MojAndroid

Na internete sa objavuje čoraz viac podvodov rôzneho druhu. Podvodníci majú v obľube vytvárať webové stránky, ktoré sa podobajú oficiálnym stránkam predajcov. Zvyčajne sa od tých oficiálnych líšia len nejakými malými úpravami. Je to tak hlavne preto, aby si obete nevšimli to, že ide o podvod. Slovenská Obchodná Inšpekcia na svojej oficiálnej stránke uviedla o aké adresy ide a tiež aj to, na čo si dávať pozor.

Na takýchto webových stránkach väčšinou podvodníci ponúkajú predaj značkového tovaru, ako napríklad značkovú obuv, športové oblečenie alebo športovú a turistickú obuv. Podstatou je, aby ste takýmto predajcom neposkytovali svoje osobné údaje a v žiadnom prípade údaje o platobnej karte. Keďže podvodníci vytvárajú adresy čo najviac podobné tým oficiálnym, zákazníci si môžu pri objednávaní myslieť, že ide o originálny tovar a tým pádom sa stávajú obeťou podvodu.

Ako spoznať podvodnú adresu?

To, či sa jedná o oficiálnu webovú stránku alebo podvodnú môžete zistiť prostredníctvom niekoľkých ukazovateľov. Keďže podvodníci na svojich vytvorených stránkach ponúkajú tovar, ktorý je na prvý pohľad podobný alebo úplne totožný s originálnym, treba brať do úvahy odlišnosti iného charakteru. Na podvodných stránkach nenájdete všeobecné obchodné podmienky, ktoré by nemali chýbať na žiadnej oficiálnej stránke. V prípade, že by ste na poskytovateľa mali otázky, skontaktovať sa s ním môžete iba prostredníctvom anonymného formulára.

Ďalej by ste na stránke mali hľadať identitu, obchodné meno a sídlo prevádzkovateľa alebo predávajúceho. Ak hľadáte márne, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvodnú adresu. Čo sa týka formy platby, podvodníci neumožňujú platbu napríklad na dobierku. Zaplatiť môžete len vopred, čím podvodníkom zabezpečíte prínos peňazí bez toho, aby vám tovar vôbec odoslali. V neposlednom rade ide o tovary, ktoré sú oproti oficiálnym ponúkané za smiešnu cenu alebo s výraznou zľavou.

Na ktoré adresy si treba dať pozor?

Podvodných webových stránok nájdeme na internete veľmi veľa, no uviedli sme zopár príkladov, ktorým sa treba vyhýbať.

Oficiálna adresa Podvodná adresa
vivobarefoot.sk vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk merrellshopsk.sk
merrellobuv.sk
skechers.com skecherstenisky.sk
converse.com teniskyconverse.sk
conversevypredaj.sk
salomon.com salomonshopsk.sk
lasportiva.com lasportivaobuv.sk
lasportiva-slovensko.sk
palladiumboots.eu palladiumsk.sk

Ako sa podvodu vyhnúť?

Slovenská Obchodná Inšpekcia kladie najväčší dôraz na to, aby si zákazníci dali pozor na prítomnosť informácií, ktoré identifikujú predávajúceho. Pred vytvorením objednávky a zaplatením by ste si mali overiť aj všeobecné obchodné podmienky.

Ak tieto informácie na internetovom obchode nenájdete, ide o podvodnú webovú stránku. Preto by ste si mali nákup z daného e-shopu dôkladne premyslieť. Vyhnete sa tak nedoručeniu tovaru, prípadne doručeniu falzifikátu a podvodníci vám peniaze za objednaný tovar nevrátia.

V prípade, že nedokážete identifikovať, či ide o podvodný alebo oficiálny internetový obchod, Slovenská Obchodná Inšpekcia odporúča obrátiť sa na odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru SR, ktorý vám poskytne viac informácií.

Náš tip
Microsoft hlási, že z kyberkriminality sa stal biznis. Poriadnu ochranu netreba podceňovať

26.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+