MojAndroid

Samsung Galaxy Note zažíva na Slovensku veľkolepý comeback. Po minuloročnej absencii vlajkovej lode Note 5 na našom trhu sme sa konečne dočkali nového tabletofónu Samsung Galaxy Note 7. A čakanie skutočne stálo za to. Novinka prichádza hneď s niekoľkými podstatnými vylepšeniami, vrátane najjasnejšieho displeja na trhu, vylepšeného pera S Pen, výborného fotoaparátu, ako aj tela, ktoré je odolné voči vode a prachu. Čerešničkou na torte je zabezpečenie pomocou skeneru dúhovky oka. Noviniek a vylepšení je však v skutočnosti oveľa viac.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Čo nájdete v balení

Od Samsungu sme na test dostali neoficiálne balenie, ktoré neobsahovalo všetko to, čo sa bude nachádzať v predajnej verzii. V krabičke by ste ale po zakúpení Samsungu Galaxy Note 7 mali nájsť nielen redukciu z USB-C na microUSB, ale aj z USB-C na klasické USB. Už samozrejmosťou je prítomnosť rýchlonabíjačky, USB-C kábla, náhradných hrotov pre S Pen a pinzety pre ich vyberanie, či nástroja na vyberanie SIM slotu. Súčasťou balenia sú aj priemerne hrajúce hands-free slúchadlá. Tie sú ale určené skôr pre menej náročných poslucháčov.

Konštrukcia: Na toto sme čakali

Samsung Galaxy Note 7 je stelesnením toho najlepšieho, čo dnešný smartfón môže ponúknuť. Práve on ukazuje, ako sa technológie posúvajú vpred a hoci vychádza z dobre známého Galaxy S7 edge, tak už pri prvom pohľade na nás pôsobil inak. Môže za to veľký, až 5,7-palcový displej, ktorý vypĺňa 78% prednej strany. Ten je po bokoch zaoblený podobne ako pri edge verzii Galaxy S-sedmičky, zakrivenie tu však nie je tak veľké. Navyše, rozmery sa oproti S7 edge zväčšili len minimálne (153,5 x 73,9 x 7,9 mm vs. 150,9 x 72,6 x 7,7 mm), čo platí aj o hmotnosti (169 g vs. 157 g)

Samsung Galaxy Note 7 recenzia-5

Zaoblenie prednej strany plynule prechádza do zadnej časti, ktorá je pri pohľade z boku v podstate jej zrkadlovým odrazom. Vďaka tomu sadne Note 7 výborne do ruky, pričom ovládanie je možné aj jednou rukou. Nie je síce tak pohodlné ako pri menších smartfónoch, no pri správnej technike držania sa naň dá veľmi rýchlo zvyknúť.

Samsung Galaxy Note 7 recenzia-15

Samsung Galaxy Note 7 je z väčšej časti pokrytý odolným sklom Gorilla Glass 5, ktoré výborne odoláva mastnote aj nečistotám. Je však pomerne klzké, a tak si pri používaní budete musieť dávať väčší pozor na to, aby sa vám nevyšmykol a nespadol na zem. Prípadne pády by mal ale nový Gorilla Glass 5 zvládať lepšie ako predchodcovia. Podľa jeho výrobcu je až 1,8-krát odolnejší ako Gorila Glass 4 a v 80% prípadov prežije aj pády na tvrdú zem z výšky 1,6 metra. Dokazujú to aj prvé droptesty s týmto zariadením. Samozrejme, na to, že sa pri bežnom používaní nepoškriabe, by sme ruku do ohňa nedali a minimálne zadnú stranu, ktorá najčastejšie prichádza do styku s inými predmetmi, by sme chránili fóliou alebo krytom.

Samsung Galaxy Note 7 recenzia-12

Pri prednej strane ešte ostaneme. Bez prekvapenia na nej nájdete hardvérové tlačidlo domov so snímačom odtlačkov, dvojicu kapacitných tlačidiel a tiež prednú kameru, telefónny reproduktor a dobre viditeľnú notifikačnú LED diódu. Čo je tu nové? Pribudla ďalšia dvojica snímačov, ktoré slúžia na skenovanie dúhovky oka. Jeden z nich bezpečne spoznáte podľa toho, že pri svojej činnosti svieti na červeno.

Zadná strana sa od iných vlajkových lodí Samsungu veľmi neodlišuje. Nájdete na nej vystupujúci modul fotoaparátu, ktorý dopĺňa ešte LED blesk a optický snímač srdcového tepu. Rám zariadenia je vyrobený z hliníka a po jeho stranách výrobca už tradične rozmiestnil ovládacie prvky, vrátane ovládania hlasitosti, tlačidla pre vypnutie a zapnutie, 3,5 mm audio jacku, USB C konektora a reproduktora. No a samozrejme nechýba ani pero S Pen, ktoré sa vysúva z pravého dolného rohu. Mechanizmus vysúvania funguje podobne ako v predchádzajúcich generáciách zariadenia, s tým rozdielom, že pero má tlačidlo, ktoré sa stlačením vysunie alebo zasunie – presne tak ako na bežnom guľôčkovom pere. Vyberanie pera je najlepšie realizovať nechtom na prste, keďže pri použití bruška prsta naň musíte zatlačiť oveľa silnejšie.

DSCF4504

DSCF4571

Konštrukcia Samsungu Galaxy Note 7 je vyrobená skutočne precízne. Vynikajú prémiové materiály, ale aj dizajn, ktorý ulahodí azda každému oku. Navyše, bonusom je odolnosť voči vode a prachu s certifikáciou IP68, ktorá garantuje možnosť používať zariadenie v hĺbke 1,5 metra pod vodou, a to po dobu 30 minút. Nie je teda problém si ho zobrať aj niekde do lesa, ku práci v teréne alebo k letným radovánkam pri vode. Samozrejme, vyslovene do extrémnych podmienok Note 7 určený nie je, určite by však mal zniesť viac ako jeho predchodcovia.

Note sedmičke môžeme vytknúť jedine hladký a šmykľavý povrch, ktorý v lete bude umocňovať aj potenie rúk. Sklo je tiež stále menej odolné a náchylnejšie na poškodenie ako kov. Inak ide ale o dokonalú súhru dizajnu, materiálov a kvalitného konštrukčného spracovania. Mimochodom, my sme na test dostali modrú verziu, ktorá vyzerá skutočne skvostne. Na tej, ani pri každodennom používaní, nie sú až tak viditeľné ani odtlačky prstov či iné nečistoty.

Samsung Galaxy Note 7 recenzia-6

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+