Spoločnosť Google (po novom patriaca pod materskú spoločnosť Alphabet) predstavila tento týždeň dva nové Nexus smartfóny – Nexus 5X, ktorý vyrobilo LG a Nexus 6P, ktorý pre Google vyrobil Huawei. Ide o naozaj výkonné Android zariadenia, ktoré sú cenným prírastkom v rodine Nexus smartfónov. Pozrite sa spolu s nami na históriu Nexus zariadení a uvidíte, čo všetko Google za posledný rok dokázal zmeniť.
Nexus už vyrobilo HTC, LG aj Motorola
Najznámejším predchodcom prvých Nexusov bol HTC Dream, známy aj ako T-Mobile G1. Ten pred niekoľkými dňami oslavoval svoje 7. narodeniny. Okrem (na svoju dobu) zaujímavých špecifikácií ponúkal tento smartfón aj hardvérovú klávesnicu. Ide o prvý smartfón s Androidom, ktorý možno nazvať akýmsi priekupníkom Android zariadení. Výrobcom tohto zariadenia je spoločnosť HTC, ktorá stojí aj za výrobou vôbec prvého Nexus smartfónu.
Prvým Nexusom, ktorým sa prezentoval samotný Google, bol Nexus One. Ten vyrobilo v roku 2009 HTC a okrem toho, že ide o jedno z mála HTC zariadení, ktoré malo AMOLED displej, ponúkal tento smartfón aj tzv. trackball, teda akúsi malú guľôčku pod displejom, ktorá slúžila ako ovládací prvok. Inak išlo o priemerne vybavené zariadenie.
Ďalšie dve Nexus zariadenia pre Google vyrobila spoločnosť Samsung. Hoci Nexus S patril medzi dizajnové skvosty, verejnosť viac zaujal jeho nástupca s mierne zahnutým displejom – Samsung Galaxy Nexus. Ten ponúkal veľký, 4,65″ displej s HD rozlíšením a 2-jadrový procesor, čo v tej dobe predstavovalo nadpriemernú výbavu.
Vľavo Nexus S, vpravo Galaxy Nexus
Po Samsungu na rad prišlo LG a ich dva Nexus smartfóny – LG Nexus 4 a Nexus 5. Tie sa dajú kúpiť vo vybraných obchodoch ešte dnes. Nexus 4 bol špecifický svojou sklenenou konštrukciou a výbavou, ktorá po prvýkrát obsahovala 4-jadrový procesor a 2 GB RAM. Menšou aktualizáciou bol model Nexus 5, ktorý priniesol 5″ displej s Full HD rozlíšením a výkonnejší procesor Snapdragon 800.
Nexus 5 & Nexus 4
Významnou zmenou v rodine Nexus zariadení bol prvý Nexus od Motoroly. Nexus 6 ponúkal po prvýkrát naozaj high-end špecifikácie, s ktorými sa dali porovnávať len najlepšie vybavené high-end smartfóny. Na 6-palcovom displeji sa rozprestiera rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov a vo výbave sa nachádza 4-jadrový procesor Snapdragon 805, 3 GB RAM aj výborný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix, ktorý dokáže nahrávať až 2160p video. Batéria má kapacitu 3220 mAh a rovnako, ako v prípade Nexusu 5, sa dá nabíjať aj bezdrôtovo. Špecifikom tohto smartfónu je najmä jeho veľký displej a dizajn, ktorý počíta aj s dvojicou stereo reproduktorov v prednej časti.
Nové Nexusy prinášajú nielen top špecifikácie, ale aj čítačku odtlačkov prstov
Google po prvýkrát priniesol tento rok na trh hneď dva nové Nexus smartfóny. Najnovšou vlajkovou loďou je Nexus 6P, ktorý vyrobila spoločnosť Huawei. Novinka je skutočnou vlajkovou loďou, keďže disponuje 5,7-palcovým AMOLED displejom s WQHD rozlíšením (1440 x 2560 pixelov), procesorom Snapdragon 810 a 3 GB RAM. Okrem toho sa vo výbave tohto modelu nachádza aj 12,3 Mpix snímač, ktorý je tak dobrý, že sa Nexus 6P zaradil medzi najlepšie fotomobily s Androidom. Ďalšie parametre spomínajú batériu s kapacitou 3450 mAh či USB typu C, ktoré ponúka po prvýkrát aj rýchle nabíjanie. Najväčšou novinkou je však snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza v zadnom kryte.
Dostupnejší model LG Nexus 5X ponúka menší, 5,2″ displej s Full HD rozlíšením. Aj tu nájdeme 12,3 MPx fotoaparát s rovnakou svetelnosťou f/2.0. Okrem toho sa tu nachádza aj duálny LED blesk a prítomná je aj optická stabilizácia obrazu. Vpredu nájdeme 5 MP kameru a ani v tomto prípade nechýba čítačka odtlačkov prstov. Vo vnútri zariadenia nájdeme procesor Snapdragon 808 a 2 GB operačnej pamäte. Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB/32 GB a aj v tomto prípade je k dispozícii konektor USB Typu C. Batéria má kapacitu 2700 mAh a mala by sa postarať o bezproblémové celodenné používanie.
Ak by sme mali byť úprimní, tak by sme museli povedať, že všetky Nexusy predstavené do tohto roka stále iba dobiehali to, čo predstavili v danom období iní výrobcovia. Google až tento rok pochopil, že ak chce zaručiť jedinečnosť Nexus smartfónov, musia ísť iným výrobcom vzorom. Aj preto v novom Nexuse 6P a Nexuse 5X nájdeme fotoaparát, ktorý síce nemá najviac pixelov na trhu, no kvalitou patrí medzi elitu. Vašu pozornosť by si mala získať aj prítomnosť snímača na odtlačky prstov, ktorý je po prvýkrát podporovaný priamo novým Androidom 6.0 a nájdete v oboch novinkách od Googlu. A v neposlednom rade treba pochváliť Google aj za výkon týchto zariadení, ktoré zaručujú Snapdraghon 810 a Snapdragon 808 procesory, ktoré patria momentálne k špičke na trhu a iní výrobcovia ich používajú iba vo svojich najlepších zariadeniach.
Podľa nášho názoru sú nové Nexusy naozaj ideálnymi Android smartfónmi a nám, ako naozaj náročným používateľom, v špecifikáciách týchto modelov naozaj nič nechýba. Ako sa pozdávajú tieto novinky vám? Plánujete si kúpiť Nexus 5X alebo Nexus 6P?

Kde su tablety? A popis zariadeni mohol byt rozpisany viac, kazdy z Nexusov mal svoju mensiu historiu a taky Galaxy Nexus bol totalne prelomovy.
Ide o históriu Nexus smartfónov :) Chceli sme to pojať jednoduchšie, o každom zariadení sa dá prečítať viac priamo v odkaze, ktorý je pri ňom (v texte) uvedený. Chceli sme poukázať najmä na to, čo sa zmenilo voči minuloročnému Nexusu 6 :)
Skoda toho bezkontaktneho nabijania o ktorom som sa nikde nedocital tak predpokladam ze tam asi nebude…ale NFC to ma takze platby pojdu co je u mna dolezite kriterium.
ak myslis bezdrotove nabijanie v 5x a 6p tak ho podporovat nebudu. vraj je to kvoli tomu ze maju USB typu C co je podstatne rychlejsie a efektivnejsie nabijanie ako bezdrotove a navyse by boli oba modely este aj hrubsie ak by podporovali bezdrotove nabijenie a preto to tam nedali.
mna skor znepokojuje snapdragon 810 v nexuse 6p. vsetky smartfony kde bol pouzity sa prehrievaju a niektore maju dokonca problemy s fungovanim (napriklad xperia z5 compact). inak vyzera nexus 6p velmi naslapane…
Určite to nemá nič spoločné s USB Type-C ani s hrúbkou (viď cievka v kryte G3). Google sa jednoducho rozhodol, že ho nové Nexy mať nebudú :)
ja si tiez myslim ze to tam nedali lebo nechceli ale to co som pisal je vyjadrenie samotneho google kde sa to snazili vysvetlit…
ta hrubka veru asi nehra rolu kedze N5 som mal otvoreny a je to iba cievka v kryte.
tak o efektivitu a rychlost mi nejak nejde lebo ked nabijam doma tak cez noc a to mi je jedno a hlavne je to pohodlnejsie to len tak polozit na stol a vybavene :) …ale tak prezijem to…a co sa toho sd810 tyka tak si pockam na prve testy a uzivatelske pocity a skusenosti z pouzivania. Zatial pockam so svojou “starou” N5. Potom prejdem asi do 6p
Ani jeden z Nexusov nema opticku stabilizaciu. N6P ma elektronicku, ale to je vsetko. Opravte si to.
Nexus 5 má optickú stabilizáciu.
” Ide o prvý smartfón s Androidom, ktorý možno nazvať akýmsi priekupníkom Android zariadení. ”
:D
jasny priekupnik to je
Mal som tri po sebe iduce Nexus zariadenia. Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, LG Nexus 5. Nexus od Motoroly ma sklamal velkostou a cenou. A teraz silno vaham, ci ma zmysel prejst z LG Nexus 5 na LG Nexus 5X. Nevidim tam nejaky zasadny rozdiel.
Mam Nex 5. a max spokojnosť! Nemám dôvod prejsť na nofku. Akurát baterka ma štve.
Nexus 4 mam 2 roky, za ten cas na spodnej casti displeja po celej sirke odisiel dotyk, baterka vymenena a nepomohlo, mobil ani s jednou nevydrzi 3/4 dna, pri foteni sa casto zasekne a restartne sa mobil, posledne tyzdne pada casto signal a pri opatovnom automatickom znazeni mobilu sa prihlasit do siete vypise vlozte pin a az potom najde signal ….
takze Nexus ako taky slabota zial
je pravda ze digitizer na N4 casto odchadza ale da sa objednat na http://m.aliexpress.com/item/1679957763.html vydrz baterky je slabucka aj ked som ju vymenil. vlastnim tento telefon uz 3 rok. Nefrci uz ako za mlada skvor doziva ale mam k nenu sentimentalny vztah ..:-)
Objednával som odtial, nakolko v BA v servise mi ponukali vymenu displeja za 150 €.
Ale žial prišiel chybný kus a s reklamáciou som nepochodil. Tiež človek by čakal, že keď to má čistý android, tak bude odladený, ale veru nie je.
Čo som si všimol tak veľa ľudí prehliada jednu dosť dôležitú informáciu o batérií a to je že nový Nexus 6P ma Li-pol baterku a nie Li-ion čo je konečne obrovská zmena! Tie batérie sú na trhu už dosť dlho ale skoro žiaden výrobca ich nedáva do zariadení. Za toto dávam G veľké + len Li-ion batéria je katastrofa!