlade s ochranou osobných údajov používateľov je veľmi otázne. Ľahko môže nastať situácia, že používateľ si nainštaluje jemu vyhovujúcu aplikáciu a Google to vyhodnotí ako potenciálne riziko. Následne tak aplikáciu odstráni bez akéhokoľvek upozornenia. S takýmto scenárom by sa nestotožnili určite viacerí používatelia, čo môže priniesť do budúcnosti pre spoločnosť Google viaceré problémy.

Niektorí odborníci sa zhodli na tom, že Google by týmto spôsobom neporušil žiadne zásady ochrany osobných údajov. Odstraňoval by v podstate len problematický softvér a nie jeho konkrétne používateľské informácie. Na druhej strane by ale mohla nastať situácia, že odstránenie softvéru by mohlo ovplyvniť ďalšie fungovanie iných častí systému a v tomto prípade už problém nastáva. Používatelia ho tak môžu považovať za nezákonný a spoločnosť Google tak bude čeliť viacerým nespokojným používateľom.

Zatiaľ sa zmenené zmluvné podmienky týkajú iba používateľov v Amerike, no je len otázka času, kedy bude Google úpravy riešiť aj v iných krajinách.

Súhlasili by ste s tým, aby vám v rámci bezpečnosti Google vymazával podobným spôsobom nebezpečné aplikácie bez vášho vedomia?

Loading ... Loading ...
Náš tip
Podvodníci opäť útočia prostredníctvom falošných internetových obchodov

26.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+