MojAndroid

Posledný týždeň som strávil s najnovšími prémiovými hodinkami od Samsungu – Samsung Galaxy Watch3. Pôsobili na mňa veľmi príjemným dojmom, ale ak by som hľadal smart hodinky, tak si ich nekúpim. Odradila by ma vysoká cena, nefunkčné platby a pár iných nedostatkov. Mimochodom, testoval som Bluetooth verziu s veľkosťou 41 mm, takže nemám žiadne informácie o LTE verzii a jej výdrži alebo chybách. Osobne si myslím, že budú rovnaké.


Samsung Galaxy Watch3
Samsung Galaxy Watch3

Technické špecifikácie:

Rozmery 42.5 x 41 x 11.3 mm
Hmotnosť 48,2 gramov
Displej Super AMOLED, 1,2″ (41 mm), 360 x 360 pixelov , 1,4″ (45 mm)
Vodeodolnosť IP 68, vodoodolný do 50 m
Operačný systém Tizen OS 5.5
Procesor Exynos 9110 (10 nm)
RAM 1 GB
Úložisko 8 GB
Reproduktor áno
Wi-Fi áno
Bluetooth v 5.0
NFC áno
Batéria 247 mAh (41 mm), 340 mAh (45 mm)
Cena 380+ eur (41 mm)
Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
andreashop affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
hej sk affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
datart affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Bronzové
alza affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Bronzové
Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
mp3.sk affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné

Konštrukcia a dizajn: Úplná špička

Hodinky majú telo z odolnej nehrdzavejúcej ocele a remienok z pravej prémiovej kože (aspoň to sa píše na remienku). Sú to špičkové materiály, ktoré zaručia dlhodobú kvalitu aj pri náročnom používaní. Jeden chlapík mi pri recenzovaní povedal, že má Samsung Gear S3 Frontier a za dlhé roky ich používania na nich prakticky nič nie je vidieť. Spomínal mi prípady, kedy ich poriadne ošúchal o hrdzavé železo a ukázal mi ich a oni fakt neboli takmer ani poškodené. Dokonca ani displej nebol poškodený. Podobnú kvalitu určite môžete očakávať aj od Samsung Galaxy Watch3. Displej sa nepoškriabe vďaka vyvýšenej lunete, ktorá ho ochráni pred povrchmi, na ktoré hodinky položíte. Smolu majú akurát tak používatelia Samsung Galaxy Watch Active 2, ktoré lunetu nemajú.

Hodinky zvládnu aj všetky vaše športové aktivity – podobne ako ich predchodca Samsung Galaxy Watch, sú aj tieto hodinky vodoodolné a odolajú aj náročnejším podmienkam. Majú totiž vojenskú certifikáciu MIL-STD-810G, ktorá zaručuje odolnosť voči šoku, teplu a iným záťažiam.

Už keď sme pri porovnávaní s predchodcom, hodinky značne schudli vo všetkých smeroch. Ich hmotnosť dole veľmi nešla, aj keď batéria je menšia. Samsung Galaxy Watch3 majú iba 247 mAh batériu, v porovnaní s 472 mAh na Samsung Galaxy Watch. Samsung Galaxy Watch3 ubral aj z rozmerov, tie sú teraz 42,5 x 41 x 11,3 mm. Samsung Galaxy Watch mali rozmery 45,7 x 41,9 x 12,7 mm. Tomu sa povie pravé chudnutie.

Samsung Galaxy Watch3
Samsung Galaxy Watch3

Samsung myslel aj na jednoduchú a rýchlu výmenu remienka. Na spodnej strane nájdete pri hodinkách malú “páčku”, ktorú jednoducho nechtom posuniete a remienok je vonku. Následne už len vyberiete tú malú kovovú paličku z remienku a zasuniete ju do novej a celé to vrátite do hodiniek.

Displej: Rovnaký AMOLED v menšom tele

Spomínal som, že sa veľkosť hodiniek v porovnaní so Samsung Galaxy Watch zmenšila, no displej ostal rovnaký. Stále je to nádherný AMOLED s veľkosťou 1,2″ a rozlíšením 360 x 360 pixelov. Toto rozlíšenie vám v porovnaní s FullHD+ a QHD+ mobilmi príde malé, ale nebojte sa, pre potreby hodiniek je plne postačujúce. Pixely na nich nebudete vidieť, to vám zaručujem.

Samsung Galaxy Watch3 displejHodinky ponúkajú aj automatickú reguláciu jasu podľa okolitého svetla, čo na hodinkách oceňujem ešte viac ako na mobile. Prípadne tu máte možnosť nastaviť si Always On displej, ale na hodinkách vám väčšinou postačí gesto na zapnutie displeja. Tým gestom mám na mysli klasické otočenie zápästia k vašej tvári. Hodinky sa samé od seba rozsvietia a to je dostačujúce a šetrnejšie na batériu než Always On. Gesto zapnutia obrazovky som si vypol len raz a to v noci, keď som šiel testovať meranie spánku.

Zaujímavosťou je aj Vodný zámok – ten deaktivuje displej v prípade, že idete plávať. Displej nebude reagovať na dotyk a teplo vo vode, teda náhodou niečo nepostláčate alebo niekomu nezavoláte. Tento Vodný zámok je znázornený kvapkami na displeji a vypnete ho podržaním tlačidla Domov. Po vypnutí zámku hodinky začnú hrať, aby odstránili vodu z otvorov a nakoniec vám povedia, aby ste ich vytriasli zo strany na stranu. To aby sa skutočne dostala voda von z hodiniek.

Výkon a pamäť: Starý známy procesor a ešte menej RAM?

Exynos 9110, ktorý poháňa Samsung Galaxy Watch3, je rovnaký, ako procesor v prvých Samsung Galaxy Watch. Vlastne ten istý procesor použil Samsung od vtedy vo všetkých svojich hodinkách. Čo ma však skutočne zarazilo je to, že Galaxy Watch3 majú len 1 GB operačnej pamäte. Samsung Galaxy Watch z roku 2018 majú 1,5 GB RAM a podobne aj minuloročné Galaxy Watch Active 2.

V skutočnosti túto zmenu nie je vidieť a hodinky idú stále svižne. To vďaka skvelo optimalizovanej platforme Tizen OS, ktorá je exkluzívna pre zariadenia Samsung. Aspoň, že sa zväčšilo vnútorné úložisko zo 4 GB u Galaxy Watch na 8 GB na Galaxy Watch3. To je pravdepodobne oveľa viac dôležité než operačná pamäť. Teraz si budete môcť stiahnuť ešte viac hudby do svojich hodiniek a púšťať si ju napríklad pri behu.

Systém a ovládanie: Starý dobrý Tizen a luneta

Tizen vyzerá stále rovnako, ako si ho pamätáte zo starších recenzií alebo vašich hodiniek. Napriek tomu, že sa nemenil, vyzerá stále moderne a pracuje sa s ním skvele.

Sú tu staré známe aplikácie – Samsung Health, hlasový asistent Bixby, Počasie, Hudobný prehrávač, Kalendár a kopa ďalších. Zaujímavosťou je aj aplikácia s názvom Ovládač PPT, ktorý vám umožní ovládať v práci vašu prezentáciu. Nájdete tu aj obchod s aplikáciami, ciferníkmi a widgetmi – Galaxy Store. Odtiaľ si už priamo cez hodinky nainštalujete, čo vám chýba. Viete si takto nainštalovať navigáciu, Spotify, Endomondo a iné.

Ovládať hodinky budete dotykom a lunetou. Táto dvojica funguje perfektne a vzájomne sa dopĺňajú – čo nedokáže jeden, dokáže druhý. Lunetou prepínate medzi jednotlivými obrazovkami a dotykom volíte nastavenia, spúšťate aplikácie, tréningy a všetko ostatné. Taktiež môžete odpisovať na prichádzajúce upozornenia – rýchlymi odpoveďami (tie si viete upraviť), hlasovou správou alebo odpíšete pomocou klávesnice T9.

Ak však chcete dostávať notifikácie, musíte si ich najprv aktivovať v aplikácii Galaxy Wearebles. Následne vám budú chodiť pekné celé upozornenia a vy budete môcť na ne reagovať. Na Facebooku nám prišla otázka ohľadom toho, či je možné reagovať na prichádzajúci hovor z Messengera – nie tak celkom. Hodinky vám v reálnom čase ukážu prichádzajúci hovor a aj ikonku osoby, ktorá vám volá, ale pri otočení lunetou alebo potiahnutím prsta hovor nedokážete prijať. Možno je to chyba softvéru alebo nekompatibilita Messengera s hodinkami? Aspoň vás to neupozorní neskoro, keď už hovor nestihnete.

Na pravej strane nájdete aj dve tlačidlá – Späť a Domov. Tie sú už štandardnom na Samsung hodinkách a ak ich stlačíte obe naraz vytvoríte snímku obrazovky. Podobný pocit ako pri vytváraní snímky obrazovky na telefóne. Predtým ste snímku vytvorili stlačením tlačidla domov a potiahnutím doprava.

Prepojenie so smartfónom a športové funkcie: Tu sa toho veľa nemenilo

Prvé prepojenie smartfónu a hodiniek uskutočníte bežným spárovaním cez Bluetooth a následne cez aplikáciu Galaxy Wearebles, ktorej udelíte povolenia. Aplikácia si tiež stiahne dodatočný plugin pre tieto hodinky. Používateľské prostredie aplikácie Galaxy Wearables vám bude známe, ak vlastníte hodinky od Samsungu. Ak chcete merať a sledovať vaše športové výkony na mobile musíte si do tretice stiahnuť ešte jednu aplikáciu a to Samsung Health. To je celkom dosť aplikácii k jedným hodinkám. Všade sa ešte potrebujete prihlásiť cez svoje Samsung konto.

Aplikácia Galaxy Wearables vám umožňuje z mobilu meniť nastavenia hodiniek, sťahovať a inštalovať nové aplikácie, ciferníky, miniaplikácie a iné. Taktiež cez ňu môžete poslať svoju hudbu z mobilu do hodiniek, ak ste staromódny ako ja a nepoužívate Spotify. Novinkou je záložka SOS, ktorá vám umožní privolať pomoc cez hodinky. Pri detegovaní pádu budú hodinky vibrovať a blikať a umožnia vám potiahnutím prsta odoslať núdzovú SMS vašim núdzovým kontaktom. Ak do minúty nezareagujete, hodinky to urobia samé a odošlú aj vašu polohu.

Samsung Galaxy Watch3 sa naučili detegovať pády.
Samsung Galaxy Watch3 sa naučili detegovať pády.

Vrátim sa k tomu Spotify. Chcel som vyskúšať sťahovanie piesní do hodiniek, pretože to vraj podporujú, no nepodarilo sa mi rozbehnúť Spotify na hodinkách. Ani v tzv. “Remote” režime, kedy fungujú v spojení s telefónom a ani v samostatnom režime. Skrátka sa aplikácia bugla vo večnom načítavaní a neprihlásilo ma s priateľkiným Premium účtom. Rovnaký výsledok nasledoval aj po preinštalovaní aplikácie v hodinkách. Avšak cez miniaplikáciu Hudobný prehrávač som vedel ovládať Spotify a YouTube v mobile.

Bluetooth spojenia

Milým bonusom je možnosť prehrávania hudby z hodiniek do slúchadiel. K tomu sa v ovládacom paneli nachádza aj samostatná ikonka slúchadiel s logom Bluetooth. Funguje to jednoducho a spoľahlivo – ako keď pripájate slúchadlá k mobilu. Pri ďalších spojeniach len ťuknite na tú ikonku, zapnite slúchadlá a spojenie prebehne automaticky.

Rovnako dobre funguje aj spojenie s mobilom. Pokiaľ váš mobil nepatrí k tým, čo najviac zabíjajú aplikácie v pozadí, tak by sa vám mali hodinky a mobil automaticky spárovať, keď majú obe zariadenia zapnuté Bluetooth. Žiadne náhodné odpájania ani problémy s pripojením som nemal.

Trochu športu

Hodinky vám vedia merať takmer akýkoľvek šport, aký vám napadne. Pri drepoch vám budú merať aj počet opakovaní a série, ktoré urobíte. Presnosť je tak 9 z 10, čo je celkom super, aj napriek tomu, že je dosť otravné, že to asi 10% opakovaní nezapočíta. Pri týchto športoch si viete nastaviť aj ciele, koľko opakovaní a sérii chcete urobiť. Hodinky vás následne budú motivovať anglickými hláškami “Urobili ste 5 opakovaní.”, “Polovica cvičenia je hotová.”, “Výborne, dosiahli ste svoj cieľ.”. Škoda len, že takto prepracované nie sú všetky športy.

Väčšinou športov vám však bude rátať len časovo – napríklad aj kľuky (poznáte pod názvom kliky). Beh, chôdzu, cyklistiku a podobné cvičenia vám budú hodinky zaznamenávať aj s GPS a vďaka tomu získate presné informácie o dĺžke, rýchlosti, čase, spálených kalóriách a podobne.

Merania

Hodinky Samsung Galaxy Watch3 vám vedia zmerať tep, okysličenie krvi (VO2 Max), mieru stresu a kroky. Pri miere stresu nájdete aj tlačidlo Dýchať, ktoré spustí sprievodcu dýchania a pomôže vám znížiť hladinu stresu. Hodinky vám budú automaticky merať aj spánok, ak sa s nimi rozhodnete spať. Osobne nie som zvyknutý na hodinky na ruke počas spánku, preto bol výsledok môjho spánku tak zlý.

Takto vám hodinky merajú spánok.
Takto vám hodinky merajú spánok.

Batéria a nabíjanie: Malá batéria = krátka výdrž

Mnohí možno čakali väčšiu batériu v nových Samsung Galaxy Watch3, ale opak je pravdou. Keďže nová generácia hodiniek schudla po stránke rozmerov aj po stránke hmotnosti, niekde sa tento úbytok musel odzrkadliť. Áno, odniesla si to batéria. V prvých Samsung Galaxy Watch mala batéria aspoň 270 mAh (42 mm verzia), zatiaľ čo tieto hodinky začínajú na 247 mAh (41 mm verzia).

Samsung Galaxy Watch3 zadná strana

Výdrž citeľne klesla a tak ak tieto hodinky máte neustále pripojené k Bluetooth a Wi-Fi aj so zapnutým GPS a občas si zacvičíte, nevydržia vám viac ako 2 dni. Ak nie ste veľmi športový typ a Wi-Fi a GPS nepotrebujete, viete sa priblížiť až k trom dňom. Viem si predstaviť, že ak by ste hodinky nepripojili ani k mobilu a používali ich len ako hodinky, vedeli by ste sa dostať aj na štyri dni. Avšak ak ich dostanete do rúk prvýkrát a budete sa s nimi aktívne “hrať” a merať si rôzne hodnoty, možno vám nevydržia ani jeden a pol dňa ako mne v prvý deň.

Nabíjanie nie je nič extra. Nabíjacia kolíska podporuje Qi štandard bezdrôtového nabíjania (no mobil s ňou nenabijete), ale má výkon len 5 W. Nabíjanie z 0 na 100 % vám potrvá viac než 2 hodiny a ak máte aspoň 20 % zvyšnej kapacity tak baterku nabijete za 1 hod. 50 min.

Záverečné hodnotenie

Inteligentným hodinkám sa veľmi nevenujem a preto som si chcel vyskúšať recenziu takýchto hodiniek. Bol som z nich z počiatku veľmi nadšený a páčili sa mi, ale keď som si prečítal recenziu na Samsung Galaxy Watch Active 2 a na Samsung Galaxy Watch, zistil som, že sa takmer nič nezmenilo a že tá vysoká cena nie je až tak úplne opodstatnená.

Samsung Galaxy Watch3 hodnotenie

Respektíve nové funkcie nie sú ešte v skutočnosti funkčné – hodinky podporujú EKG a meranie krvného tlaku, avšak ani jedna z týchto možností nie je na Slovensku, ale ani v Európe certifikovaná. Bez certifikácie ich výrobca nemôže spustiť. Otázne je kedy a či sa tieto hodinky dočkajú certifikácie aj u nás. Hodinky Samsung Galaxy Watch Active 2 sa jej dočkali po roku od vydania. Aj to len pre Juhokórejčanov. Ak by niekedy získali celosvetovú certifikáciu, mali by ste obdržať aktualizáciu, ktorá pridá do hodiniek miniaplikáciu, ktorá bude schopná merať krvný tlak alebo EKG.

Sklamalo ma zistenie, že hodinky ponúkajú menšiu batériu a aj tá krátko vydrží. Pomalé nabíjanie tiež nepoteší. Taktiež ma sklamal bug so Spotify, ale to môže byť len dočasné a len môj prípad. Ešte k tomu sa pridá vysoká cena a asi nakoniec lepšie urobíte, ak si kúpite staršie Samsung Galaxy Watch s podobným hardvérom.

Plusy:

+ kvalitný AMOLED displej

+ odolná konštrukcia

+ Tizen OS je prehľadný a dobre optimalizovaný

+ široká paleta športov

+ možnosti úprav ciferníkov, ručičiek a prakticky každého prvku hodiniek

+ luneta je späť

+ nižšia váha, nižšie rozmery

Mínusy:

– vysoká cena

– Samsung Pay u nás nefunguje

– chýbajúce certifikácie pre EKG a meranie krvného tlaku

– málo zmien oproti Samsung Galaxy Watch

– krátka výdrž batérie a dlhé nabíjanie

Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
andreashop affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
hej sk affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
datart affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Bronzové
alza affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Bronzové
Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
mp3.sk affiliate Samsung Galaxy Watch 41 mm Strieborné
19.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+