MojAndroid

Ak sa aspoň trochu vyznáte v rôznych pokusoch Android smartfónov, ktoré nevyšli práve podľa očakávaní, potom ste nepochybne zachytili príbeh značky YotaPhone. Tento nie tak úspešný projekt ukončil nedávno svoju životnú púť, keď spoločnosť oficiálne vyhlásila bankrot.

Myšlienka dvoch displejov neohúrila davy

Prvý YotaPhone, ktorý bol predstavený v roku 2012, priniesol kombináciu dvoch displejov. LCD displej okupoval prednú stranu, na zadnej sa usadil e-ink displej. Ten sa dovtedy používal len na čítačky e-kníh. Napriek tomuto lákavému spôsobu šetrenia batérie sa nestretol s veľkou popularitou.

Prvý YotaPhone prišiel na trh v roku 2012
Prvý YotaPhone prišiel na trh v roku 2012

Jeho nástupca, originálne a výstižne pomenovaný ako YotaPhone 2, priniesol vyšší výkon (stále sa bavíme o strednej triede) a lepšie displeje. Ani to však nepomohlo ruskému projektu. YotaPhone 3, ktorý získal dizajnové ocenenie iF 2018, tak bol posledným klincom do rakvy umierajúcej spoločnosti.

Súdny spor položil spoločnosť na lopatky

Podľa ruských médií to bol súdny spor, ktorý nakoniec uviedol Yotu do krachu. Výrobca Yoty pre prvé dva modely YotaPhone, Hi-P Singapur, žaloval v roku 2015 Yotu za 126 miliónov dolárov, pretože YotaPhone údajne odmietol prevziať (a pravdepodobne zaplatiť) minimálny počet telefónov, na ktorých sa dohodol. (V roku 2016 The Financial Times uviedli, že z prvých dvoch modelov sa predalo len okolo 75 000 kusov.) Hi-P súhlasil, že namiesto toho si vezme 17 miliónov dolárov, ale zrejme dohoda prepadla.

Okrem nízkej popularity to bol aj súdny spor, ktorý dohnal Yotu k bankrotu
Okrem nízkej popularity to bol aj súdny spor, ktorý dohnal Yotu k bankrotu

Prichádzajú skladacie smartfóny

Mať dva displeje je určite na niečo dobré, avšak ak sme bez toho vydržali desať rokov, potrebujeme to? Každopádne asi aj áno, keďže sme svedkami toho, ako sa na trh hrnie nová generácia skladacích smartfónov. Myšlienka e-ink displeja je navyše o niečo horšia než AMOLED displej, keďže e-ink nesvieti a v tme naň vôbec nevidno. Naopak, jeho výhodou je neporovnateľne nižšia energetická náročnosť. Ak teda hľadáte smartfón s dvomi displejmi, obzrite sa po Vivo Nex 2 alebo si počkajte na prvú várku skladacích smartfónov.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Yotaphone 3 oficiálne predstavený. Poznáme cenu aj parametre

Náš tip
Kúpili by ste si skladací smartfón? | DISKUSIA

23.4.2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+