MojAndroid

Google svoj v poradí už štvrtý Nexus smartfón predstavil 29. októbra v minulom roku. Do predaja sa na Google Play Store dostal o niekoľko týždňov a v podstate okamžite sa vypredal. Táto situácia sa niekoľkokrát opakovala a problémy s dostupnosťou Nexusu 4 pretrvávajú v podstate dodnes. Momentálne ho môžete zohnať len u niektorých zahraničných predajcov a mobilných operátorov. Nám sa však k najnovšiemu Google smartfónu podarilo získať prístup a prinášame vám jeho podrobnú recenziu.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Úvod, konštrukcia a displej,
  2. časť: Výkon a pamäť,
  3. časť: Operačný systém,
  4. časť: Multimédiá, fotoaparát, 
  5. časť: Konektivita, batéria, záver

LG Nexus 4

Android 4.2 (Jelly Bean)4,7" (~318 ppi)
Qualcomm APQ8064 Snapdragon, 4-jadrový 1.5 GHz Krait1280x768
2 GB8 Mpix
8/16 GB1080p@30fps

Konštrukcia: Nenápadná dokonalosť 

Nexus 4 nie je výnimočný len svojimi vnútornými parametrami a cenou. Dizajnéri nového Google smartfónu si dali skutočne záležať a Nexus 4 je tak povediac stelesnením krásy a komfortu. Svojimi rozmermi 133.9 x 68.7 x 9.1 mm patrí medzi najkompaktnejšie smartfóny s veľkosťou displeja 4,7 palca a hoci nejde o najtenší smartfón na trhu, nemáme mu po tejto stránke čo vytknúť. Nexus 4 perfektne sadne do ruky, čomu vďačí aj zaobleným bokom s povrchovou úpravou soft touch.

Predná strana zariadenia je chránená odolným sklom Gorilla Glass 2, ktoré sa po bokoch mierne zaobľuje, čo taktiež prispieva k pohodlnejšiemu držaniu a ovládaniu telefónu. Podobne ako pri Galaxy Nexuse, ani tu nenájdete kapacitné ovládacie prvky. Tie totižto nahradili softvérové tlačidlá operačného systému Android, ktoré sú dobre známe už od verzie 4.0 Ice Cream Sandwich. V strede pod 4,7 palcovým displejom sa nachádza ešte skrytá multifarebná notifikačná dióda, ktorej farbu môžete pre rôzne situácie nastaviť napríklad pomocou aplikácie lightflow. Vo vrchnej časti výrobca tradične umiestnil kameru pre videohovory a senzory priblíženia či intenzity okolitého osvetlenia. Boky lemuje lesklý pásik, ktorý dodáva telefónu určitú dávku elegancie.

Rozloženie ovladacích prvkov je štandardné a umožňuje pohodlné ovládanie aj jednou rukou. Tlačidlo zapnutia je umiestnené napravo zatiaľ čo ovládanie hlasitosti sa nachádza na opačnej strane, kde nájdete aj slot pre micro SIM. MicroUSB konektor s mikrofónom sa nachádza naspodku a klasický 3,5 mm audio jack s druhým mikrofónom navrchu.

Po dizajnovej stránke je Nexus 4 výnimočný najmä svojou zadnou stranou. Tá je rovnako ako predná časť celá pokrytá odolným sklom, pod ktorým sa nachádzajú malé trblietavé štvorčeky. Tie menia svoju reflektívnosť podľa toho ako telefón natočíte proti svetlu. Pri určitých svetelných podmienkach sa tak môže zdať, že zadná strana je celá čierna. Pod ochranným sklom je umiestnený aj 8Mpix fotoaparát pod ktorým sa nachádza LED blesk. Otvor reproduktoru chránený mriežkou sa nachádza v pravom dolnom rohu. Celej zadnej strane dominuje veľký strieborný nápis NEXUS.

Ako ste už možno správne vytušili, Nexus 4 nemá odnímateľný zadný kryt a podobne ako v iných Nexus zariadeniach, aj tu chýba slot pre pamäťové karty microSD. Konštrukcia telefónu je však vďaka tomu pevná a neozývajú sa z nej žiadne nepríjemné zvuky. Otázna je však odolnosť zadnej strany smartfónu, ktorá bude kvôli použitému sklu náchylnejšia na poškriabanie či rozbitie, čomu prispieva aj jej  úplne hladký povrch. Odporúčame preto použiť ochrannú fóliu alebo kryt.

Displej: Na high-end ako sa patrí

Google smartfón je vybavený 4,7 palcovým IPS displejom s rozlíšením 768×1280 pixelov. Oproti iným displejom je tak o niečo širší, čo sme si všimli už pri jeho prvom zapnutí. Keďže ide o IPS displej, ponúka výborné pozorovacie uhly, kontrast a farebné podanie. V porovnaní s HTC One X však v kvalite zobrazenia mierne zaostáva, no napriek tomu je na vysokej úrovni. Pri testovaní počtu dotykov, ktoré dokáže kapacitná vrstva displeja zaznamenať sme ich pomocou aplikácie namerali desať. Čo sme si však pri používaní všimli je menšia citlivosť kapacitnej vrstvy, ktorá nedokáže rozpoznať úplne jemné dotyky. V porovnaní s Nexusom 7 bol rozdiel citeľný, no napriek tomu sme s touto vlastnosťou displeja počas nášho používania problém nemali.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Úvod, konštrukcia a displej,
  2. časť: Výkon a pamäť,
  3. časť: Operačný systém,
  4. časť: Multimédiá, fotoaparát, 
  5. časť: Konektivita, batéria, záver
30.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+