MojAndroid

Kanadská univerzita York, ležiaca neďaleko Toronta, prežíva zaujímavé chvíle. Témou jedného z ich vedeckých projektov sa totiž stala netradične vodka a ventilátor. Pomocou týchto “nástrojov” zostavil tím profesora Andrewa Eckforda nový signalizačný nástroj, ktorý môže čiastočne nahradiť klasické SMS správy ako ich poznáme už roky. Pojem “opitá správa” tak v tomto meste nadobúda iný rozmer a všetci ju berú viac než seriózne.

york-university-alcohol-message

Vedci dokázali na vzdialenosť takmer 3,7 metra zaslať správu pozostávajúcu iba z alkoholových častíc letiacich vzduchom. Tie prijal špeciálny senzor, ktorý medzi dvoma úrovňami nasýtenia vzduchu alkoholom rozlišoval logické 0 a 1 potrebné na prenos informácie. Celý projekt tak stojí na tom, ako cez rozprašovač s pomocou ventilátora poslať vzduchom prerušovaný signál pozostávajúci z molekúl alkoholu, čo je nielen zaujímavé, ale dokonca aj praktické. Technológia si totižto nájde uplatnenie v oblastiach, kde sa nedajú posielať rádiové (klasické) SMS správy kvôli nedostupnosti signálu. Ide napríklad o zložité budovy, podzemné tunely a priestranstvá, či rúry, ktoré dnes už nik nevyužíva. Podobné chemické správy bude možné využívať aj pri prírodných nešťastiach, zemetraseniach, či povodniach, kedy stroskotá elektrická sieť a potrebujete súrne vyslať správu o pomoc.

Budúcnosť tejto komunikačnej novinky však môže ľahko zájsť aj iným smerom. Vedci totiž plánujú technológiu vyvíjať ďalej, pričom chcú dosiahnuť jej reálne fungovanie pri mikro či nano rozmeroch, čo by umožňovalo tento systém správ využívať nielen v zariadeniach, ktoré používame dnes, ale reálne by bolo napríklad aj použitie v robotoch, ktoré by si takto v budúcnosti mohli nechávať odkazy na nebezpečných miestach. V praxi využívajú podobný systém zvieratá, ktoré si na svojom území nechávajú pachové stopy, aby upozornili iných jedincov, že vstupujú na ich územie.

Ďalšie uplatnenie môže táto technológia nájsť v medicíne. Na projekte participujúci Dr. Weisi Guo z univerzity vo Warwicku tvrdí, že pri zmenšení rozmerov takýchto chemických správ ich bude možné využívať napríklad na označenie rakovinových buniek v tele, čo umožní lieku aby sa k nim rýchlejšie dostal a vyliečil ich (odstránil). Hoci je technológia takejto signalizácie iba vo svojich počiatkoch, veríme, že si nájde svoje miesto a uplatnenie v našej budúcnosti. Nedúfame si však odhadnúť dátum jej reálneho príchodu na trh, a tak držíme palce vedcom pracujúcim na tomto projekt, aby svoju prácu zdokonalili v čo najkratšom čase.

Čo si o tejto technológii myslíte vy? Viete si predstaviť, že by ste v budúcnosti posielali správy na krátke vzdialenosti pomocou chemických (pachových) signálov? :)

Zdroj: TheVerge

21.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+