MojAndroid

Prvé zmienky o čipsete pre smartfóny, Samsung Exynos 2200, sa začali objavovať už v prvej polovici minulého roka. Najväčším lákadlom má byť nové grafické jadro, ktoré je výsledkom spolupráce juhokórejskej spoločnosti s AMD.

To, že nový procesor bude predstavený v januári, sme vedeli už dlhšie. Avšak konkrétny dátum známy nebol. Teraz je to už oficiálne a výkonný Exynos 2200 je na svete. Informácie o ňom priniesol portál XDA-Developers.

Samsung Galaxy S21 Ultra pero S Pen
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg 

Čipset bude poháňať prichádzajúce vlajkové lode série Samsung Galaxy S22. Tieto modely pravdepodobne opäť prídu v dvoch verziách a ponúknu aj procesor Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcomm. Na náš trh Samsung dodáva väčšinou Exynosy, no ako to bude v tomto prípade, zatiaľ nevieme. Taktiež nevieme, ktorý z týchto dvoch čipsetov je v reálnom svete výkonnejší či úspornejší. To ukážu až reálne skúsenosti.

Pripomenieme, že Exynosy v dva roky starých Samsungoch za procesorom Snapdragon pomerne výrazne zaostávali. Séria Galaxy S21 tento rozdiel zmiernila, no procesor od Qualcomm bol stále o chlp lepší.

Exynos 2200 s grafickým jadrom od AMD

Vráťme sa k novému procesoru. Exynos 2200 prichádza s novým grafickým jadrom Xclipse 920, ktorý by mal byť tou hlavnou hviezdou. Práve na tejto súčasti totiž Samsung spolupracoval so spoločnosťou AMD, ktorá je známa svojimi procesormi a grafickými kartami pre PC. Spoluprácu spoločnosti oznámili už na začiatku minulého roka.

Očakáva sa, že nová grafika ponúkne výrazne vyšší grafický výkon v porovnaní s Mali-G78MP14, ktorý obsahuje minuloročný Exynos 2100. Ide taktiež o prvý čipset Samsungu s GPU na báze RDNA 2 od AMD. RDNA je kódové označenie pre súčasnú grafickú architektúru AMD Radeon, RDNA 2 sa používa napríklad v konzolách Sony PlayStation 5, Xbox Series X či v grafických kartách AMD Radeon RX 6000.

Možnosti, ktoré tu doteraz neboli

Integrácia tejto architektúry do mobilného čipu by mala umožniť ešte lepší vizuálny zážitok pri hraní hier, no výkon navyše sa hodí aj pri bežnejších činnostiach so smartfónom, ktoré budú opäť o niečo plynulejšie. Grafika vôbec po prvýkrát v smartfóne umožní Ray Tracing (technológia, ktorá simuluje, ako sa svetlo fyzicky správa v reálnom svete) a VRS (umožňuje vývojárom použiť nižšie miery tieňovania v oblastiach, ktoré neovplyvnia kvalitu, čoho výsledkom je vyššia snímková frekvencia).

Exynos 2200 specifikacie
Exynos 2200 špecifikácie | Zdroj: GSMArena.com

Pokiaľ ide o samotný CPU, Exynos 2200 je v mnohých oblastiach podobný procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Oba prešli na architektúru ARMv9, ktorá bola predstavená v marci 2021. Nový Exynos obsahuje hlavné jadro Cortex-X2, tri výkonné jadrá Cortex-A710 a 4 efektívne Cortex-A510 jadrá. Presné frekvencie konkrétnych jadier zatiaľ zverejnené neboli.

Vylepšená bola aj časť NPU (Neural Procesing Unit). Zjednodušene ide vlastne o akcelerátor umelej inteligencie a strojového učenia. Výkon NPU sa podľa slov výrobcu zdvojnásobil. Smartfóny ho používajú napríklad na lepšiu optimalizáciu spotreby batérie a učia sa návyky používateľa. Aktuálnou špičkou v tejto oblasti je čip Tensor, ktorý sa nachádza v nových Pixel 6 smartfónoch. Uvidíme, ako mu bude konkurovať novinka od Samsungu.

Nové schopnosti fotoaparátu

Čipset podporuje rozlíšene fotoaparátu až do 200 MP, v režime dvoch fotoaparátov podporuje rozlíšenie 64 + 32 MP. Zvládne pripojenie až siedmich samostatných snímačov, pričom 4 z nich dokáže ovládať súčasne. Toto by mohlo otvoriť dvere pre ďalšie pokročilé fotoschopnosti nových modelov. Nechýba ani podpora natáčania videa v 8K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu a 4K zvládne v  240 fps.

Náš tip
Toto je najsledovanejšie video na YouTube. Prekonalo 10 miliárd videní
18.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+