MojAndroid

Podľa najnovších informácií bola spoločnosť Sony jediným dodávateľom obrazových snímačov pre smartfóny, ktorý zaznamenal medziročný nárast príjmov. Druhým najväčším dodávateľom snímačov na trhu je Samsung a obe spoločnosti v roku 2022 tak ovládli trh väčšinovým podielom až 83 % z celkovej dodávky snímačov.

Môže za to spoločnosť Apple?

Apple je značka, ktorá väčšinou neprezrádza veľa informácii o komponentoch, ktoré používa vo svojich zariadeniach. Teda okrem hardvéru, ktorý je vyrábaný vo vlastnej réžii. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook, prvýkrát priniesol informácie, že spoločnosť používa snímače Sony už viac ako desať rokov. Práve táto skutočnosť môže stáť za rastom príjmov spoločnosti Sony za posledné obdobie.

Sony zaznamenalo 5-percentný nárast

V 2. štvrťroku 2022 predstavovali príjmy z predaja snímačov spoločnosti Sony približne 300 miliónov dolárov.

obrazové snímače
Podiel dodávok obrazových snímačov | Zdroj: sammobile.com

V konečnom dôsledku tak spoločnosť Sony získala 54 % z celkových príjmov za rok 2022, čo je o 5 % viac v porovnaní s rokom 2021.

Samsung je silným konkurentom

Pokiaľ ide o globálne príjmy z obrazových snímačov spoločnosti Samsung, juhokórejská spoločnosť si v roku 2022 viedla tiež obstojne. Podiel na príjmoch sa síce znížil o 1 % na konečných 29 %, no spoločnosť ťažila z trendu zdokonaľovania fotoaparátov, a zároveň zlepšila aj svoje produktové portfólio. To pomohlo Samsungu aspoň čiastočne kompenzovať obrovské straty.

samsung sensor
Zdroj: samsung.com

Konkurenčnú výhodu má v masovej výrobe snímačov s vysokým rozlíšením. Vďaka tomu dodal v roku 2022 až 200 miliónov cenovo dostupných 50-megapixelových obrazových snímačov. Čo sa týka snímačov s rozlíšením nad 100 megapixelov, tu spoločnosť Samsung tiež dominuje. To potvrdil aj príchod nového snímača, ktorý by mal byť použitý pri modeli Samsung Galaxy S23 a mal by mať rozlíšenie až 200 megapixelov.

Celkový trh s obrazovými snímačmi sa v porovnaní s rokom 2021 znížil celkovo o 6 % a konečný objem predaja tak predstavuje 13 biliónov dolárov.

Náš tip
Séria Samsung Galaxy S23 bude drahšia, poznáme kompletné špecifikácie

18.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+