MojAndroid

4G sieť Telekomu bola spustená presne 14.11.2013, takže o chvíľu uplynie 5 rokov jej prevádzky. V Čase jej spustenia bola dostupná pre 8,5 % populácie Slovenska. Do konca roka 2013 sa Telekomu podarilo rozšíriť pokrytie až na 23,7 % populácie. Aktuálne, po 5 rokoch je už 4G sieť od Telekomu k dispozícii pre 93,6 % ľudí na Slovensku.

Vyššie rýchlosti a nové lokality

Zvyšovala sa samozrejme aj rýchlosť. Pri spustení bola maximálna rýchlosť downloadu 73 Mb/s a uploadu 23 Mb/s. Aktuálne je k dispozícii download na úrovni až 500 Mb/s a upload 75 Mb/s. V bratislavskej Petržalke si už zákazníci Telekomu môžu užívať maximálnu rýchlosť na úrovni až 877 Mb/s. Telekom však zdôrazňuje, že pri tejto rýchlosti sleduje najmä vysoké požiadavky prevádzky, nejde im pri nej o maximálnu rýchlosť pri jednom používateľovi. Zákazníci môžu tiež využívať 4G+ už v 27 lokalitách.

Zákazníci presurfujú stále väčšie množstvo dát

Nie je nič nezvyčajné, že prevádzka a dátová náročnosť rastie s pribúdajúcimi rokmi. V roku 2014 zákazníci stiahli celkovo približne 7 PB dát, v tomto roku do októbra stiahli už asi 18 PB dát. Podiel prevádzky 4G siete narástol za 5 rokov na viac, ako 80 %. Chcete vedieť, koľko dát presurfujú zákazníci na najväčších slovenských festivaloch? Nech sa páči:

  • Grape – 2,48 TB
  • Pohoda – 3,91 TB

VoLTE pre viac a viac zariadení

Telekom tiež rozširuje množstvo zariadení, ktoré podporujú VoLTE. Pri štarte boli podporované len dva modely, Samsung Galaxy S7 a S7 Edge, teraz je ich už 50. Pridávanie podporovaných zariadení nie je vôbec jednoduché. Je potrebné upraviť softvér každého modelu tak, aby to všetko fungovalo. Väčšina z týchto 50 modelov je z ponuky Telekomu, no niektoré podporované sú aj mimo nej. Operátor hovorí, že VoLTE podporujú zariadenia všetkých najpopulárnejších značiek na Slovensku.

Jedna z najlepších sietí na svete

V grafe nám Telekom ukázal, že sa jedná o 13. najlepšiu sieť na svete. Vedú švajčiarske a rakúske siete. Slovenský Telekom je aktuálne na úrovni Deutsche Telekom či austrálskeho operátora Telstra.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Telekom predstavil vianočnú ponuku pre rok 2018
Náš tip
Telekom zjednotí 50 centové denné limity na Easy Pecka kartách, viac ako 50 centov nezaplatíte
Náš tip
SWAN TO.doma: LTE pokrytie pre ďalšie menšie mestá a obce
12.11.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+