MojAndroid

Inteligentné hodinky už nezažívajú taký vzostup ako kedysi. Trh je ustálený a prevládajú modely, ktoré ponúkajú vlastný operačný systém. Jedným z hlavných ťahúňov je aj Samsung, ktorý pomaly ale isto predstavuje svoje novinky a nástupcov predchádzajúcich generácií. Nové Samsung Galaxy Watch sme už otestovali, teraz je na rade ich športová verzia.

Konštrukcia a dizajn

Nové Samsung Galaxy Watch Active stavajú na jednoduchosti a praktickosti. Sú nenápadné a na ruke sa ľahko stratia. Kým klasické “watche” od Samsungu ponúkajú skôr štandardný dizajn, ich športový variant je trochu iný. Hodinky sú vyrobené prevažne z kovu, prednú časť vypĺňa sklo, ktoré je chránené krycím sklom Gorilla Glass 3. generácie. To by malo zaručiť slušnú odolnosť voči škrabancom. Nechýba ani vodeodolnosť (do 50 metrov) a taktiež vojenský štandard MIL-STD-810G.

Na ruke nie sú príliš výrazné a už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o hodinky, ktoré sú určené hlavne na šport. Dizajn je jednoduchý a priamočiary, výrobca sa nesnažil byť ničím originálny. Na škodu to ale nie je. Tieto hodinky majú slúžiť primárne ako športový nástroj a nie ako módny doplnok. Aj keď na druhej strane, vôbec nevyzerajú zle. Ich hmotnosť je 25 gramov a rozmery 39.5 x 39.5 x 10.5 mm. Remienok je gumený a je veľmi príjemný na dotyk. V balení sa nachádzajú dva – kratší a dlhší. Ich výmena je otázkou pár sekúnd. Ja som siahol po dlhšom, kratší bude vhodnejší pre dámsku ruku. Jeho zapínanie je tiež zaujímavé. Pretŕčajúci kus náramku jednoducho zasuniete pod jeho druhú časť, pričom ho nemusíte ničím zachytiť. Toto riešenie športovci určite privítajú. S takto skrytým koncom nie je šanca, že by ste ho o  niečo zachytili.

Hodinky pôsobia veľmi pevným dojmom a kvalita spracovania je výborná. Nachádzajú sa tu dve nenápadné tlačidlá. Vrchné slúži na návrat o krok späť, pomocou spodného sa dostanete na domovskú obrazovku, prípadne do menu aplikácií. Zaujímavosťou je, že vrchné vystupuje nad okolitý povrch hodiniek viac ako to spodné. Tieto hodinky neobsahujú klasický reproduktor, takže o sebe dajú vedieť len vibrovaním. Štandardný model Samsung Galaxy Watch reproduktor obsahuje.

Displej: AMOLED s dostatočným rozlíšením

Je už akousi tradíciou, že displeje od Samsungu patria medzi špičku. Či už v smartfónoch alebo v smart hodinkách. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Displej je, ako inak, AMOLED, takže ponúka skvelú čiernu a dostatočne sýte farby. S viditeľnosťou nie je problém ani na priamom slnku. Je okrúhly, s priemerom 1,1″ a rozprestiera sa na ňom rozlíšenie 360 x 360 pixelov. Hustota je 443 pixelov na palec, takže je dostatočne jemný. Jednotlivé pixely jednoducho nemáte šancu rozpoznať. Pozorovacie uhly sú rovnako výborné, to isté sa dá povedať o maximálnom a minimálnom jase.

Vhod môže prísť takzvaný “režim vody”, kedy sa displej uzamkne. Vy ho stále môžete rozsvietiť stlačením tlačidla, no reagovať na dotyky nebude. Je to hlavne z dôvodu, že ak by bol neustále aktivovaný, vo vode sa môže náhodou postláčať hocičo. Aj to, čo by ste nechceli.

Systém a ovládanie

Hodinky Samsung Galaxy Watch Active sa ovládajú veľmi jednoducho. Slúžia na to dve hardvérové tlačidlá a dotykový displej. Stlačením vrchného tlačidla sa dostanete o krok späť, spodným zase na domovskú obrazovku. Posunutím prsta doprava jednoducho prehliadate notifikácie, ak ho posuniete doľava, prechádzate medzi wigetmi, ktoré ste si nastavili. Posunutím prsta zhora nadol vyrolujete rýchle nastavenia, kde si môžete nastaviť intenzitu jasu displeja, letový režim či šetriace režimy a omnoho viac. Do menu aplikácií sa dostanete stlačením spodného hardvérového tlačidla.

Operačný systém je Tizen od Samsungu, ktorý nám je už veľmi dobre známy. Je výborne optimalizovaný a rovnako dobre spolupracuje so smartfónmi s Androidom, špeciálne so Samsungami. Ponúka pritom všetky podstatné funkcie, ktoré potrebujete. Dokonca nechýba možnosť inštalácie nových zaujímavých aplikácií či ciferníkov. Systém obsahuje aj množstvo športových funkcií, ktoré sú priamo napojené na aplikáciu Samsung Health a váš Samsung účet.

Samotné prostredie je ladené do čiernej farby, čo pomáha zaistiť lepšiu výdrž hodiniek. Neoddeliteľnou súčasťou smart hodiniek sú notifikácie. Samsung Galaxy Watch Active ich zvláda s prehľadom. Nielenže sa vám zobrazí informácia, z ktorej aplikácie aktualizácia prišla, ale uvidíte aj jej náhľad a môžete si ju prečítať. Dokonca na ňu môžete aj odpovedať pomocou diktovania. S príjmom notifikácií nie sú žiadne problémy, hodinky decentne zavibrujú a vy ihneď vidíte, že sa niečo deje. Telefón nemusíte ani vyťahovať z vrecka, notifikácie jednoducho vybavíte len za pomoci hodiniek.

Rád som používal aj widget s kalendárom, no tu som natrafil na menší problém. Widget síce ukazuje nadchádzajúce udalosti, no len na aktuálny deň. Ak teda dnes nemáte v kalendári nič a na zajtra niečo máte, zajtrajšie upozornenie sa dnes nezobrazí. Po rozkliknutí ho už síce uvidíte, no privítal by som to mať ihneď priamo vo widgete. Hodinky disponujú 4 GB pamäťou, do ktorej môžete nakopírovať napríklad obrázky či hudbu. Hudbu následne bez problémov prehráte pomocou bluetooth slúchadiel, napríklad pri behu. Ak v hodinkách hudbu nemáte, môžete ovládať jej prehrávanie vo vašom smartfóne. Funguje to rýchlo, spoľahlivo a bezproblémovo.

Nové aplikácie je možné do hodiniek nainštalovať pomocou smartfónu alebo priamo v hodinkách. Je to síce trochu kostrbaté, no funguje to. Stačí vám na to Wi-Fi pripojenie, aplikácia sa stiahne a nainštaluje. Vhod môže prísť aj funkcia hľadať telefón. Ak teda neviete, kam ste ho odložili a ponáhľate sa, jednoducho ho takto nájdete (pokiaľ je pripojený k hodinkám).

Spojenie so smartfónom, Samsung Health a fitness funkcie

Práve toto je hlavný dôvod, prečo si kúpite smart hodinky. K vášmu smartfónu pripojíte Galaxy Watch Active veľmi jednoducho, prostredníctvom aplikácie Galaxy Wearable. Samsungy ju už majú predinštalovanú, funguje aj v iných zariadeniach s operačným systémom Android, dokonca aj v iPhonoch. Po pripojení stačí nastaviť základné veci, na ktoré vás aplikácia vyzve a hotovo. Následne tu vidíte všetky dôležité informácie o hodinkách, nechýbajú nastavenia oznámení, môžete sťahovať nové aplikácie, ciferníky a podobne.

Tie ciferníky, ktoré majú v pravom hornom rohu malú šedú ikonku podporujú Always On. Na spodku tejto karty sa opäť dostalo na zoznam odporúčaných ciferníkov. Karta nastavení vám zase umožní spravovať v hodinkách nainštalované aplikácie, poradie a počet widgetov, ale aj zvuk či zobrazenie. Môžete tu nastaviť prakticky všetko to, čo môžete nastaviť aj priamo v nastaveniach hodiniek. Ak vlastníte nejaké hodinky od Samsungu, pravdepodobne si stiahnete aj aplikáciu Samsung Health.

Práve túto fitness aplikáciu aktuálne považujem za tú najprepracovanejšiu a najlepšiu, akú si môžete do smartfónu s Androidom stiahnuť. Nechýbajú jej všetky dôležité fitness funkcie, dokonca si tu môžete pridávať množstvo vody, ktoré ste denne vypili, aplikácia sleduje vašu kondíciu, kroky, spánok a podobne. Výhodou je, že spolupracuje s mnohými ďalšími službami tretích strán. Stačí ich len prepojiť a ihneď vidíte informácie aj z iných aplikácií. Nedávno pribudlo napríklad aj meditovanie. Navyše, k aplikácii je možné pripojiť okrem hodiniek aj rôzne fitness smart príslušenstvo od iných výrobcov.

S hodinkami Samsung Galaxy Watch Active môžete behať, pričom zaznamenávajú vašu rýchlosť, nadmorskú výšku, vzdialenosť, počet krokov, tep a tak ďalej. Nemusíte pritom mať ani svoj smartfón, hodinky obsahujú GPS, takže vedia, kde sa nachádzate. Následne, keď sa vrátite domov, hodinky sa k smartfónu pripoja a informácie do neho odošlú. Kroky, samozrejme, merajú automaticky. K dispozícii je okrem behu veľké množstvo ďalších fitness aktivít, vrátane plávania či posilňovania. Počas týchto aktivít, samozrejme, hodinky merajú všetko, čo sa odmerať dá. Nájsť šport, v ktorom by tieto hodinky nedokázali zaznamenať vašu aktivitu je naozaj veľmi ťažké a prakticky nemožné. Hodinky dokonca odmerajú aj vašu úroveň stresu a za pomoci správneho dýchania sa ju snažia znížiť. Túto funkciu by som bral skôr len orientačne a veľmi by som sa na ňu nespoliehal.

Batéria a nabíjanie: Zázrak sa nekoná

Samsung Galaxy Watch disponujú batériou s kapacitou 230 mAh. Výdrž je pre mňa osobne najdôležitejšou vlastnosťou kvalitných smart hodiniek, práve kvôli výdrži dokážem prehliadnuť niektoré iné nedostatky. S týmito hodinkami som celkom bez problémov zvládol 3 dni bez nabíjačky pri bežnom používaní. Pokiaľ si vypnete notifikácie a necháte si len tie základné, môžete výdrž trochu predĺžiť. Pre výraznejšie šetrenie batérie sú k dispozícii šetriace režimy, ktoré je možné aktivovať priamo v hodinkách.

Základný režim šetrenia batérie obmedzí využívanie väčšiny funkcií. Displej sa prepne do režimu čiernobielej, na základnej obrazovke uvidíte aktuálny čas, dátum a stav nabitia batérie. Nechýba tu ani informácia o tom, že máte zapnutý režim šetrenia batérie. Notifikácie však stále prijímate bez problémov. Nachádza sa tu ešte jeden šetriaci režim, ten dokáže prepnúť vaše Galaxy Watch Active na normálne “nesmart” hodinky. Jediné, čo v tomto režime dokážu, je ukazovať čas. Dokonca sa odpoja aj od smartfónu. Týmto spôsobom však predĺžite ich výdrž naozaj výrazne.

Nabíjanie prebieha štandardne pomocou dodávanej bezdrôtovej magnetickej nabíjačky. Kábel je k nej pripevnený napevno, čo je škoda. Privítal by som radšej nejaké USB-C riešenie, ktoré by bolo vymeniteľné. Z 0 na 100 percent sa hodinky nabili približne za dve hodiny, čo nepovažujem za veľmi dobrý výsledok.

Záverečné hodnotenie: Pre športovcov ako stvorené

Samsung Galaxy Watch Active sú hodinky, ktoré ocenia najmä športovci. Ponúkajú kvalitné spracovanie, nenápadný dizajn a veľmi pekný displej, ktorý je dobre viditeľný aj na priamom slnku. Zo športových funkcií nechýba prakticky nič. Prítomné je GPS, hodinky dokážu nepretržite merať váš tep, kroky a podobne. Výdrž batérie je priemerná, nabíjanie pomalé. Navyše, bezdrôtová nabíjačka je dodávaná aj s káblom, ktorý nie je možné odpojiť. Za cenu približne 250 EUR sa jedná o zaujímavú ponuku a o trochu lacnejšiu alternatívu k hodinkám Samsung Galaxy Watch, ktorá sa zameriava skôr na športové aktivity.

Plusy

  • nenápadný dizajn
  • kvalitné spracovanie
  • výborný displej
  • množstvo funkcií

Mínusy

  • Výdrž len 2-3 dni
  • pomalé nabíjanie
24.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+