MojAndroid

Okrem iných veľmi pútavých noviniek si výrobcovia v týchto dňoch pripravili na predstavenie svoje prvé skladacie smartfóny. Nový segment na trhu smartfónov však poskytuje otázku: Prečo by si niekto kúpil skladací smartfón?

Nová kategória ešte nie je dokonalá

Posledné roky fungoval trh s mobilnými telefónmi len veľmi pomaly a neprinášal žiaden prelomový pokrok. Zmenšovali sa rámiky okolo displeja, zlepšoval sa výkon, pridával sa počet šošoviek fotoaparátov. Neskôr prišiel neslávne známy výrez ako evolučný medzistupeň na ceste za bezrámčekovým dizajnom. No a nedávno sme sa aj toho dočkali.

Bezrámčekový displej bol niekoľko rokov cieľom výrobcov
Bezrámčekový displej bol niekoľko rokov cieľom výrobcov

Ale trh si stále pýtal nejaký boom, ktorý by bol prelomový. A myslíme práve skladací smartfón. Myšlienka skladacieho smartfónu sa javí ako úžasne inovatívna. Ale pravda je trochu iná. Prečo? Pretože skladacie a ohybné mobily si vyžadujú veľký pokrok hardvéru a softvéru.

Ohybný displej je dobrý príklad toho, ako veľmi musia technológie pokročiť. Nie každý výrobca si stihol pripraviť “svoju obdobu” ohybného displeja. Royole, ktorý ako prvý predstavil ohybný mobil, má o poznanie horší displej než napríklad Samsung Galaxy Fold. Vytvára hrubý ohyb, ktorý vôbec nie je praktický. Samsung si dal záležať a výsledok je citeľne lepší vďaka pokročilejším pántom.

Samsung si dal záležať a model Galaxy Fold osadil prepracovanejšími technológiami
Samsung si dal záležať a model Galaxy Fold osadil prepracovanejšími technológiami

Softvér je ďalšia oblasť, kde ešte nie je všetko pripravené na príchod skladacích smartfónov. Len minimum aplikácií je k dnešnému dňu prispôsobených veľkým ohybným displejom. Ani samotný operačný systém Android si s nimi ešte nerozumie. Aj tu treba pár rokov vývoja.

Aké by mal pre vás skladací smartfón využitie?

Ak sa na chvíľu prenesieme cez vyššie spomenuté “nedostatky”, alebo len zanedbáme to, že vám pár mesiacov nebudú fungovať niektoré aplikácie, máme pred sebou zariadenie s veľkým potenciálom. Keď mobil zložíme (a nejedná sa o Royole FlexPai s tým hrubým ohybom), je veľmi kompaktný. V rozloženom stave má naopak veľmi veľký displej.

Skladacie smartfóny môžu zobraziť veľa obsahu. Ako to však využiť?
Skladacie smartfóny môžu zobraziť veľa obsahu. Ako to však využiť?

Ale načo? A to je otázka pre vás. Napíšte nám do diskusie pod článkom, ako by ste využili skladací smartfón v bežnom živote. Má pre vás jeho kúpa zmysel? Očakávate takúto technológiu už dlhšie? Tešíme sa na vaše odpovede!

Kúpili by ste si skladací smartfón?

Loading ... Loading ...

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Toto je prvý dostupný smartfón s ohybným displejom, poznáme cenu a detaily

Náš tip
Samsung Galaxy Fold oficiálne: Prvý skladací Samsung je krásny, ale aj drahý

Náš tip
Huawei Mate X oficiálne: Prvý skladací smartfón Huawei je na svete | MWC 2019

25.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+