MojAndroid

Najnovšie informácie naznačujú, že juhokórejský gigant Samsung použije vo svojej budúcoročnej vlajkovej sérii Samsung Galaxy S24 rovnaké senzory pre fotoaparáty, ako tento rok. Správa je zverejnená stránkou TomsGuide. Tí, ktorí očakávali významné zlepšenie v oblasti snímačov, tak zrejme ostanú sklamaní. Je však dôvod na predčasný smútok?

Samsung Galaxy S24 bude využívať opäť ten istý senzor

Budúci rok sa nedočkáme žiadneho hardvérového zlepšenia fotoaparátov modelového radu Samsung Galaxy S24. Smartfóny Galaxy S24 a Galaxy S24+ budú využívať ten istý 50 MP senzor vlastnej výroby GN3. Ten je bez pochýb skvelý a nájdeme ho aj na telefónoch zo série Google Pixel 7. Samsung ho však použije už tretiu generáciu po sebe. Znamená to, že výsledné fotografie budú vyzerať rovnako? Určite nie.

Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 | Zdroj: Michal Chabada

Dnes zohráva významnú úlohu softvér. Ako sme už spomenuli, tento senzor využíva aj Google Pixel 7, ktorého fotografie vyzerajú od tých zo Samsungov inak. Už to je znamenie, že samotný použitý senzor priamo neprezradí kvalitu a vzhľad výsledných záberov. Ukážkovým príkladom vie byť aj Google a jeho používanie jedného a toho istého 12 MP senzoru v hneď niekoľkých generáciách Pixelov. Aj napriek tomu, že ide o niekoľkoročný snímač, exceluje aj v dnešnej dobe a napríklad telefóny Google Pixel 3 alebo Google Pixel 6a dokážu spraviť krajšie fotografie, ako dnešné podstatne drahšie zariadenia.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Toho, že Samsung neaktualizuje hardvér fotoaparátov, sa rozhodne nemusíte báť. Väčšie čaro spraví prepracovanejší post-processing či implementácia lepšieho ISP (Image Signal Processor) v použitom čipsete. Samsung Galaxy S24 Ultra bude pravdepodobne taktiež využívať ten istý 200 MP snímač, no to sa dalo očakávať. Pravdepodobne sa výrobcovi podarí ho aj lepšie optimalizovať, keďže na aktuálnej vlajkovej lodi Samsung Galaxy S23 Ultra ho použil poprvýkrát. Aj napriek tomu však produkuje excelentné výsledky.

Samsung Galaxy S23 Ultra fotoaparat
Fotoaparáty na smartfóne Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Takže vo výsledku môže používanie toho istého senzoru znamenať lepšie fotografie? Prakticky áno, spoločnosť Samsung sa môže poučiť z prípadných nedokonalostí softvérového spracovania fotografií v prípade aktuálnej vlajkovej série a zariadiť lepšiu optimalizáciu v budúcom roku. Alebo to tak byť aj nemusí – všetko záleží na schopnostiach dotyčného výrobcu. My však veríme, že Samsung vie, čo robí.

Náš tip
Kompaktný Asus Zenfone 10 dostane poriadny výkon a 16 GB RAM
14.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+