MojAndroid

Predaj vlajkovej lode Samsung Galaxy Note 7 bol poriadne dramatický. Po prvých problémoch s jej vybuchovaním sa pustil juhokórejský výrobca rovno do vyšetrovania príčin vznietenia smartfónov. Najskôr to vyzeralo na chybné kusy batérií. Preto sa vedenie rozhodlo všetky problémové smartfóny vymeniť a vec mala byť týmto zažehnaná. Ako sa však onedlho ukázalo, smartfóny s novými batériami si počínali rovnako “vznetlivo” a Samsung musel spraviť niečo naozaj radikálne. Stiahol všetky kusy Note 7 z predaja a pokračoval v rozsiahlom vyšetrovaní. Juhokórejský denník JoongAng Ilbo ohlásil, že Samsung včera uzavral vyšetrovanie a svoje výsledky zverejní do polovice januára 2017. Zatiaľ je zverejnená len veľmi všeobecná informácia – za výbuchmi smartfónov stojí “kombinácia viacerých faktorov”.

Kým si počkáme na oficálnu správu, pripomenieme, že nezávislá spoločnosť Instrumental sa nedávno pokúsila záležitosť vyriešiť sama. Pri rozoberaní a analýze Samsungu Galaxy Note 7 a jeho batérie tím odborníkov zistil, že počas normálnej činnosti dochádza na konštrukcii Note 7 k rozpínaniu. To môže pôsobiť vnútorný tlak na batériu – a v dôsledku toho dôjde k zmene vnútorného usporiadania a k vzájomnému priblíženiu jednotlivých vrstiev. Medzi nimi môže potom dochádzať k prechodu energie a následnému zvýšeniu teploty. S jej nárastom sa tak zvyšuje aj pravdepodobnosť „výbuchu“.  To, že Samsung sa rozhodol do stiesneného tela vložiť batériu s kapacitou až 3500 mAh, celému problému určite nepomohol.

„Testovanie batérie zaberie veľa času (pre niektoré testy sa vyžaduje až jeden rok), pričom otestovaných musia byť tisíce batérií, “ hovorí CEO spoločnosti Anna-Katrina Shedletsky. „Je možné, že Samsung pri výrobe batérie niekoľkokrát menil výrobný proces a že najnovšie verzie batérií neboli otestované tak dôkladne ako prvé kusy.”

Instrumental tiež hovorí, že ak by Samsung ponechal Note 7 na trhu, časom by pravdepodobne aj tak došlo k degradácii batérií a ich poškodeniu. To však tvrdí Instrumental. K akým záverom došla spoločnosť Samsung, to sa dozvieme snáď onedlho, do sľubovanej polovice januára.

Zdroj: androidcentral.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+