MojAndroid

Trh inteligentných hodiniek sa čoraz viac začína podobať tomu s tabletmi. Pred pár rokmi chcel tento výdobytok modernej techniky vlastniť takmer každý, no dnes už tomu tak nie je. Zrejme sa za tým skrýva fakt, že si smarthodinky prešli za posledné obdobie len minimálnym vývojom. Juhokórejský Samsung si je klesajúceho záujmu o nositeľnú techniku veľmi dobre vedomý, a tak sa rozhodol svoju ponuku smarthodiniek revitalizovať. Pomôcť mu v tom majú nové Samsung Galaxy Watch, ktoré zaujmú nielen novým názvom, ale aj mnohým ďalším. Bude to však stačiť?


Konštrukcia a dizajn

Napriek tomu, že najnovšie smartwatch od Samsungu disponujú úplne novým názvom, disponujú aj pomerne starým a dobre známym dizajnom. Ten tak žiadnou veľkou evolúciou neprešiel a treba povedať, že tieto hodinky sú po stránke konštrukcie takmer navlas rovnaké, ako model Gear S3 Frontier. Napriek tomu, že by nás určite potešilo menšie dizajnové osvieženie, hodnotíme konštrukciu týchto hodiniek veľmi dobre, keďže je stále pomerne zaujímavá a má čo ponúknuť aj v roku 2018.

Telo hodiniek je vytvorené z kvalitnej chirurgickej ocele, ktorá je príjemne chladivá na dotyk a na pohľad pôsobí pekne. Hodnotný materiál sa spoločne s hardvérovými komponentmi týchto smarthodiniek postaral o celkovú váhu 63 gramov. Vďaka nej sú Samsung Galaxy Watch pri nosení celkom cítiť, pričom ak nie ste na nosenie hodiniek veľmi zvyknutí, prvé dni vám môžu na zápästí mierne prekážať. Po krátkom čase sa ale tohto pocitu zbavíte a veľakrát ani nebudete vedieť o tom, že ich máte nasadené.

Skvelé je tiež to, že chirurgická oceľ zabezpečuje tomuto zariadeniu aj vyššiu odolnosť, ktorú ešte umocňuje ochranné sklo od spoločnosti Corning. Ani pri vykonávaní outdoorových aktivít sa teda o Galaxy Watch nebudete musieť obávať. To isté inak platí aj pre plávanie, alebo dokonca ľahšie potápanie, keďže disponujú špeciálnou certifikáciou IP68. Tá robí tieto hodinky vodeodolnými až do hĺbky 50 metrov.

Z hľadiska rozloženia ovládacích prvkov je všetko po starom. Ľavá strana je tak až na trojicu otvorov pre reproduktor prázdna, pričom tá pravá nesie dvojicu hardvérových tlačidiel, a to domov a späť. Okrem nich sa sem však dostal aj otvor pre mikrofón. Spodnú stranu hodiniek zdobí ich nevýrazný názov, pod ktorým je situovaný skener srdcového tepu. No a navrchu sa nachádza, samozrejme, displej spolu s rotačným rámom, ktorý slúži na ich ovládanie.

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch sú dostupné v dvoch veľkostných verziách, a to so 46 mm priemerom a 42 mm priemerom. My máme k dispozícii tú väčšiu verziu, ktorá sa hodí viac na mužské zápästie. Keď už sme pri tých remienkoch, možno ich jednoducho meniť a zladiť si ich k oblečeniu alebo vášmu životnému štýlu. V základe je dostupné obyčajné silikónové pútko, ktoré je príjemné na dotyk, neťahá chlpy a koža sa pod ním nijako extrémne nepotí. Na druhú stranu však na pohľad pôsobí pomerne lacno.

Displej

Podobne ako konštrukcia, ani displej sa oproti predošlým inteligentným hodinkám od Samsungu nedočkal takmer žiadnych zmien. A vlastne nie, slovíčko “takmer” v predchádzajúcej vete nemá čo hľadať, pretože displej je úplne identický s tým, ktorý sa nachádza v hodinkách Gear S3 Frontier. Použitý Super AMOLED panel je teda okrúhly, má uhlopriečku 1,3-palca a rozlíšenie 360 x 360 pixelov, čo mu zabezpečuje výslednú jemnosť na úrovni 278 ppi. To stačí na to, aby bol zobrazovaný obsah krásne ostrý za každých okolností.

Vďaka tomu, že ide o AMOLED panel stoja za zmienku aj super pozorovacie uhly, skvelé podanie farieb a výnimočná viditeľnosť na priamom slnečnom svetle. No a najlepšie na displeji týchto hodiniek je to, že pri zobrazovaní čiernej farby sú jednotlivé pixely vypnuté. Narozdiel od mnohých ostatných smarthodiniek si tu tak môžete zapnúť Always On režim, ktorý vám zobrazí tie najdôležitejšie informácie priamo na “uzamknutej” obrazovke. No a v neposlednom rade tiež musíme pochváliť automatickú reguláciu jasu, ktorá funguje doslova bezchybne.

Ovládanie

Hoci inteligentné hodinky dokážu byť skvelým multifunkčným pomocníkom, môžu byť aj poriadnou osinou v zadku. Môžu mať totiž aj tie najlepšie parametre na svete, no ak sa budú zle ovládať, určite ich nebudete využívať s radosťou. Našťastie, hodinky Galaxy Watch sa ovládajú výborne. Veľký podiel na tom nesie otočný rám (luneta), ktorý slúži na posúvanie položiek v menu, výber aplikácii, ale aj skrolovanie. Toto otočné koliesko je veľmi praktické, keďže sa vďaka nemu budete môcť menej dotýkať displeja.

Nie že by ovládanie pomocou neho bolo v niečom zlé, no pravdou je, že 1,3-palcová uhlopriečka nie je na ovládanie práve najpraktickejšia. No a ako sme už spomínali pri konštrukcii, pravá hrana zariadenia nesie domovské tlačidlo a tlačidlo šípky späť. Tie sa dobre stláčajú, no v dnešnej dobe už pôsobia pri smarthodinkách trochu nadbytočne. Samsung tu totiž mohol pokojne vymyslieť nejaké praktickejšie riešenie. Obe tlačidlá tak mohol nahradiť gestami alebo jedným dvojpolohovým tlačidlom, ktoré mohlo byť zabudované napríklad priamo v lunete. Ovládanie by tak bolo ešte o málinko praktickejšie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+