MojAndroid

Od konca roka 2022 mnohé smartfóny čakajú na aktualizáciu systému na verziu Android 13. Niektorým výrobcom trvá prispôsobiť si nový Android na ich zariadenia dlhší čas. Medzi zmenami sa vyskytla napr. personalizácia systému a jazyka, zníži sa potreba povolení, ktoré mnohé aplikácie vyžadujú. Ďalej sa dôraz priložil k lepšej spolupráci medzi viacerými zariadeniami a taktiež multitasking. Najnovšie zariadenie s Android 13 je Sony Xperia 10 IV. O aktualizácii informuje portál XDA-Developers.

Sony má mierne spomalený update na Android 13

Doterajšie aktualizácie sa týkajú skôr vlajkových lodí, aj to iba v obmedzených oblastiach. Pokiaľ váš smartfón v minulosti už dostal dve veľké aktualizácie, šance na ďalšiu sú relatívne malé. Už v decembri minulého roka na Android 13 od spoločnosti Sony prešli tieto smartfóny:

  • Xperia 5 IV
  • Xperia 1 III
  • Xperia 5 III
  • Xperia Pro-I

Najnovšie sa k nim pridáva aj Sony Xperia 10 IV. Zatiaľ update platí iba pre zariadenia s ázijskými SIM kartami. Nevieme, kedy ju môžeme očakávať pre náš trh, nemalo by to ale trvať viac než jeden mesiac.

Sony Xperia 10 IV
Sony Xperia 10 IV | Zdroj: Sony

Pokiaľ dostanete notifikáciu o možnej aktualizácii, odporúčame vykonať preventívne kroky ako pri každej inej. Treba sa uistiť, že všetky dáta máte zálohované a mobil je nabitý na aspoň 60 %. Taktiež si skontrolujte, či ste pripojení k Wi-Fi, update by vám totiž zobral veľké množstvo mobilných dát. Pokiaľ by vám notifikácia dlhšie neprichádzala, treba si ju skúsiť nájsť manuálne v nastaveniach telefónu.

Ako sa s tým vyrovnala konkurencia?

Jedna z prvých spoločností, ktorá ponúkla update na Android 13 globálne, bol Samsung. Ten je všeobecne známy rýchlym časom, v ktorom aktualizácie dodáva. Ponúka svojim používateľom totiž jeden z najčistejších Androidov. Tešiť sa môžu aj majitelia lacnejších modelov. OxygenOS 13 ponúka už aj OnePlus.

O aktualizáciu aj starších vlajkových lodí sa už postaral Xiaomi. Na trend naskakujú aj menej známejšie OPPO a Realme. Pre väčšinu spomínaných modelov však platí, že Európa si ešte chvíľku bude musieť na novinku počkať.

Náš tip
Trh s mobilnými foto snímačmi v minulom roku ovládli dvaja výrobcovia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+