MojAndroid

Slovenská vláda si dlhodobo kladie za cieľ rozšíriť možnosť ľahkého prístupu k internetu pre čo najväčšiu časť obyvateľstva. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR podporilo bezplatné Wi-Fi zóny už v skoro v 500 obciach a mestách. Informuje, že za uplynulý rok schválilo ďalších 110 žiadostí v objeme 1,3 milióna eur v rámci projektu „Wi-Fi pre teba“.

Projekt podporila 10 miliónmi eur Európska únia

Mestá a obce môžu od roku 2019 získať finančný príspevok v maximálnej výške 15 tisíc eur na jeden projekt z celkovej alokácie 10 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie. Podľa pravidiel financovania štrukturálnych fondov sú žiadatelia povinní podieľať sa na spolufinancovaní projektu vlastnými zdrojmi vo výške 5 % z celkových oprávnených výdavkov a vyčleniť dostatočné finančné prostriedky vo svojich rozpočtoch na prevádzku WiFi zón.

“Vďaka bezplatným Wi-Fi zónam môžu obce a mestá poskytovať kvalitnejšie služby pre svojich obyvateľov i návštevníkov. Možnosť pre žiakov, študentov, dôchodcov aj turistov bezplatne sa pripájať na internet z knižníc, obecných úradov či parkov by mala byť samozrejmosťou.”

Veronika Remišová, ministerka informatizácie

Za dva a pol roka získalo finančný príspevok na bezplatnú Wi-Fi zónu 496 obcí a miest

Ako prvá dostala dopytovú výzvu „Wi-Fi pre teba“ 31. januára 2019 podtatranská obec Lendak. Doteraz sa uskutočnilo 6 kôl a prijatých bolo 576 žiadostí o podporu. Projekt „Wi-Fi pre teba“  je dostupný celkovo už v 496 obciach a mestách, pričom výška nenávratného finančného príspevku predstavuje sumu 6 450 000 eur.

“Pre projekt bezplatných Wi-Fi zón pripravujeme novú schému. Okrem toho naše ministerstvo tiež pripravilo národný broadbandový plán, ktorý umožní zaviesť ultrarýchly širokopásmový internet pre všetkých obyvateľov Slovenska bez ohľadu na miesto, v ktorom žijú. Investície v oblasti digitalizácie v hodnote 580 miliónov eur budú financované v rámci nášho komponentu Digitálne Slovensko v Pláne obnovy.”

Veronika Remišová, ministerka informatizácie

Náš tip
Akcia: Tieto platené Android hry a aplikácie sú teraz úplne zadarmo
7.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+