MojAndroid

Populárna sociálna sieť TikTok je v USA opäť terčom pozornosti kvôli možnému bezpečnostnému riziku. Nejedná sa však o únik dát alebo hackerský útok, ale o vážnu zmenu v pravidlách ochrany osobných údajov. TikTok si potichu umožnil zbierať biometrické údaje používateľov, informuje portál Latest Hacking News.

TikTok nedávno aktualizoval svoje zásady ochrany osobných údajov, aby používateľom lepšie objasnil, ako sociálna sieť narába s ich údajmi. V nových podmienkach sa však potichu objavil odsek o zhromažďovaní biometrických údajov. Ten sociálnej sieti umožňuje zbierať odtlačky prstov a zvukové záznamy.

„Môžeme zhromažďovať biometrické identifikátory a informácie, ktoré sú definované v zákonoch USA, napríklad odtlačky prstov a zvukové záznamy. Tam, kde to vyžaduje zákon, si pred akýmkoľvek zhromažďovaním vyžiadame od vás požadované povolenie.”

Ďalšou znepokojujúcou skutočnosťou je to, že tento odsek sa objavil v časti „Informácie, ktoré zhromažďujeme automaticky“. Znamená to, že TikTok si od používateľov nebude pýtať povolenie na zhromaždenie týchto údajov, pokiaľ si to nevyžaduje zákon.

TikTok bude potichu zbierať biometrické údaje len v USA. Využil nedostatok zákonov na ochranu používateľov

Slovenských používateľov sa táto zmena netýka, keďže GDPR má striktné pravidlá voči citlivým údajom. V mnohým štátom USA však stále chýba implementácia rozsiahlych zákonov o ochrane citlivých údajov, takže TikTok si v USA môže dovoliť zaviesť takéto podmienky a zbierať citlivé údaje aj bez vedomia používateľov.

Spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, bola z bezpečnostných dôvodov často kontrolovaná vládou USA. Ešte v septembri 2020 chcela Trumpova administratíva TikTok zakázať, avšak na súde tento zákaz neprešiel.

Náš tip
Bezplatné Wi-Fi zóny sú na Slovensku už v takmer 500 obciach

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+