MojAndroid

Na predstavenie nových smartfónov od OnePlus sa tešil nejeden fanúšik mobilných technológií. Spoločnosť sa už nesnaží vyrábať zabijakov vlajkových lodí, prešla do režimu plnohodnotných vlajkových lodí za vysoké ceny. Toto je recenzia OnePlus 9 Pro, ktorého cena je 929 eur.


Recenzia OnePlus 9 Pro je rozdelená na niekoľko častí

Zaujímavejšou je cena 999 € za model 12/256 GB. Príplatok je len 70 eur, čo určite stojí za zváženie. Ceny sú na pomery OnePlus vysoké, no musíme si uvedomiť, že toto je vlajková loď bez kompromisov. Konkurencia v podobe Samsungu, Huawei či Apple je približne o dve stovky drahšia. Áno, presne toto sú výrobcovia, ktorých vlajkové lode môžeme smelo porovnávať s novou vlajkou od OnePlus.

OnePlus 9 Pro: Cena a verzie

Základná verzia smartfónu OnePlus 8 Pro s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom stojí 929 eur. Verzia s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom vyjde na 999 eur.

Recenzia OnePlus 9 Pro: Parametre

Rozmery 163.2 x 73,6 x 8,7 mm
Hmotnosť 197 gramov
Displej Fluid Display 2.0, 6,7″ LTPO OLED, QHD+, 120 Hz, HDR10+, 1 miliarda farieb
Procesor Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm)
RAM 8 / 12 GB, LPDDR5
Úložisko 128 / 256 GB, UFS 3.1
Fotoaparát 48 MP – hlavný, OIS, Sony IMX789
50 MP – širokouhlý, Sony IMX766
8 MP – teleobjektív, OIS, 3.3x optický zoom
2 MP – hĺbkový
16 MP – selfie
Batéria 4500 mAh + 65 W nabíjanie (nabíjačka v krabici), 50 W bezdrôtové nabíjanie
Vodoodolnosť IP68
Cena OnePlus 9 Pro 929 / 999 €

Predchádzajúcim modelom chýbala napríklad vodoodolnosť, bezdrôtové nabíjanie či fotoaparát, ktorý by sa mohol porovnávať s tými najlepšími. Výborným vylepšením v oblasti fotoaparátu bol OnePlus 8 Pro a OnePlus 9 Pro sa opäť posúva ešte o level vyššie. Bude to stačiť?

Recenzia OnePlus 9 Pro: V balení je nabíjačka aj ochranný obal

V porovnaní s konkurenčnými vlajkovými loďami má OnePlus výhodu. Ponúka totiž nabíjací adaptér v balení. A nie hocijaký, ide o nabíjačku s výkonom skvelých 65 W. Balenie sa môže pochváliť sa môže aj celkom slušne vyzerajúcim ochranným obalom. Okrem toho je tu klasický štandard. Chýbať samozrejme nesmie obojstranný USB-C kábel v červenej farbe, nejaká tá dokumentácia a v neposlednom rade kovový nástroj na otváranie zásuvky na SIM kartu.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Slúchadlá či iné zaujímavé príslušenstvo “navyše” nečakajte. Za ochranný kryt som osobne veľmi rád a teší ma aj prítomnosť nabíjačky v balení. Dúfam, že sa jej dočkáme aj v budúcom roku.

Krabička je samozrejme pre OnePlus klasická – podlhovastá a červená. Medzi dokumentáciou sa tradične nachádza aj akési poďakovanie od riaditeľa spoločnosti. Veľmi príjemný bonus, ktorý používateľa dokáže “zahriať pri srdci”.

Recenzia OnePlus 9 Pro: Konštrukcia ide s dobou

Chvíľu som bol vlastníkom nového iPhonu 12 Pro Max a teraz používam Galaxy S21 Ultra. Preto sa v tejto recenzii nevyhnem ani porovnávaniu, pretože tieto modely sú bezpochyby konkurenciou novému OnePlus. V prvom rade som príjemne prekvapený “kompaktnosťou” zariadenia. Slovíčko kompaktnosť je pravdepodobne prehnané, OnePlus 9 Pro je stále veľký smartfón s veľkým displejom. Avšak v porovnaní s vyššie spomínanými modelmi pôsobí príjemným kompaktným dojmom.

Nielenže celkové rozmery sú menšie, pomáha tomu aj celkom výrazné zahnutie zadnej strany k okrajom. Okrem pocitu kompaktnosti to so sebou prináša aj výhodu v podobe istejšieho úchopu. Spomedzi tejto trojice sa mi OnePlus drží v ruke jednoznačne najlepšie.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Nenechajte sa oklamať peknými slovami. Ak hľadáte kompaktnú vlajkovú loď, popozerajte sa radšej inde. Napríklad po Galaxy S21, prípade iPhone 12 Mini (ak ste fanúšikom iOS). Rozmery OnePlus 9 Pro sú 163,2 x 73,6 x 8,7 mm a hmotnosť 197 gramov.

Konštrukcia je spracovaná kvalitne. Prednú aj zadnú sklenenú stranu chráni sklíčko Corning Gorilla Glass 5. generácie, rám je kovový. Pri držaní tohto telefóne v ruke rozhodne nemám pocit lacného smartfónu.

Prednej strane dominuje veľký displej s dierou v hornej ľavej časti. Rámiky okolo neho sú veľmi malé, tie bočné vďaka zahnutiu displeja takmer nevidno. Ľavá strana obsahuje dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, s ktorým sa pracuje výborne. Nachádza sa síce priamo oproti zamykaciemu tlačidlu na druhej strane, našťastie som jeho náhodné stláčanie nezaznamenal.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Osobne by som aj tak bol radšej za všetky tlačidlá na jednej strane. Avšak vpravo nad tým zamykacím, ktoré je mimochodom príjemne veľké a pracuje sa s ním výborne, sa nachádza obľúbený Alert Slider, ktorý OnePlus doslova preslávil. Ide o posuvník, ktorý môže mať tri polohy a používateľ si pomocou neho rýchlo nastaví profil, aký v tej chvíli potrebuje – zvonenie, vibrácie, tichý. Geniálna vec a som rád, že sa jej výrobca ani po rokoch stále nevzdal.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Vrchná strana je prázdna, nachádza sa tu len sekundárny mikrofón. Spodná je zaujímavejšia. Okrem klasického USB-C konektora tu je jeden z dvojice reproduktorov (druhý je zároveň aj slúchadlom pre telefonovanie) a v neposlednom rade aj slot na dve SIM karty.

Keďže ide o vlajkovú loď za nemalé peniaze, telo je samozrejme vodoodolné, konkrétne s certifikáciou IP68. To znamená, že by zariadenie malo vydržať ponorenie do hĺbky 1,5 metra na pol hodinu.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Na celkovom dizajne ma najviac štve lesklá zadná strana, ktorá je doslova magnetom na odtlačky prstov. Niektorí výrobcovia už pochopili, že trendom sú matné farby, no OnePlus nie. Použitie ochranného krytu samozrejme tento nedostatok odstráni, ale čo ak chcem telefón používať bez neho?

Oblasť fotoaparátu na zadnej strane dizajnovo nemusí sedieť každému. Faktom je, že zapadá do aktuálnych trendov. Vystupuje nad okolitý povrch, no našťastie nie výrazne. Obal, ktorý sa nachádza v balení, tento “výstupok” celkom dobre eliminuje.

Bleskové odomykanie tvárou aj prstom

Snímač odtlačkov prstov v displeji osobne veľmi nemusím, no tu som s ním nemal absolútne žiadny problém. To je už pri OnePlus smartfónoch tradíciou. V porovnaní so Samsugom Galaxy A72, ktorý som testoval nedávno, je tento snímač niekde úplne inde. Aj keď ide o rovnakú technológiu.

Odomykanie prstom je doslova bleskové a teším sa aj z vysokej presnosti. Mám taký pocit, že sa mi nestalo ani raz, že by môj prst smartfón nerozoznal. Na snímanie odtlačku prsta sa môžem vždy spoľahnúť a toto riešenie v displeji dosahuje kvalít dobrých snímačov vzadu či na boku smartfónov. Jediným menším nedostatkom môže byť umiestnenie snímača, ktorý je pomerne nízko.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Odomykanie je dokonca presnejšie ako to v Samsungu Galaxy S21 Ultra, ktoré som doteraz považoval za najlepšie riešenie snímača v displeji. OnePlus, skvelá práca!

Odomykanie tvárou je taktiež bleskové a celkom spoľahlivo funguje aj v slabšom svetle. OnePlus odjakživa definovala rýchlosť a novinka nie je výnimkou. Avšak odomykanie tvárou nie je také bezpečné ako odomykanie prstom. Telefón ma po nastavení tohto spôsobu odomykania informuje, že z bezpečnostných dôvodov nie je funkcia odomykania tvárou k dispozícii pre mobilné platby či bankovníctvo.

Takto je to aj v prípade iných Android smartfónov, ktoré sa spoliehajú len na základné odomykanie tvárou prostredníctvom selfie fotoaparátu. iPhony či niektoré vlajkové Huawei modely ponúkajú pokročilejšie technológie odomykania tvárou, ktoré by som sa nebál používať aj namiesto snímača odtlačkov prstov.

Displej súperí s najlepšími

Pri pohľade na parametre displeja je jasné, že sa tu neudiali žiadne kompromisy. Uhlopriečka 6,7″, rozlíšenie 3216 x 1440 pixelov sú toho dôkazom. Použitá bola AMOLED technológia a jedným z najdôležitejších parametrov je maximálna obnovovacia frekvencia 120 Hz. Keďže ide o LTPO panel, obnovovacia frekvencia sa dokáže dynamicky meniť v závislosti od potrieb.

A to dokonca v rozmedzí od 1 do 120 Hz. V porovnaní s konkurenciou ide v tomto smere o najlepšie hodnoty. Minimálna obnovovacia frekvencia displeja Galaxy S21 Ultra je 10 Hz, iPhone 12 Pro Max dokonca ponúka “len” 60 Hz panel.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Jednoznačnou výhodou takéhoto displeja by mala byť výdrž batérie. Najlepšia vec, kde to je možné demonštrovať, je funkcia Ambientné zobrazenie. Ide o obdobu Always On displeja, ktoré poznáme zo Samsungov. Kombinácia AMOLED displeja, svietenia len niekoľkých pixelov a frekvencia 1 Hz by batérii nemala ublížiť takmer vôbec.

Na moje nemilé prekvapenie tomu nie je úplne tak. Ak som smartfón nechal v noci počas približne 7 hodín so zapnutým Ambientným zobrazením, klesla mi úroveň nabitia batérie až o 15 %, čo je veľmi veľa. Pri vypnutom Ambientnom zobrazení to bolo približne 5 %. Test som vykonal opakovane pre potvrdenie jeho pravdivosti a stále som dostal rovnaké čísla. Dúfam, že ide len o softvérovú záležitosť a pri najbližšej aktualizácii sa spotreba zlepší.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Vrátim sa späť k displeju. Ten je na bokoch zahnutý, no našťastie nie príliš. Náhodných dotykov sa tak nemusíte vôbec obávať. Mimochodom, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz je možné nastaviť aj pre QHD+ rozlíšenie. Prednastaveným rozlíšením z výroby je FHD+. Pravdepodobne kvôli šetreniu energie, no pravdou je, že výdrž sa zmenou rozlíšenia príliš nezmení.

Poďme ďalej. Na priamom slnečnom svetle som s čitateľnosťou nemal žiadny problém, aj vďaka maximálnemu jasu na úrovni 1300 nitov. Poteší aj predinštalovaná ochranná fólia. Tá síce škrabancom nijako extra neodolá, no displej pred nimi ochráni spoľahlivo.

Celkové pocity z displeja sú výborné, farby sú veľmi pekné a k dispozícii sú 2 základné farebené režimy spolu s tretím, manuálnym. Samozrejmosťou je funkcia s názvom Príjemný odtieň, ktorá funguje podobne ako True Tone pri Apple. To znamená, že smartfón si sám upravuje farebné podanie podľa toho, v akých podmienkach sa nachádza, tak, aby bolo čo najprirodzenejšie.

Výkon a pamäť: Starý dobrý OnePlus

Smartfóny tohto výrobcu boli vždy vo výkone medzi špičkou a inak tomu nie je ani teraz. Ako vždy sa môžete spoľahnúť na najvýkonnejší procesor, aký je momentálne dostupný, spolu s výbornou optimalizáciou systému. Ak k tomu pripočítam 120 Hz displej či zvýšenú rýchlosť reakcie na dotyk, dostávam jedno z najrýchlejších zariadení na trhu. K výkonu a samotnej rýchlosti systému nemôžem povedať jedno krivé slovo.

Sila nového Snapdragonu 888 sa ukazuje v plnej kráse. OnePlus 9 Pro je asi najrýchlejší smartfón, aký som kedy testoval. Na nič nečakám, žiadne seknutie či šklbnutie tu prakticky neexistuje. Dokonalý zážitok.

Vysoký výkon sa ukazuje aj v benchmarkoch. V AnTuTu som pri teste nameral viac ako 790 tisíc bodov. Ako už býva zvykom, test som zopakoval rýchlo štyrikrát za sebou a tu sú výsledky:

Test Body
Test 1 790 504
Test 2 762 929
Test 3 753 492
Test 4 748 724

V porovnaní so Xiaomi Mi 11, ktorý som mal možnosť vyskúšať si na dva dni a ktorý má rovnaký procesor, som zistil, že OnePlus sa menej zahrieva a vyšší výkon si dokáže držať dlhšie. Optimalizácia jednoznačne robí svoje. Xiaomi Mi 11 bol prvým smartfónom so Snapdragonom 888, s odstupom času na tom môže byť po aktualizáciách samozrejme lepšie.

V porovnaní s Galaxy S21 Ultra s Exynosom 2100 je hrubý výkon podstatne vyšší. S21 Ultra získal 633 163 bodov a v štvrtom teste mal 550 331 bodov. Taktiež bol v porovnaní s OnePlus o niečo teplejší.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Aby som len nechválil. Novinke chýba možnosť rozšíriť úložisko pamäťovou kartou. Osobne karty už dlhé roky nepoužívam, pretože ich jednoducho nepotrebujem a v porovnaní s interným úložiskom UFS 3.1 sú podstatne pomalšie. Ale niekomu by sa mohla ich podpora hodiť. Opäť sa odvolávam na nové vlajkové Samsungy, ktoré taktiež pamäťové karty nepodporujú. O iPhonoch snáď ani nemusím hovoriť.

Takže v základe tu máme 8 GB RAM a 128 GB úložisko, čo bude pre väčšinu používateľov postačujúce. Teda ak nenatáčate 8K video, prípadne 4K@120fps video. Áno, aj toto nový OnePlus dokáže.

Maximom je 12 GB RAM a 256 GB úložisko. V rámci RAM je všetko v poriadku a aj tých 8 GB je viac než dosť. Avšak 256 GB úložisko môže byť stále nedostačujúce, pokojne by mohla existovať ešte drahšia verzia s 512 GB priestoru. Naozaj, 8K video si zhltne pomerne dosť.

Najnovší Android 11 a skvelá nadstavba

Nadstavba OnePlus patrí už dlhodobo medzi najobľúbenejšie. Vôbec sa nečudujem, tiež som jej fanúšikom. OxygenOS vo verzii 11 prišil s dlhoočakávanou novinkou. Ambientný režim je k dispozícii neustále. Doteraz ho bolo možné vyvolať len ťuknutím na displej. Svoje notifikácie tak už neprehliadnete nikdy.

Nová nadstavba si zobrala niekoľko prvkov z nadstavby One UI od Samsungu, napríklad sa snaží ovládanie prispôsobiť tak, aby bolo možné jednou rukou. Launcher od OnePlus je jednoduchý a rýchly, presne taký, aký už roky poznáme.

Opäť chválim skvelú optimalizáciu, ktorú som už spomínal v časti “Výkon”. Všetko beží krásne plynule. Systému však nechýbajú ani rôzne možnosti nastavenia a jeho prispôsobenia, prípadne uľahčenia práce s ním.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Samozrejmosťou je možnosť ovládania gestami. V časti s názvom Prispôsobenie si môžem zvoliť tvar ikôn, meniť balíky ikôn a rovnako si nastavím systémovú farbu. Tu si viem upraviť nastavenia ambientného režimu, dokonca aj animáciu snímača odtlačkov prstov pri odblokovaní.

V ponuke sú aj rýchle gestá. Snímku obrazovky vytvorím jednoducho potiahnutím troma prstami. Dvojitým poklepaním po displeji viem displej prebudiť ale aj vypnúť. K dispozícii sú aj známe skratky, kedy napísaním rôzneho písmena na zamknutú obrazovku spustím mnou nastavenú aplikáciu.

Podržaním zapínacieho tlačidla môžem zariadenie vypnúť alebo spustiť Google Asistenta. Jeho rýchlym dvojitým stlačením zase rýchlo spustím fotoaparát. Aj zo zamknutého stavu. Možností je tu naozaj dosť a každý si určite príde na svoje.

Multimédiá a konektivita: Opäť na vrchole

Multimediálnu výbavu zastrešuje nielen pekný, veľký a kvalitný displej, ale aj veľmi dobre hrajúce stereo reproduktory. Jeden sa nachádza na spodnej strane vedľa USB-C konektora, ten druhý je priamo nad displejom a slúži aj ako slúchadlo pri telefonovaní. Zvuk z nich je porovnateľný so zvukom ostatných vlajkových lodí.

To znamená výbornú hlasitosť a v rámci možností aj kvalitu. Nejaké výrazné basy nečakajte, stále je to len telefón. Ale na základné počúvanie hudby doma hrá veľmi dobre. Problém neprichádza ani so zvyšujúcou sa hlasitosťou, degradácia kvality zvuku je v tomto prípade minimálna. Za svoje reproduktory sa OnePlus 9 Pro rozhodne hanbiť nemusí.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

3,5 mm audio jack chýba. Osobne mi to nevadí, no hráči by mohli byť sklamaní. Smartfón som používal s bezdrôtovými slúchadlami Samsung Galaxy Buds Pro a všetko fungovalo bez problémov.

Konektivita je skvelá. Nechýba podpora 5G, samozrejmosťou je NFC, Bluetooth je vo verzii 5.2. Telefonovanie je bezproblémové, kvalitný reproduktor nad displejom zabezpečí čistý a hlasný zvuk. Pri pohľade na špecifikácie tú chýba len infračervený port. Počas testovania som sa v rámci konektivity nestretol so žiadnymi nečakanými udalosťami. Všetko fungovalo presne tak, ako by fungovať malo.

Fotoaparát: Hasselblad v hlavnej úlohe

O tom, že OnePlus má v pláne sústrediť sa na kvalitu fotoaparátov a fotografií samotných, sme vedeli už dávnejšie. Aj o spolupráci s vyhlásenou spoločnosťou Hasselblad, ktorá ladila softvér. Smartfóny OnePlus v minulosti nepatrili medzi najlepšie fotomobily. Fotili síce veľmi slušne, no na špičku nikdy nedosiahli.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Prvým, ktorý vyčnieval z radu, bol OnePlus 8 Pro, ktorého fotoaparát bol veľmi dobrý. OnePlus 9 Pro sa snaží preraziť aj v tejto kategórii a zaradiť sa medzi velikánov, akými sú Samsung, Apple či Huawei. Myslím, že sa to celkom podarilo, aj keď nejaké nedostatky by sa predsalen našli. Poďme pekne poporiadku.

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 48 MP, svetelnosť f/1.8 a optickú stabilizáciu obrazu. Teleobjektív je osemmegapixelový, ponúka 3,3x optické priblíženie a optickú stabilizáciu obrazu. Pozornosť vzbudzuje tiež 50 MP ultra-širokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2. Posledným je monochromatický snímač s rozlíšením 2 MP, ktorý fotí čiernobielo.

Fotoaplikáciu musím jednoznačne pochváliť za rýchlosť. S Galaxy S21 Ultra sa ani nedá porovnať, OnePlus je jednoznačne rýchlejší. Pritom nechýba žiadna dôležitá funkcia, je tu všetko, čo by som od vlajkovej lode očakával. Rozhranie je pomerne intuitívne, zvykol som si naň veľmi rýchlo.

Poďme na kvalitu fotografií. Tá je podľa môjho názoru veľmi dobrá a vo väčšine prípadov porovnateľná s Galaxy S21 Ultra. Poteší rýchle a presné ostrenie a dynamický rozsah je výborný, no Samsung je v tomto smere ešte o trochu ďalej. Farby sú celkovo veľmi príjemné a spoluprácu s Hasselblad tu je cítiť. Pri priamom porovnaní s S21 Ultra sú farby väčšinou prirodzenejšie, no neplatí to v každom prípade. Rozdiely sú minimálne.

OnePlus 9 Pro
Galaxy S21 Ultra
OnePlus 9 Pro nočný režim
Galaxy S21 Ultra nočný režim

Expozícia fotografií vytvorených v náročnejších podmienkach (veľké svetelné zmeny) je trochu tmavšia, niekedy trochu prepáli oblohu. Nie je to ale nič, čo by sa v editore nedalo doriešiť. Dôležité je, že fotografie sú príjemne ostré (niekedy až preostrené) a nemajú zbytočne veľa šumu. Trochu mi tu chýba konzistentnosť kvality fotiek. Niekedy sa podarí skvelý záber, inokedy taký úplne skvelý nie je.

Nočné fotografie nie sú vôbec zlé. V mnohých prípadoch sa mi dokonca páčili viac ako tie zo Samsungu. Farby nie sú až také teplé, čo je určite výhodou. Nočný režim dokáže tiež celkom výrazne pomôcť a znížiť hladinu šumu. Optická stabilizácia obrazu zase zabezpečí, že fotografie nebudú rozmazané.

Ultra-širokouhlý fotoaparát je skvelý. V porovnaní so Samsungom nemá taký široký uhol záberu, no vyrovnáva to vysokým rozlíšením a veľmi dobrými detailami. Jeho dynamický rozsah je veľmi slušný, niekedy sa dokonca podarí práve týmto objektívom vytvoriť fotka s lepším dynamickým rozsahom a vernejším farebným podaním. Tento snímač sa naozaj podaril a patrí medzi špičku.

Portrétové fotografie v poslednom čase nie sú nejakou extra témou. Na jemné priblíženie je použitý digitálny zoom, čo môže jemne degradovať fotku. Počas pekného slnečného dňa sa môžete pripraviť na veľmi slušné zábery a dobré oddelenie oblasti, ktorá má byť ostrá od tej, ktorá má byť rozmazaná.

Teleobjektív ponúka 3,3-násobné optické priblíženie a tiež aj optickú stabilizáciu obrazu. Cez deň z neho dostanete veľmi slušné zábery, v noci odporúčam fotiť skôr hlavným snímačom.

Selfie fotoaparát za veľa nestojí. Má rozlíšenie 16 MP a svetelnosť f/2.4. Ak sa nemýlim, nezmenil sa od čias OnePlus 7 Pro. Cez deň, pokiaľ nebudete fotiť v protisvetle, dostanete slušné zábery. Avšak pozor na slabší dynamický rozsah, nebo či budovy môžu byť nepríjemne prepálené. V porovnaní s kvalitou selfie fotoaparátu v S21 Ultra je tento ďaleko pozadu. Nepoteší ani to, že video dokáže natáčať len v FHD rozlíšení s 30 fps. Konkurencia má už dávno 4K@60fps.

Recenzia OnePlus 9 Pro: Video

8K video mi príde dokonca lepšie ako v Samsungu. Je lepšie stabilizované a fotoaparát sníma podstatne viac priestoru okolo. Pri Samsungu mi príde, akoby bolo pri natáčaní 8K záberu video trochu priblížené. Kvalita 4K videa je skvelá, porovnateľná s vlajkovou konkurenciou. Výhodou je možnosť natáčať 4k video pri 120 fps, čo neponúka Samsung ani Apple. Neskôr sa s takýmto videom dajú robiť v editore príjemné spomalené zábery, ktoré budú stále dostatočne plynulé.

 

 

Stabilizácia obrazu pri natáčaní videa je výborná, video je pekne ostré a úroveň šumu nie je zbytočne veľká. 4K@120fps video tak dobre stabilizované nie je. Je síce krásne plynulé, ale jeho natáčanie počas chôdze veľmi neodporúčam. Cez deň natočíte veľmi pekné zábery. Ak svetla ubúda, v porovnaní s iPhonmi začína strácať. Je to tak, smartfóny od Applu stále nemajú v natáčaní videa konkurenciu.

Trochu ma prekvapilo, že pri zoomovaní počas natáčania videa je k dispozícii len digitálny zoom. Teleobjektív sa ani nezapne.

OnePlus 9 Pro ponúka dobrú výdrž a veľmi rýchle nabíjanie

OnePlus 9 Pro dostal batériu s kapacitou 4500 mAh. To už na dnešné pomery nijako neohúri. Keď to premietnem do reálnej výdrže batérie, spoľahnúť sa môžete na celý deň bez nabíjačky, aj pri mierne náročnejšom používaní.

Počas testovania, kedy som v telefóne mal svoju SIM kartu a neustále zapnuté dáta aj Wi-Fi, som nemal problém vydržať do večera. Ešte mi nejaké to percento zostalo. SOT som celkom v pohode dosahoval na úrovni približne 5 hodín, pokiaľ som sa s telefónom hral menej, SOT bol o trochu horší, keďže sa skladal aspoň z dvoch necelých dní. Áno, nejaké to percento si systém zoberie aj v prípade vypnutého displeja.

Celkovo hodnotím výdrž ako dobrú. V porovnaní s konkurenciou nie je horšia, no ani lepšia. Avšak pozor na Ambientný režim. Keď som ho mal neustále zapnutý, z nepochopiteľných dôvodov išla batéria dole pomerne rýchlo.

A teraz sa dostávam k jednej z najlepších vlastností celého smartfónu. Nabíjanie. OnePlus už dlhodobo patrí medzi lídrov v tejto oblasti a novinka to len potvrdzuje. Maximálny výkon káblového nabíjania je 65 W a príslušná nabíjačka sa nachádza v balení.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

V praxi to znamená, že z úplného vybitia sa na 100 % kapacity batérie dostanete za neuveriteľných 29 minút. Presne tento čas to trvalo v mojom teste. Ide tak o zatiaľ najrýchlejšie sa nabíjajúci smartfón, ktorý sme kedy testovali. Pozrite si kompletnú tabuľku s rýchlosťami nabíjania smartfónov, ktoré sme testovali.

Takto rýchlo sa nabíja OnePlus 9 Pro:

  • 15 min: 62 %
  • 20 min: 78 %
  • 25 min: 92 %
  • 29 min: 100 %

62 percent za prvých 15 minút ma už začína pomerne desiť. V praxi som vedel fungovať tak, že ráno som dal telefón nabíjať na 10-15 minút a to mi stačilo na celý deň bežného používania až do nasledujúceho rána, kedy som zase nabíjal približne 15 minút.

Tu možnosti nabíjania nekončia. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom až 50 W. Pre dosiahnutie tohto výkonu je potrebná originálna bezdrôtová nabíjačka, ktorú som mal tiež požičanú na test, takže som mohol odmerať aj rýchlosť bezdrôtového nabíjania.

Aby som to zhrnul, pre maximálne nabíjanie samozrejme potrebujem bezdrôtovú nabíjačku, kábel (je v balení tejto nabíjačky) a tiež aj originálny sieťový adaptér (ten z balenia smartfónu). Až keď sú splnené všetky tieto podmienky, dostanem maximálny výkon.

Mimochodom, nabíjačka má na spodnej strane výduchy pre chladenie a vnútri sa nachádza aj ventilátor, ktorý je pri nabíjaní počuť. Príjemne ma prekvapilo, že aj napriek extrémne rýchlemu nabíjaniu, či už káblovému alebo bezdrôtovému, sa smartfon nijako extra nezahrieva.

Čerešničkou na torte v oblasti nabíjania je prítomnosť reverzného bezdrôtového nabíjania.

Test rýchlosti bezdrôtového nabíjania:

  • 15 min: 41 %
  • 20 min: 51 %
  • 25 min: 63 %
  • 30 min: 74 %
  • 35 min: 86 %
  • 40 min: 95 %
  • 43 min: 100 %

OnePlus 9 Pro: Záverečné hodnotenie

OnePlus 9 Pro je vlajková loď so špičkovými parametrami, ktorej nechýba prakticky nič. V porovnaní s najbližšou konkurenciou je stále približne o dve stovky lacnejší, avšak už to nie je starý dobrý zabijak vlajkových lodí, na aký sme boli zvyknutí.

Medzi najlepšie vlastnosti patrí skvelý displej, rýchle nabíjanie, kvalitná nadstavba a až neuveriteľná plynulosť systému pri akejkoľvek činnosti. Potešil ma aj výborný snímač odtlačkov prstov v displeji.

OnePlus 9 Pro
Recenzia OnePlus 9 Pro: Zakúpiť je možné aj takýto ochranný obal, nie je v balení | Foto: Redakcia

Fotografie možno na Galaxy S21 trochu strácajú, ale stále ide o špičkový fotomobil, ktorý v tomto smere nemá výraznejší nedostatok. Ponúka napríklad možnosť natáčať 4k videá so 120 snímkami za sekundu a nechýba ani 8K video, ktoré je v porovnaní so Samsungom dokonca lepšie.

Nedostatkom môže byť kapacita úložiska, pre niekoho bude 256 GB málo. Hlavne z dôvodu spomínaných možností videa, ktoré si zoberie poriadne veľa dát. Možno by sa hodila podpora pamäťových kariet, no lepšou voľbou by bol model s 512 GB rýchlym úložiskom.

Problémom je aj Ambientný režim, ktorý si dokáže zobrať viac energie, ako by som očakával. Dúfam, že sa to aktualizáciami zlepší. Inak nemám novému OnePlus 9 Pro veľmi čo vyčítať a jeho kúpou určite neurobíte chybu.

Recenzia OnePlus 9 Pro: Aká je konkurencia?

Samsung Galaxy S21 Ultra

Približne o 200 eur drahší a veľmi podobne vybavený smartfón. V hrubom výkone trochu zaostáva, no dobieha to dlhšou podporou od výrobcu. Fotoaparát ponúka lepšie zoomovacie schopnosti a celkovo mierne lepšiu kvalitu fotografií. Batéria má kapacitu 5000 mAh, čo zaručí o niečo lepšiu výdrž. OnePlus vedie v rýchlosti nabíjania, či už káblového alebo bezdrôtového.

OnePlus 9 Pro
Porovnanie s Galaxy S21 Ultra | Foto: Redakcia

Apple iPhone 12 Pro Max

Aj najvybavenejší iPhone je o dve stovky drahší. Displej má frekvenciu len 60 Hz, nabíja sa pomalšie a výdrž batérie je veľmi podobná, aj keď jej kapacita je výrazne nižšia. V hrubom výkone procesor Apple A14 prekonáva aj najnovší Snapdragon. Pre iPhone sa rozhodne ten, komu vyhovuje systém iOS. OnePlus ponúka navyše krajší displej, teleobjektív s lepším priblížením, zatiaľ čo iPhone vedie v kvalite videa.


Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

8.8

OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro je vlajková loď so špičkovými parametrami, ktorej nechýba prakticky nič. V porovnaní s najbližšou konkurenciou je stále približne o dve stovky lacnejší, avšak už to nie je starý dobrý zabijak vlajkových lodí, na aký sme boli zvyknutí.

Medzi najlepšie vlastnosti patrí skvelý displej, rýchle nabíjanie, kvalitná nadstavba a až neuveriteľná plynulosť systému pri akejkoľvek činnosti. Potešil ma aj výborný snímač odtlačkov prstov v displeji.

Fotografie možno na Galaxy S21 trochu strácajú, ale stále ide o špičkový fotomobil, ktorý v tomto smere nemá výraznejší nedostatok. Ponúka napríklad možnosť natáčať 4k videá so 120 snímkami za sekundu a nechýba ani 8K video, ktoré je v porovnaní so Samsungom dokonca lepšie.

Nedostatkom môže byť kapacita úložiska, pre niekoho bude 256 GB málo. Hlavne z dôvodu spomínaných možností videa, ktoré si zoberie poriadne veľa dát. Možno by sa hodila podpora pamäťových kariet, no lepšou voľbou by bol model s 512 GB rýchlym úložiskom.

Problémom je aj Ambientný režim, ktorý si dokáže zobrať viac energie, ako by som očakával. Dúfam, že sa to aktualizáciami zlepší. Inak nemám novému OnePlus 9 Pro veľmi čo vyčítať a jeho kúpou určite neurobíte chybu.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
100 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Kvalitný displej
  • Najplynulejšia vlajková loď na trhu
  • Výborná nadstavba
  • Veľmi dobré fotoaparáty
  • Rýchly a presný snímač odtlačkov prstov
  • Alert Slider
  • Vodoodolnosť
  • V porovnaní s konkurenciou výhodná cena

  • Cena je na pomery OnePlus vysoká
  • 256 GB úložisko nemusí stačiť
  • Slabý selfie fotoaparát
  • Vysoká spotreba energie Ambientného režimu
1.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+