MojAndroid

Android 14 podnikne rázny krok k lepšiemu zabezpečeniu celého systému. Zariadi, aby nebolo možné nainštalovať aplikácie, ktoré sú postavené pre veľmi staré verzie Androidu. Zredukuje tak risk napadnutia telefónu malvérom. Informuje o tom web 9To5Google.

Android 14 obmedzí možnosť inštalácie starých aplikácií

Donedávna Obchod Google Play zaručoval vývojárom priestor pre sprístupňovanie takmer akýchkoľvek ich aplikácií pre verejnosť. Novopridané aplikácie do Obchodu Google Play musia byť podľa nových pravidiel postavené aspoň pre verziu Android 12. Ak by daný vývojár chcel vytvoriť aplikáciu pre staršie zariadenia, bude musieť používateľov požiadať, aby si ju stiahli cez externý zdroj, keďže Google Play mu zverejnenie jeho aplikácie nepovolí. Od Androidu 14 budú však musieť byť všetky aplikácie podstavené pre Android 12 a novší, čo vývojárom komplikuje situáciu.

Android 14
Zdroj: 9To5Google.com

Pokiaľ sa vývojom daného titulu aj naďalej zaoberajú, nemal by to byť pre nich problém. Staré aplikácie, ktoré už nedostávajú aktualizácie, už ale dostupné nebudú. Google Play vám bude staršiu aplikáciu aj naďalej ponúkať za podmienky, že ste si ju už niekedy inštalovali. Je taktiež možné, že bude na samotnom výrobcovi daného telefónu, či povolí inštaláciu aplikácii postavených pre veľmi staré verzie Androidu.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zvažuje sa, že budú povolené len tituly, ktoré sú navrhnuté pre Android 6.0 Marshmallow a novší. Taktiež je možné, že sa rozhodnutie minimálnej SDK verzie prenechá na samotnom výrobcovi smartfónu či tabletu. Primárnym zámerom spoločnosti Google je redukovať riziko inštalácie APK súborov obsahujúcich malvér. Ten môžu obsahovať predovšetkým staré aplikácie. Inštalácia APK súborov navrhnutých pre staršie verzie systému by mala byť na Androide 14 stále dostupná prostredníctvom príkazového riadku.

Náš tip
Samsung Galaxy S23 Ultra bude excelovať v nočnej fotografii

25.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+