MojAndroid

Keď spoločnosť Apple po ruskej invázii na Ukrajinu odišla z ruského trhu a prestala tam predávať smartfóny Apple iPhone, tak ich chcela ruská vláda nahradiť domácim smartfónom AYYA T1. Toho sa však doteraz v Rusku predalo podľa portálu Yahoo menej ako tisíc kusov.

Ruská náhrada Apple iPhone na ruskom trhu úplne prepadla

Po tom, čo Vladimír Putin rozpútal na Ukrajine najväčší vojnový konflikt v Európe od 2. svetovej vojny s cieľom anektovať jej územie, sa množstvo západných firiem rozhodlo ukončiť svoje aktivity na ruskom trhu. Nechcelo si poškodiť svoje meno tým, že bude nepriamo podporovať vojnového agresora a zároveň nedemokratický režim, ktorý po invázií zaviedol v Rusku niekoľkoročné tresty za akýkoľvek protest proti vojne.

Spoločnosť Apple ukončila v Rusku svoje služby ako Apple Pay a zároveň prestala oficiálne predávať svoj hardvér. Tým najdôležitejším pre Rusov bol samozrejme Apple iPhone. Ako jeho náhrada bol režimom prezentovaný domáci smartfón AYYA T1, čo od začiatku vzbudzovalo posmešky. Smartfón totiž svojimi parametrami odpovedá nižšej triede. Má obyčajný HD+ displej, nekvalitný 12 MP fotoaparát a slabý čipset MediaTek Helio P70.

ayya t1
AYYA T1 | Zdroj: Ayya.tech

Neprekvapí tak, že sa ho od októbra predalo len 905 kusov, a to aj napriek tomu, že jeho cena je v prepočte 170 dolárov a momentálne sa vypredáva s 50 % zľavou. Na ruskom trhu je totiž množstvo kvalitnejších alternatív v podobe čínskych smartfónov. A aj keď sa smartfóny od firmy Apple na ruskom trhu oficiálne nepredávajú, tak sa do Ruska naďalej pašujú zo spriatelených krajín a predávajú za vyššiu cenu bez oficiálnej podpory.

V Rusku už platí zákaz používania iPhonov pre štátnych zamestnancov

Pre ruských politikov, ruských zbohatlíkov a ich deti v Moskve a Petrohrade je Apple iPhone stále známkou luxusu, takže si za neho ochotne priplatia. Nedávno však ruská vláda prijala zákon, ktorý zakazuje používanie zariadení americkej spoločnosti Apple štátnym zamestnancom. Ako dôvod uvádza obavy z možného odpočúvania týchto zariadení západnými tajnými službami.

Náš tip
Naozaj nás počúvajú mobilné aplikácie? A čo robia so získanými dátami?

 

5.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+