MojAndroid

Tak, ako predošlé generácie, aj nové vlajkové smartfóny Samsung Galaxy S22 využívajú dva typy čipsetov podľa jednotlivých trhov. U nás je to Exynos 2200. Priame porovnanie s verziou s čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 v benchmarkoch teraz priniesol portál AndroidAuthority.

Rozdiel medzi čipsetmi je hlavne v grafickom jadre

Obidva čipsety využívajú najnovšiu architektúru ARM procesorov, vylepšené 5G modemy a inteligentnejšie funkcie strojového učenia. Taktiež sú vyrábané rovnakým 4 nm procesom, takže sú viazané rovnakou hustotou tranzistorov, tepelnými a výkonovými profilmi. Zároveň využívajú najnovšie veľké, stredné a malé procesorové jadrá  ArmV9 s veľmi podobnou frekvenciou.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Jadro Cortex-X2 od Qualcommu však ponúka o niečo vyššiu frekvenciu, takže by mal byť úspešnejší v náročných jednojadrových úlohách. Na papieri je najväčším rozdielom, ktorý sa pravdepodobne prejaví v benchmarkoch, ich grafické jadro. Snapdragon 8 Gen 1 má najnovšie GPU Adreno 730, zatiaľ čo Exynos 2200 GPU Xclipse 920, ktoré vyvinula spoločnosť Samsung v spolupráci s výrobcom grafických kariet AMD.

Exynos 2200 šokujúco nad Snapdragonom 8 Gen 1 v grafickom teste neuspel

Benchmark Geekbench potvrdzuje, že Snapdragon je lepší v jednojadrovom a Exynos vo viacjadrovom teste. V jednojadrovom teste získal Snapdragon 1220 bodov, zatiaľ čo Exynos len 1164 bodov. Exynos naopak zvíťazil vo viacjadrovom teste s výsledkom 3540 bodov, čo je o niečo viac než 3417 bodov v prípade Snapdragonu.

Výsledky benchmarku Geekbench | Zdroj: AndroidAuthority.com

Prekvapením je, že vo viacjadrovom teste mal lepší výsledok než Exynos 2200 minuloročný Exynos 2100 v Samsungu Galaxy S21 Ultra s 3621 bodmi. Lepší bol aj OnePlus 9 Pro so Snapdragon 888 a Redmagic 7 so Snapdragonom 8 Gen 1. Ten je však herným smartfónom s lepším chladením. Úplným víťazom v benchmarku Geekbench je potom Apple iPhone 13 Pro Max s čipsetom Apple A15 Bionic.

V grafických testoch benchmarkoch 3Dmark a GFXBench mal byť podľa predpokladov Exynos 2200 výkonnejší než Snapdragon 8 Gen 1. Opak je však pravdou, Lepšie nedopadol len Samsung Galaxy S22 Ultra so Snapdragonom 8 Gen 1, ale aj Red Magic 7 a OPPO Find X5 Pro s rovnakým čipsetom od Qualcommu. Galaxy S22 Ultras Exynosom preskočil aj Apple iPhone A13 Pro Max s čipsetom A15 Bionic.

Podobne dopadol Exynos 2200 aj v benchmarkoch PCMark a Antutu. Ani v jednom nemal celkové vyššie ako smartfóny s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1. V PCMarku ho opäť prekonal aj Samsung Galaxy S21 Ultra so Snapdragonom 888 a v Antutu sa pred ním opäť umiestnil Apple iPhone 13 Pro Max s Apple A15 Bionic.

Náš tip
Boli sme na MWC 2022. Toto sú najzaujímavejšie novinky, ktoré veľtrh priniesol
8.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+