MojAndroid

Okrem iných veľmi pútavých noviniek si výrobcovia v týchto dňoch pripravili na predstavenie svoje prvé skladacie smartfóny. Nový segment na trhu smartfónov však poskytuje otázku: Prečo by si niekto kúpil skladací smartfón?

Nová kategória ešte nie je dokonalá

Posledné roky fungoval trh s mobilnými telefónmi len veľmi pomaly a neprinášal žiaden prelomový pokrok. Zmenšovali sa rámiky okolo displeja, zlepšoval sa výkon, pridával sa počet šošoviek fotoaparátov. Neskôr prišiel neslávne známy výrez ako evolučný medzistupeň na ceste za bezrámčekovým dizajnom. No a nedávno sme sa aj toho dočkali.

Bezrámčekový displej bol niekoľko rokov cieľom výrobcov
Bezrámčekový displej bol niekoľko rokov cieľom výrobcov

Ale trh si stále pýtal nejaký boom, ktorý by bol prelomový. A myslíme práve skladací smartfón. Myšlienka skladacieho smartfónu sa javí ako úžasne inovatívna. Ale pravda je trochu iná. Prečo? Pretože skladacie a ohybné mobily si vyžadujú veľký pokrok hardvéru a softvéru.

Ohybný displej je dobrý príklad toho, ako veľmi musia technológie pokročiť. Nie každý výrobca si stihol pripraviť “svoju obdobu” ohybného displeja. Royole, ktorý ako prvý predstavil ohybný mobil, má o poznanie horší displej než napríklad Samsung Galaxy Fold. Vytvára hrubý ohyb, ktorý vôbec nie je praktický. Samsung si dal záležať a výsledok je citeľne lepší vďaka pokročilejším pántom.

Samsung si dal záležať a model Galaxy Fold osadil prepracovanejšími technológiami
Samsung si dal záležať a model Galaxy Fold osadil prepracovanejšími technológiami

Softvér je ďalšia oblasť, kde ešte nie je všetko pripravené na príchod skladacích smartfónov. Len minimum aplikácií je k dnešnému dňu prispôsobených veľkým ohybným displejom. Ani samotný operačný systém Android si s nimi ešte nerozumie. Aj tu treba pár rokov vývoja.

Aké by mal pre vás skladací smartfón využitie?

Ak sa na chvíľu prenesieme cez vyššie spomenuté “nedostatky”, alebo len zanedbáme to, že vám pár mesiacov nebudú fungovať niektoré aplikácie, máme pred sebou zariadenie s veľkým potenciálom. Keď mobil zložíme (a nejedná sa o Royole FlexPai s tým hrubým ohybom), je veľmi kompaktný. V rozloženom stave má naopak veľmi veľký displej.

Skladacie smartfóny môžu zobraziť veľa obsahu. Ako to však využiť?
Skladacie smartfóny môžu zobraziť veľa obsahu. Ako to však využiť?

Ale načo? A to je otázka pre vás. Napíšte nám do diskusie pod článkom, ako by ste využili skladací smartfón v bežnom živote. Má pre vás jeho kúpa zmysel? Očakávate takúto technológiu už dlhšie? Tešíme sa na vaše odpovede!

Kúpili by ste si skladací smartfón?

Loading ... Loading ...

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Toto je prvý dostupný smartfón s ohybným displejom, poznáme cenu a detaily

Náš tip
Samsung Galaxy Fold oficiálne: Prvý skladací Samsung je krásny, ale aj drahý

Náš tip
Huawei Mate X oficiálne: Prvý skladací smartfón Huawei je na svete | MWC 2019

25.2.2019
 • PicoBello

  Ked sa vylepsi koncept, ja si myslim za seba, ze ano. Vela na telefone citam, pozeram hudobne videa a pripadne aj filmy, takze pre mna by to mohlo byt vhodne. Jedine co neviem ako sa bude riesit je nosenie a puzdro a tak.

  • SimSonIt

   Obavam sa, ze na pozeranie videa/filmov ten rozlozeny display nema zrovna vhodny pomer stran (~3:4, ci kolko?). Zatial jedine zmysluplne vyuzitie vidim v prehliadani webu…

   • PicoBello

    Mas pravdu, to asi nie, ale mohlo by sa na tom skvelo multitaskovat, viem si mnoho situacii predstavit (dve videa, video + lyrics, video + chat. apod). Na mapy to bude ako stvorene. Uvidime.

 • emanuel

  Za cenu 2300€ (Huawei) :-D
  Asi ide skor o to ukazat “aj mi to vieme ponuknut”, ale realne este nepocitaju s velkym predajom. Za par rokov mozno a za realnejsiu cenu…

 • XMen

  Podla mna dobra vec ale mam obavy ohladne hmotnosti. Cena nehra ulohu, lebo casom pojde dolu.

 • ML7330

  Po zložení hrubé ťažké vyzerá to staro cena obrovská v žiadnom prípade možno za pár rokov keď už to aj dobre bude vyzerať a cena bude primeraná čakal som niečo uau ale v skutočnosti to vyzerá Samsung aj Huawei jak s Aliexpressu

 • Peter Kmec

  Možno raz, v budúcnosti, keď sa tomu vychytajú všetky muchy. Teraz ešte nie

  A inak, čo sa týka tej ceny. Všetko nové je spočiatku drahé. Prvé LED televízory stáli bežne cez 100 000 SK. Takisto prvé OLED stáli 3000, 5000€…
  Rovnako aj prvé ohybné OLED displeje budú skrátka drahé. Aj keď je pravda, že ceny “obyčajných” telefónov v poslednej dobe vzrastajú pomaly k rovnakým číslam ako si pýtajú za ohybný telefón, takže je otázne, či táto technológia zlacnie natoľko, aby sa to dalo “bežne” kúpiť…

 • Stanislav Mraz

  Neviem či je to uplne to čo by ludia chceli a to či ti ozaj spoji vyhody mobilu a tabletu . Su to akokeby dva mobily s jednym displejom a to moc nedava rozmer nejakého 10 a viac palcoveho tabletu. A potom ta schiza ci to chcem pouzuvat ako telefon alebo tablet a vecne ho otvarat a zatvarat. Skor vidim buducnost v oddeleni tela mobilu a zobrazocej jednotky. Napr naramok a okuliare resp specialna čočka do oka.

 • pete

  Je to kravina, asi ako zaoblené displeje. Takže sa to určite predá :)

 • Marek

  U mňa asi tiež nie …. Ako na prvý pohľad celkom zaujimave, ale kupiť si to? …. Asi nie …. Inač by ma aj celkom zaujímalo, kolko otvoreni a zatvorení takýto displej vydrží. Keď to predstavovali, tak na videu bolo vidieť, že v mieste kde sa to ohýba ten displej nie je celkom rovný. Je tam ako keby taka vypuklina ……

 • Prezidement_Hlavy

  Prilis hrube pri zlozeni, tehlu vo vrecku nosit nechcem.
  Ked zlepsia technologie, mozno…

+