MojAndroid

Tento víkend sme sa veľmi potešili, lebo nám v redakcii pribudol nový Android – Samsung Nexus S. Najvýkonnejší Android smartfón. Jediný telefón s Androidom 2.3 alias Gingerbread. Druhý Google telefón. Toto sú len niektoré výroky, ktoré o ňom môžete na internete nájsť. Telefón bol zakúpený vo Veľkej Británii cez operátora Vodafone.

Škatuľka, v ktorej bol telefón zabalený, sa nesie v podobnom duchu ako balenie Nexusu One. Jednoduché a účelné. Na vrchnej strane je veľký obrázok telefónu, čo čaká na rozbalenie. V balení sme okrem samotného telefónu našli aj baterku, sieťový adaptér, USB kábel, slúchadlá a zaručný list.

Nexus S sedí vďaka svojmu mierne zahnutému tvaru perfektne v dlani a na prvý pohľad vyzerá menší ako napr. HTC Desire. Nebojte sa, nie je to celkom tak. Celá predná strana je lesklá, jediné, čo na nej vidno je šošovka kamery s VGS rozlíšením VGA (640×480) určenej na videohovory, a reproduktor pre telefónne hovory. Aktivačné tlačidlo sa nachádza na pravej strane, v hornej polovici. Zo začiatku to bolo zvláštne, lebo na väčšine telefónov je na vrchu, ale veľmi rýchlo som si zvykol. Po jeho stlačení na mňa “vykukol” 4 palcový  super AMOLED displej rozprestierajúci sa takmer cez celú šírku zariadenia (k okrajom telefónu chýba na stranách asi 4-5 mm). Obraz je úplne čístý a jasný. Pod displejom sa rozsvietili 4 tlačidlá v tomto poradí (zľava doprava): Späť, Menu, Vyhľadávanie a Domov.

Na ľavom boku telefónu je umiestnené tlačidlo na regulovanie hlasitosti. Stláča sa ľahko a každá polovica reaguje tak ako má. Zadná strana nie je čisto čierna, ale je na nej tmavý bodkovaný vzor, na ktorom sa vynímajú nápisy Google a SAMSUNG. V hornej polovici tróni šošovka 5 megapixelového fotoaparátu a hneď vedľa nej dióda blesku. Napravo sú ešte dva  malé podlhovasté otvory, pod ktorými sa skrýva druhý reproduktor na prehrávanie hudby a médií. Dátový konektor a 3,5 mm stereo jack konektor na slúchadlá sú samozrejmosťou a nájdete ich na spodnej strane telefónu.

Telefón je veľmi rýchly, Android 2.3 je tiež pekný, všimol som si zatiaľ len čierny notifikačný panel a oranžové zafarbenie na koncoch menu a zoznamov, ktoré indikuje, že ďalej už nič nie je. Pri fotografovaní sa dá zmeniť kamera, ktorá sníma a vývojári pridali aj funkciu lampáš (flashlight), takže si môžete hocikedy pohodlne posvietiť aj bez inštalovania osobitnej aplikácie. Grafický výkon som zatiaľ vyskúšal len na hrách Angry Birds, Crazy Snowboard a Worms a všetko je plynulé, ani raz sa nič neseklo ani nespomalilo.

Tri dni s týmto telefónom je málo na poriadnu recenziu, takže tu budem končiť, ale časom určite napíšem viac. Ak máte nejaké otázky, prípadne chcete na novom Nexuse niečo vyskúšať, píšte do komentárov a pustím sa do toho.

Aktualizované 9.2.2011: Pridávam krátke video, aby ste získali prestavu ako vyzerá telefón v ruke a ako sa s ním robí. Viac videí už čoskoro.

8.2.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+