MojAndroid

Druhá generácia športových hodiniek od Samsungu má rozhodne čo ponúknuť. Na operačný systém Tizen sme si už zvykli. Obsahuje všetky dôležité vlastnosti a nastavenia, ktoré by správne smart (športové) hodinky mali mať. Chýbať nesmie ani obchod, pomocou ktorého nainštalujete ďalšie aplikácie. Oproti predchodcovi sa zväčšil displej, pribudla možnosť prehrávania YouTube videí, druhá generácia Galaxy Watch Active tiež ponúka dvojnásobok RAM a o niečo silnejšiu batériu.



Náš tip
RECENZIA Samsung Galaxy Watch Active: Správna voľba pre športovcov

Technické špecifikácie:

Rozmery44 x 44 x 10,9 mm
Hmotnosť 42 gramov
DisplejSuper AMOLED, 1,4", 360 x 360 pixelov
VodeodolnosťIP 68, vodeodolný do 50 m
Operačný systémTizen
ProcesorExynos 9110 (10 nm)
RAM1,5 GB
Úložisko4 GB
Reproduktoráno
Wi-Fiáno
Bluetoothv 5.0
NFCáno
Batéria340 mAh
Cena320 eur
  • Samsung Galaxy Watch Active 2 si môžete kúpiť za cenu okolo 320 eur, sú približne o 100 eur drahšie ako predchádzajúca generácia

Konštrukcia a dizajn: Jednoducho to najlepšie

Práve kvalita spracovania a použité materiály sú prvou vlastnosťou, ktorou nové hodinky zaujmú. Oproti predchodcovi sa dizajn nezmenil, ak hodinky položíte vedľa seba, sú takmer na nerozoznanie. Predná strana, ktorá obsahuje displej, je chránená odolným sklom. Zvyšok tela je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Hodinky jednoducho vyzerajú dobre a nechýba ani pocit luxusu.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Spracovanie je samozrejme na najvyššej úrovni. Chýbať nesmie vodoodolnosť, problémom teda nebude ani plávanie. Poteší aj možnosť jednoduchej výmeny náramkov. Oproti predchodcom sú hodinky väčšie, čo som počas testovania ocenil. Rámik okolo displeja nie je nijako rušivý a patrí medzi tie menšie.

  • Rozmery: 44 × 44 × 10,9 mm
  • Hmotnosť: 42 gramov

Samsung už dlhšie používa špeciálny typ zapnutia náramku. Pretŕčajúci kus náramku jednoducho zasuniete pod jeho druhú časť, pričom ho nemusíte ničím zachytiť. Toto riešenie športovci určite privítajú.

Už klasikou sú dve hardvérové tlačidlá na pravej strane. To vrchné slúži na návrat o krok späť a je podlhovasté. Spodné je domovské tlačidlo. Okrem funkcie návratu na domovskú obrazovku tiež slúži aj na vstup do menu aplikácií. No a jeho dvojitému stlačeniu môžete pridať rýchlu skratku k funkcii, ktorú využívate najčastejšie.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Veľkou novinkou oproti predchodcovi je prítomnosť reproduktora. To znamená, že prostredníctvom Galaxy Watch Active 2 môžete bez problémov telefonovať. Kvalita reproduktora (hlavne jeho hlasitosť) je prekvapivo veľmi slušná (vzhľadom na veľkosť hodiniek). Zázraky však nečakajte. Pri nastavení vyššej hlasitosti je už cítiť, že nevládze.

Displej: Väčší AMOLED s výbornými farbami

Okrem toho, že narástli rozmery samotných hodiniek narástol aj priemer displeja. A to na 1,4″ (pôvodne 1,1″). Displej je jednoducho skvelý. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne a na zmenu osvetlenia reaguje takmer okamžite. Farby sú sýte a displej je dostatočne jemný. Pixely voľným okom len tak ľahko nerozoznáte. Celkovo je displej jednou z hlavných výhod hodiniek.

Jeho rozlíšenie činí 360 × 360 pixelov (hustota 364 ppi), pozorovacie uhly sú už tradične skvelé. Jas je možné nastaviť priamo v nastaveniach, no ja som všetko nechal na automatiku. Nebudem predsa kaziť to, čo funguje.

Samsung Galaxy Watch Active 2 displej

Chýbať nesmie ani Always On režim, no musíte sa pripraviť na to, že batérii to veľmi neprospeje. Ja som ho mal vypnutý. Úplne mi stačí gesto rozsvietenia displeja pohybom ruky. Keď ju mám pri tele, aj tak sa na hodinky nepozerám.

Vhod môže prísť takzvaný “režim vody”, kedy sa displej uzamkne. Vy ho stále môžete rozsvietiť stlačením tlačidla, no reagovať na dotyky nebude. Je to hlavne z dôvodu, že ak by bol neustále aktivovaný, vo vode sa môže náhodou postláčať hocičo. Aj to, čo by ste nechceli.

Výkon a pamäť: Dvojjadrový procesor a dvojnásobná RAM

Baviť sa o použitom procesore pri smart hodinkách veľmi nemá význam. Dôležitá je skôr plynulosť systému. A tá je výborná. Na všetko reagujú okamžite a bez zaváhania. Optimalizácia operačného systému Tizen OS je na vysokej úrovni.

Samsung Galaxy Watch Active 2 watchface

Keď už ale mám zájsť do detailov, hodinky obsahujú procesor Exynos 9110 vyrobený 10 nm výrobným procesom. Ide o dvojjadrový čipset s frekvenciou 1,15 GHz a grafickým jadrom Mali-T720.

Čo sa pamäte týka, tá operačná sa zvýšila na 1,5 GB (oproti 768 MB, ale len pri LTE verzii). Vnútorné úložisko disponuje priestorom s veľkosťou 4 GB. Doň sa budú ukladať nainštalované aplikácie či multimediálne súbory.

Systém a ovládanie: Presne to, na čo sme zvyknutí

K systému sa vyjadrím stručnejšie. Všetko podstatné sme už popísali v testoch smart hodiniek Samsung Galaxy Watch či Samsung Galaxy Watch Active. Zameriam sa skôr na novinky a najzaujímavejšie vlastnosti.

Ovládanie je klasické – pomocou dotykového displeja a dvoch hardvérových tlačidiel. Veľkou novinkou je softvérová otočná luneta. Tú hardvérovú určite poznáte z Galaxy Watch, prípadne Gear S3/S2. Softvérová funguje úplne rovnako, až na to, že prstom krúžite priamo po displeji. Od výroby je táto možnosť ovládania vypnutá, musíte vojsť do nastavení a aktivovať ju. Ja som si ju obľúbil natoľko, že tú klasickú lunetu absolútne nepotrebujem.

  • Najnovšia aktualizácia softvéru hodiniek predvolene aktivuje softvérovú lunetu

 

Už štandardom je veľký výber rôznych ciferníkov. Tie si môžete meniť priamo v hodinkách alebo pomocou smartfónu. Rovnako môžete sťahovať aj nové.

Notifikácie a možnosti odpovedí

Notifikácie sú v týchto hodinkách na najvyššej úrovni. Nielenže vidíte kompletný obsah správy či e-mailu, ale môžete na ne jednoducho odpovedať. A to buď jednou z pripravených šablón alebo prostredníctvom klávesnice. Hodinky Samsung Galaxy Watch Active 2 obsahujú klasickú T9 klávesnicu, akú poznáme z nedotykových telefónov. A na moje prekvapenie som s ňou dokázal aj na malom displeji písať presne a bez preklepov. Horšie to už bolo s rýchlosťou. Klasickej QWERTZ sa jednoducho nevyrovná.

Samsung Galaxy Watch Active 2 nastavenia

  • hodinky podporujú e-SIM

V aplikácii si jednoducho nastavíte, o notifikácie ktorých aplikácií máte záujem. Ja som zostal len pri tých najnutnejších. Nemám rád, keď mi stále na ruke niečo vibruje – pre každú hlúposť.

Prepojenie so smartfónom a športové funkcie: Tu sa cíti ako doma

Ak vlastníte smartfón od Samsungu, pripojenie bude veľmi jednoduché. Stačí otvoriť aplikáciu Galaxy Wearable, ktorá je predinštalovaná a hodinky spárovať. Pokiaľ nemáte Samsung, bude to chcieť urobiť pár krokov navyše. Najskôr musíte nainštalovať aplikáciu Galaxy Wearable, následne plugin pre správne nakonfigurovanie hodiniek. Poslednou aplikáciou, ktorú nainštalujete, je Accessory Service.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Po spárovaní a pripojení je ešte potrebné prihlásiť sa do Samsung účtu. Následne odporúčam stiahnuť aj Samsung Health, kde uvidíte všetky svoje športové výkony, kroky, informácie o spánku, tepovej frekvencii a podobne.

Karta nastavení vám zase umožní spravovať v hodinkách nainštalované aplikácie, poradie a počet widgetov, ale aj zvuk či zobrazenie. Môžete tu nastaviť prakticky všetko to, čo môžete nastaviť aj priamo v nastaveniach hodiniek.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Samsung Health sa mi páči. Nechýbajú jej všetky dôležité fitness funkcie, dokonca si tu môžete pridávať množstvo vody, ktoré ste denne vypili, aplikácia sleduje vašu kondíciu, kroky, spánok a podobne. Výhodou je, že spolupracuje s mnohými ďalšími službami tretích strán. Stačí ich len prepojiť a ihneď vidíte informácie aj z iných aplikácií. Nedávno pribudlo napríklad aj meditovanie. Navyše, k aplikácii je možné pripojiť okrem hodiniek aj rôzne fitness smart príslušenstvo od iných výrobcov.

Merajú všetko, čo potrebujete

S hodinkami Samsung Galaxy Watch Active 2 môžete behať, pričom zaznamenávajú vašu rýchlosť, nadmorskú výšku, vzdialenosť, počet krokov, tep a tak ďalej. Nemusíte pritom mať ani svoj smartfón, hodinky obsahujú GPS, takže vedia, kde sa nachádzate. Následne, keď sa vrátite domov, hodinky sa k smartfónu pripoja a informácie do neho odošlú. Kroky, samozrejme, merajú automaticky.

Samsung Galaxy Watch Active 2 aktivity

K dispozícii je okrem behu veľké množstvo ďalších fitness aktivít, vrátane plávania či posilňovania. Počas týchto aktivít, samozrejme, hodinky merajú všetko, čo sa odmerať dá. Nájsť šport, v ktorom by tieto hodinky nedokázali zaznamenať vašu aktivitu, je naozaj veľmi ťažké a prakticky nemožné. Hodinky dokonca odmerajú aj vašu úroveň stresu a za pomoci správneho dýchania sa ju snažia znížiť. Túto funkciu by som však bral skôr len orientačne a veľmi by som sa na ňu nespoliehal.

Hodinky dokážu automaticky rozoznať viacero cvičení. Ak začnete behať, vedia o tom a zaznamenávajú to. Rovnako to platí aj pre chôdzu či bicyklovanie. Je to skvelá vlastnosť, cvičenie nemusíte začínať manuálne. Navyše, ak zastavíte, cvičenie sa automaticky pozastaví. Každým prejdeným kilometrom vám hodinky oznámia najdôležitejšie údaje z tréningu.

Batéria a nabíjanie: Pre niekoho akurát, pre iného málo

S väčším telom a väčším displejom tiež prichádza silnejšia batéria. Jej kapacita poskočila z 230 na 340 mAh. A vo výdrži je to poznať. Síce to nie je nijako markantný rozdiel, no druhá generácia vydrží o niečo viac. Na výdrž Galaxy Watch však stále nedosiahne.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Pri minimálnom používaní s občasnými notifikáciami som sa dokázal dostať takmer na 4 dni. Avšak hodinky som naozaj používal minimálne. Pri bežnom používaní sa môžete spoľahnúť na bezproblémovú dvojdňovú výdrž. Ak sa s nimi budete hrať, prípadne na nich pozerať YouTube, batéria pôjde dole rýchlejšie.

Výdrž dva dni pri štandardnom používaní je v tejto kategórii smart hodiniek akýmsi štandardom. Množstvo hodiniek tie dva dni nevydrží, no máme tu aj niektoré modely, ktoré zvládnu aj niekoľkonásobne viac. Avšak nie vždy s toľkými funkciami a možnosťami. Pohľad na výdrž je preto čisto subjektívna. Ja patrím do skupiny, ktorá radšej oželie nejaké tie funkcie a poteší sa dlhšej výdrži. Množstvo používateľov je však s dvojdennou výdržou úplne spokojných a viac jednoducho nepotrebujú. Väčšina z nich nabíja v noci. Lenže ja chcem, aby mi v noci hodinky merali spánok.

Počas cvičenia, keď hodinky trackujú vaše kroky a pozíciu, klesne kapacita batérie za hodinu približne o 8 – 10 %.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Nabíjanie je riešené klasicky pomocou bezdrôtovej nabíjacej kolísky, ktorá je v balení. Výhodou je aj kompatibilita nabíjania s novými vlajkovými loďami spoločnosti. Stačí na smartfóne nastaviť reverzné bezdrôtové nabíjanie a hodinky naň položiť. Škoda, že nabíjanie nefunguje aj so smartfónmi iných značiek. Z 0 na 100 % nabijete Galaxy Watch Active 2 približne za dve hodiny.

Záverečné hodnotenie: Takmer dokonalý spoločník

Od smart hodiniek/náramku očakávam niekoľko základných vlastností. Chcem, aby mi počítali kroky, merali spánok a informovali ma o prichádzajúcich hovoroch. Navyše, vyžadujem dostatočnú výdrž. Tieto hodinky zvládajú všetko na výbornú a ďaleko prekračujú moje očakávania. Teda až na výdrž. Pre mňa osobne je stále nedostatočná. A práve z tohto dôvodu radšej siaham po hodinkách, ktoré majú možno menej funkcií, no na druhú stranu, nemusím ich nabíjať tak často.

Samsung Galaxy Watch Active 2

To ale neznamená, že výdrž je zlá. Konkurenciou sú napríklad také Apple Watch, ktoré výdrž Galaxy Watch Active 2 nedosahujú. Je len na používateľovi či sa rozhodne pre viac funkcií a častejšie nabíjanie alebo menej funkcií a menej časté nabíjanie.

V konečnom dôsledku môžem hodinky Samsung Galaxy Watch Active 2 s čistým svedomím odporučiť. Ideálne budú pre majiteľov Samsung smartfónov, no nebál by som sa ani kombinácie s inými značkami, dokonca ani s iPhonmi.

Plusy

  • Kvalitné spracovanie a atraktívny dizajn
  • Vodoodolnosť
  • Automatické meranie aktivity
  • Skvelý displej
  • Prepracovaný systém

Mínusy

  • Pre niekoho stále slabšia výdrž
  • Pomalšie nabíjanie
  • O stovku drahšie ako prvá generácia

4.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+