MojAndroid

Ruská invázia na Ukrajinu v minulom roku zamávala ekonomikou a trhmi vo svete, ale aj v Rusku. Platí to aj pre trh smartfónov. Vo svete v dôsledku inflácie klesol dopyt po smartfónoch a v Rusku okrem dopytu aj ponuka. Podľa agentúry Reuters sa po odchode západných firiem v roku 2022 stali najpredávanejšími čínske smartfóny s podielom viac ako 70 %. Ukazuje to štatistika spoločnosti GS Group.

Ruská invázia spustila exodus západných firiem z ruského trhu

Po rozpútaní vojny na Ukrajine ruskou armádou sa veľká časť západných firiem rozhodla prerušiť svoje aktivity v Rusku. Vrátane softvérových firiem, automobiliek a aj výrobcov smartfónov. Asi najciteľnejší pre bežných zákazníkov bol určite odchod spoločnosti Samsung a Apple. Ruská vláda navyše nedávno zakázala štátnym zamestnancom používanie smartfónov Apple iPhone.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako náhrada iPhonov bol režimom prezentovaný ruský smartfón AYYA T1 s parametrami modelov nižšej triedy. Realita však bola taká, že sa ho behom pol roka nepredalo ani tisíc kusov. Rovnako snaha nahradiť zapadnú techniku ruskými automobilmi, smartfónmi a ďalšou elektronikou ruského pôvodu sa tak vôbec nestretla so záujmom ruských občanov.

Ruskí obchodníci zvýšili dovoz čínskych produktov

Ruskí obchodníci preto zvýšili dovoz techniky z Číny, či už čínskych automobilov, laptopov a hlavne mobilných zariadení. To samozrejme zamávalo aj poradím najpredávanejších výrobcov smartfónov na ruskom trhu. Apple a Samsung, ktorí boli predtým lídrami trhu, nahradili na prvých dvoch miestach čínske spoločnosti Xiaomi a Realme.

Predaj čínskych smartfónov tak v Rusku v minulom roku vzrástol až o 42 % a celkovo mali podiel viac ako 70 %. Spoločnosti Apple a Samsung však aj tak obsadili tretie a štvrté miesto na trhu. Ruská vláda totiž obchodníkom povolila tzv. paralelný dovoz bez povolenia držiteľa licencie. Vďaka tomu sa zdvojnásobil dovoz iPhonov cez indický trh a zvýšil sa aj predaj repasovaných smartfónov západných firiem.

Náš tip
Teória veľkého tresku a Harry Potter sú späť. Nové seriálny onedlho na Max
18.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+