MojAndroid

Pred niekoľkými týždňami zverejnila populárna služba WhatsApp nové podmienky, ktoré zásadne menia pravidlá využívania používateľských dát na vybraných trhoch. Tie vyvolali odchod jej používateľov ku konkurenčným službám. Zdalo sa, že z toho bude najviac ťažiť Signal, ktorý sa chváli najlepším zabezpečením komunikácie. Podľa portálu GizmoChina je ale víťazom Telegram, ktorý je momentálne najsťahovanejšou mobilnou aplikáciou.

Nové podmienky služby WhatsApp vyvolali odchod veľa jej používateľov

Zmeny v podmienkach, ktoré vyvolali vlnu nevôle, sa týkajú až troch oblastí. Jedna zo spomínaných oblastí je spôsob spracovávania dát WhatsAppom. Ďalšia je možnosť, ako podniky spravujú svoje WhatsApp správy s Facebookom. Tretia hovorí o tom, že sa WhatsApp čoskoro spojí s Facebookom, aby ponúkol hlbšie prepojenie služieb. Práve posledný bod vyvolal vlnu nevôle. Používatelia budú musieť prijať nové podmienky zdieľania dát medzi službami, ak chcú pokračovať v používaní aplikácie.

Ak zmenu odsúhlasia, tak WhatsApp bude s Facebookom zdieľať napríklad ich telefónne číslo pri registrácii, údaje o transakciách, alebo ich IP adresu. Treba pripomenúť, že tieto podmienky platia len pre krajiny, kde neplatia pravidla GDPR, takže sa netýkajú slovenských používateľov. Pôvodne mali tieto podmienky začať platiť už 8. februára. Kvôli negatívnym reakciám ale služba na svojom oznámila presunutie tohto dátumu na 15. máj.  Z celej kauzy najviac ťažili konkurenčné služby Signal a Telegram.

Telegram bol najsťahovanejšou aplikáciou za január

Aj keď v prvých dňoch bola sťahovanejšou aplikáciou Signal, ktorý je open-source a ponúka najväčší stupeň zabezpečenia, tak v posledných týždňoch preskočil Telegram. Podľa štatistiky analytickej spoločnosti  SensorTower  z konca januára bol Telegram nielen najsťahovanejšou aplikáciou v Google Play, ale aj celkovo. Za január mal 63 miliónov stiahnutí, čo je 3,8-krát viac než tomu bolo pred rokom.

Najsťahovanejšie aplikácie január
Najsťahovanejšie aplikácie január | Zdroj: SensorTower.com

Z prvej priečky vďaka tomu zosadil službu TikTok s 62 miliónmi stiahnutí. Zatiaľ čo celkovo už TikTok nie je najsťahovanejšou aplikáciou, tak v obchode App Store mu stále patrí prvé miesto. Telegram je v App Store až 4. najsťahovanejšou aplikáciou, čo ho ale trápiť nemusí, pretože platforma iOS má menej používateľov než Android. Signal obsadil v celkovom rebríčku 3. miesto a na platforme Android druhé. Aplikácia WhatsApp sa v celkovom rebríčku prepadla na 5. miesto, v App Store na 7. miesto a v obchode Google Play na 6. miesto.

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
Náš tip
George: Takto má vyzerať pokročilé mobilné bankovníctvo
9.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+