MojAndroid

Samsung Galaxy A72 je nástupcom populárneho Galaxy A71. Prináša silnejšiu batériu, vodoodolnosť, 90 Hz displej a úplnou novinkou je použitie teleobjektívu s optickou stabilizáciou obrazu v strednej triede. Samsung sa tak rozhodol vôbec po prvýkrát. Aký je nový smartfón a oplatí sa jeho kúpa?

Odporúčaná cena novinky je 449 € a predáva sa vo verzii so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom. Do 11.4. k nemu môžete získať obľúbené bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds+ ako darček.


Časti recenzie:

Obsah predajného balenia Samsung Galaxy A72

  • Nabíjací adaptér s výkonom 25 W a USB-C konektorom
  • Obojstranný USB-C kábel
  • Kovový nástroj na vyberanie SIM karty
  • Dokumentácia

Úprimne, v balení som čakal aspoň nejaký základný ochranný obal, prípadne niečo “navyše”. Nedočkal som sa. Aspoň sa tu nachádza nabíjací adaptér. Balenie je tak pomerne chudobné a nájdete v ňom len to najpodstatnejšie.

Samsung Galaxy A72: Konštrukcia a dizajn

Po prvom vybalení som si povedal, že Samsung Galaxy A72 je veľké zariadenie. Rozmery 165 x 77,4 x 8,4 mm to len potvrdzujú. Smartfón je najmä dosť široký a v jednej ruke ho mám problém normálne držať aj ja s väčšími rukami. Nepomáha tomu ani jeho celkový tvar “placky” bez nejakého výraznejšieho zahnutia zadnej strany.

Samsung Galaxy A72 fotoaparat
Samsung Galaxy A72 a jeho fotoaparát | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vyššia hmotnosť, 203 gramov, mi nijako neprekáža. Je daňou za veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh. Zadná strana je plastová, čo môže byť vzhľadom na cenu problém. Osobne mi plast vzadu nijako neprekáža, skôr ocením matné prevedenie, ktoré nezachytáva odtlačky prstov. Ak by som si mal zvoliť lesklé sklo alebo matný plast, vyhráva plast.

Celkový dizajn je veľmi nenápadný, až trochu nudný, avšak stále moderný. Predná strana patrí najmä veľkému rovnému displeju a najviac na nej zaujme selfie fotoaparát, ktorý sa v ňom nachádza. Zadná strana je pre mňa celkom atraktívna. Okrem spomínaného matného “finišu” mi vyhovuje aj umiestnenie a dizajn fotoaparátov. Toto sú ale subjektívne veci, niekomu sa to páčiť nemusí.

Dôležité je povedať, že tu nič nevytŕča, všetko je pekne uhladené a na tele zariadenia nie sú žiadne gýčové prvky. Vzhľadom na to, že Samsung chce týmto modelom nadviazať na skvelé predaje tých minuloročných, je to len dobre.

Samsung Galaxy A72
USB-C konektor a 3,5 mm jack | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pocit z držania nie je až taký dobrý, je cítiť, že na materiáloch sa šetrilo. V tejto cenovej kategórii máme aj zariadenia, z ktorých budete v ruke cítiť, že sú hodnotnejšie. Čo naopak poteší, je vodoodolnosť s certifikáciou IP67. To môže byť veľkou konkurenčnou výhodou.

Oblasť fotoaparátu na zadnej strane síce vytŕča nad okolitý povrch smartfónu, no nijako výrazne. Tenší ochranný obal to určite napraví. Len škoda, že sa aspoň nejaký základný nenachádza priamo v balení.

Samsung Galaxy A72
Menu aplikácií | | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rozmiestnenie prvkov po bokoch smartfónu je štandardné. Vpravo sa nachádza dvojtlačidlo hlasitosti a zapínacie tlačidlo (pracuje sa s nimi pohodlne), ľavá strana je úplne prázdna. Tá spodná obsahuje USB-C konektor, 3,5 mm jack a reproduktor. Druhý zo stereo reproduktorov slúži zároveň aj na telefonovanie a nachádza sa nad displejom. Horná strana obsahuje hybridný slot na 2 SIM karty, prípadne SIM kartu + pamäťovú kartu microSD.

Celkový pocit z konštrukcie nie je zlý, no ani ma nijako pozitívne neprekvapila. Dizajnovo všedné zariadenie, ktoré v ruke nijako neohúri. Na druhú stranu, jeho cieľom nie je ohúriť, ale priniesť dizajn, ktorý budú akceptovať masy. A to sa mu pravdepodobne podarilo.

Zabezpečenie a možnosti odomykania

Zabezpečenie je už tradične riešené prostredníctvom snímača odtlačkov prstov a tiež aj odomykaním tvárou. Snímač sa nachádza priamo v displeji, čo mi osobne veľmi nevyhovuje, pretože toto riešenie stále nie je dokonalé. Galaxy A71 som netestoval, no v Galaxy A70 bol snímač pomerne nespoľahlivý.

Tu je to našťastie lepšie, no stále sa stáva, že môj prst zariadenie jednoducho nerozpozná. Nie často, ale stáva. Rýchlosť odomykania týmto spôsobom tiež nepatrí medzi najlepšie. Očakávam, že s príchodom nových aktualizácií sa to bude pomaly zlepšovať.

Snímač odtlačkov prstov v displeji | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Odomykanie tvárou je štandardné, používa sa na to selfie fotoaparát. Nie sú tu žiadne špeciálne pokročilé technológie ako napríklad v iPhonoch či drahších modeloch od Huawei. Odomykanie je pomerne rýchle a oceňujem aj jeho presnosť, no radšej som zostal pri snímači odtlačkov prstov.

Po rozpoznaní tváre si môžem zvoliť, aby telefón stále zostal na zamykacej obrazovke, ktorú zruším posunom prsta. Je tu aj možnosť rýchleho skočenia na domovskú obrazovku. V nastaveniach som si tiež mohol zvoliť či chcem rýchlejšie a menej bezpečné odomykanie alebo pomalšie a bezpečnejšie.

Displej: Samsung to jednoducho vie

Samsung Galaxy A72 ponúka veľmi pekný Super AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. V tejto cenovej kategórii sú bežné aj 120 Hz panely, väčšinou LCD. Samsung radšej stavil na kvalitnejší Super AMOLED s lepšími farbami a vzdal sa vyššej obnovovacej frekvencie.

Za mňa je 90 Hz frekvencia ideálna. V porovnaní so 120 Hz je menej náročná na spotrebu a stále je to viac ako 60 Hz. Obraz je jednoznačne plynulejší a je to poznať. Samsung sa vo svojich materiáloch chváli, že ich 90 Hz panel sa plynulosťou vyrovná 120 Hz LCD displeju.

Samsung Galaxy A72 displej
Displej Samsung Galaxy A72 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Obnovovacia frekvencia môže byť buď štandardných 60 Hz alebo 90 Hz. Nedokáže sa dynamicky meniť či prepínať medzi týmito dvoma režimami. Buď máte nastavených fixných 90 alebo 60 Hz.

V displeji sa nachádza selfie fotoaparát (hore v strede) a snímač odtlačkov prstov. Chýbať samozrejme nesmie obľúbený Always On režim. Test ukázal, že v noci za 8 hodín telefónu ubudlo presne 8 % z batérie s neustále zapnutou touto funkciou. Zariadenie bolo online a pripojené k Wi-Fi aj dátam. Celkom slušný výkon.

Maximálny jas sa v porovnaní s minuloročným modelom zvýšil zo 700 na 800 nitov. Na slnku som s čitateľnosťou nemal absolútne žiadny problém. Podanie farieb je výborné, displej je jasný, ostrý a živý. Farebnosť či štýl farieb je možné samozrejme upraviť v nastaveniach. K dokonalosti mi chýba už len nejaká ochranná fólia, ktorá by bola nalepená od výroby.

Výkon a Pamäť: Videli sme už aj lepšie

Nový Samsung Galaxy A72 v sebe ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 720G. Ide o strednú triedu vyrobenú 8 nm výrobným procesom. Výkonu je teda dostatok a nejaké extra spomalenie z dôvodu slabšieho procesora som počas testovania nezaznamenal.

Ale. Tento smartfón stojí 450 eur a tu by sa jednoducho výkonnejší procesor hodil. V porovnaní s podobne drahou konkurenciou má A72-ka síce viacero výhod (vodoodolnosť, stereo reproduktory, teleobjektív, dlhá podpora), no hrubý výkon je slabší. Napríklad taký Xiaomi Mi 10T je ešte lacnejší a ponúka výkonný Snapdragon 865.

Samsung Galaxy A72 PUBG
Na Galaxy A72 sa bez problémov aj zahráte | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vráťme sa ale späť k testovanému modelu. Bežný používateľ bude s výkonom určite spokojný. V spolupráci s 90 Hz displejom je celkový pocit z používania a rýchlosti systému dobrý. Nie, na vlajkové Samsungy sa stále nechytá, no je dobrý.

Občas sa mi stávalo, že nejaké prechody trochu sekli, to dávam za vinu prvým softvérovým verziám. Smartfón je celkovo o niečo pomalší, no nie je to nič, čo by extrémne zhoršovalo dobrý pocit z používania.

Zariadenie som dokonca začal testovať s predfinálnym softvérom, o tom ale táto recenzia nie je. Všetky moje dojmy sa viažu na používanie s finálnym SW, ktorý dostanú aj zákazníci. Verím tomu, že do budúcna to bude s rýchlosťou systému lepšie, Samsung ide v poslednom čase so svojimi aktualizáciami príkladom.

Ak sa na výkon pozriem z pohľadu benchmarkov, v Geekbench-i som nameral 544 bodov pre Single-Core a 1633 bodov v Multi-Core. Pre porovnanie, Snapdragon 765G v OnePlus Nord získal 612, resp. 1946 bodov. Je teda o niečo výkonnejší a úprimne, novému Samsungu by pristál viac. V porovnaní s predchádzajúcou verziu ale ide o celkom výrazný výkonový skok, čo je len a len dobre.

AnTuTu test Skóre
AnTuTu 277 133 bodov
Geekbench (singlecore/multicore) 544/1633 bodov
3DMark (Wild Life) 1043 bodov

O beh aplikácií sa stará operačná pamäť s kapacitou 6 GB, čo považujem za dostatok. Android 11 je schopný plynule bežať aj so 4 GB RAM, no 2 GB navyše potešia. Konkurencia v tejto cenovej kategórii ponúka aj 8 GB, ale to cieľového zákazníka trápiť asi nebude.

V konečnom dôsledku je dôležitá používateľská skúsenosť a tá je dobrá. Nedostatok RAM som počas testovania nepocítil ani raz, aplikácie sa samovoľne nezatvárali a všetko fungovalo presne tak, ako by fungovať malo. 128 GB úložisko je taktiež postačujúce pre väčšinu používateľov. Pokiaľ by predsalen nestačilo, je tu aj slot na pamäťové karty microSD (zdieľaný so slotom na druhú SIM kartu) do maximálnej kapacity 1 TB. V tomto smere je teda všetko v poriadku.

Systém a nadstavba

Tu sa v Samsungu udialo viacero pozitívnych zmien. Ak si kúpite nový Galaxy A72, môžete sa pripraviť až na 4 roky bezpečnostných aktualizácií, čo je skvelé. Tento smartfón by mal pravdepodobne dostať aj tri aktualizácie samotného operačného systému, čiže Android 12, 13 a 14.

Aktuálnym operačným systémom je zatiaľ najnovší Android 11 so všetkými jeho výhodami. Výrobca ho samozrejme doplnil aj nadstavbou One UI 3.1, ktorá pridáva viacero užitočných funkcionalít. Každej funkcii dopodrobna sa samozrejme venovať nemôžem, to je na samostatný veľký článok. Preto vyzdvihnem tie najdôležitejšie, prípadne najzaujímavejšie.

Samsung Galaxy A72
Možnosti zobrazenia menu aplikácií | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Systém je možné ovládať klasickými troma tlačidlami alebo gestami. Nadstavba je prispôsobená používaniu telefónu v jednej ruke. Východiskové pozície v menu sú nastavené tak, aby sa nachádzali približne v strede displeja, nie ja jeho vrchu. Ovládanie jednou rukou je aj napriek tomu pomerne zložité, keďže smartfón je poriadne široký. Je dokonca širší ako Galaxy S21 Ultra.

Samsung Galaxy A72
Bočný panel | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chýbať samozrejme nesmie funkcia Bočný panel, ktorá ponúka rýchly prístup k vybraným aplikáciám či funkcionalitám. Spomenúť musím aj tmavý režim naprieč celým systémom, ktorý Samsung ponúkal vo svojej nadstavbe ešte predtým, ako ho mal samotný Android.

Samsung Galaxy A72
Nastavenia tmavého režimu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Launcher ponúka možnosť nechať si zobraziť všetky aplikácie na domovskej obrazovke, prípadne si môžem zvoliť klasické menu aplikácií. Tie môžu byť zoradené samozrejme aj podľa abecedy, čo osobne preferujem.

Nadstavba je plná drobností, napríklad rozsvietiť displej môžem zdvihnutím telefónu, prípadne dvojitým poklepaním. Nechýbajú tu široké možnosti úprav a za zmienku stojí položka s názvom Starostlivosť o zariadenie. Nájdete tu detailné informácie o batérii,  jej využití, ale aj úložisku či RAM.

Príkladná multimediálna výbava

Multimediálnu výbavu zastrešuje pekný displej, na ktorom je radosť sledovať videá či prezerať obrázky. Doplnený je pomerne kvalitnými stereo reproduktormi. V porovnaní s Galaxy S21 Ultra hrajú podobne hlasno, ale celkový prejav je o niečo horší. Tým ale nechcem povedať, že je to zlé, práve naopak.

Zvuk je vyvážený a nie je výraznejšie degradovaný ani na maximálnej hlasitosti. V priamom porovnaní s drahším kolegom nie je zvuk taký výrazný a je o niečo plochší. Vo svojej cenovej kategórii ide jednoznačne o jedny z najlepších reproduktorov.

Samsung Galaxy A72 displej
Samsung Galaxy A72 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poteší aj prítomnosť 3,5 mm audio jacku. Stredná trieda tento konektor stále ponúka a ja sa tomu len a len teším. Síce už dlhé roky používam bezdrôtové slúchadlá, no napríklad hráči určite ocenia kábel, ktorý nemá prakticky žiadnu latenciu. Dokonca sa tu nachádza aj klasické FM rádio, slúchadlá v tomto prípade poslúžia ako anténa na príjem signálu. Len si ich budete musieť dokúpiť.

Konektivita: Bez 5G, ale inak na jednotku

Pokiaľ túžite po Samsungu strednej triedy s 5G konektivitou, mali by ste sa popozerať po o niečo lacnejšom Galaxy A52 5G. Ten ponúkne navyše aj silnejší procesor a 120 Hz displej. A72 5G nepodporuje. V momentálnej situácii na Slovensku to absolútne nevadí.

Ale o nejaký rok, dva či tri už bude 5G na Slovensku pomerne rozšírené, to by sa už 5G smartfón hodiť mohol.

Samsung Galaxy 72
Hybridný slot na SIM kartu a pamäťovú kartu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z ďalšej konektivity samozrejme spomeniem prítomnosť NFC, platenie s Galaxy A72 je bezproblémové. Ide o Dual SIM zariadenie, no druhý slot na SIM kartu je zdieľaný s tým na pamäťovú kartu. Telefonovanie je štandardne výrobné a počas testovania som sa nestretol s problémami so signálom či nízkou kvalitou hovoru.

Samsung Galaxy A72
Takto vyzerajú mapy.cz na Galaxy A72 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

GPS taktiež funguje podľa očakávaní. Jediné, čo tu chýba, je infračervený port. Dnes síce už pomerne zastaralá technológia, no napríklad na ovládanie televízora či iných zariadení by sa určite hodil. Áno, viem, že smart TV je možné ovládať smartfónmi aj modernejšími spôsobmi, no čo tie ostatné zariadenia?

Fotoaparát: Kvalita v strednej triede

Fotoaparát je jedným z najväčších tromfov novinky. Minimálne na základe parametrov. Hlavným ťahákom by mal byť teleobjektív s optickou stabilizáciou obrazu a trojnásobným optickým priblížením. To sa v strednej triede len tak nevidí.

Samsung Galaxy A72 fotoaparat
Prostredie fotoaparátu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poďme ale pekne poporiadku. Hlavný snímač má tiež optickú stabilizáciu obrazu, rozlíšenie 64 MP  a svetelnosť f/1.8. V základe fotí v 16 MP rozlíšení, čiže spája 4 pixely do jedného. 16 MP fotografie ponúkajú lepší dynamický rozsah a podstatne lepšiu kvalitu v noci. Počas pekného slnečného dňa sa oplatí aj prepnúť na maximálne rozlíšenie, ktoré poskytne neporovnateľne viac detailov.

Ultra-širokouhlý snímač má rozlíšenie 12 megapixelov a pre Samsung už štandardný výborný uhol záberu 123 stupňov. Na fotografiu sa toho zmestí naozaj veľa. Posledným zo štvorice snímačov na zadnej strane je 5 MP makro objektív. Fotografie z neho nie sú na zahodenie, určite je to lepšie riešenie ako 2 MP snímače, ktoré ponúka konkurencia. Len je škoda, že nedokáže zaostrovať.

Za takéto parametre fotoaparátu by sa nemusela hanbiť nejedna dostupnejšia vlajková loď. Aplikácia je spracovaná výborne a je prakticky na nerozoznanie od tej v nových Galaxy S21. Dokonca ponúka aj pro režim, v ktorom si môže používateľ manuálne nastaviť hodnotu ISO, vyváženie bielej a podobne. Jediný nedostatok vidím v rýchlosti aplikácie, ktorá nepatrí medzi najlepšie. Vyvažuje to ale kvalitou fotografií a množstvom funkcií.

Denné fotografie ponúkajú dostatok detailov a sú veľmi pekné. Celkom príjemne prekvapili aj nočné fotky. Svoju zásluhu na tom má určite optická stabilizácia obrazu. Nočný režim dokáže v mnohých smeroch nočným fotografiám pomôcť vytiahnuť tmavé detaily a znížiť šum. Je škoda, že je tento  režim k dispozícii výhradne pre hlavný snímač.

Nočné fotky fotené ultra-širokouhlým objektívom za veľa nestoja. Tu sa prejavuje absencia optickej stabilizácie obrazu a svetelnosť f/2.2. Nočný režim by tu výrazne pomohol, no nedočkali sme sa ho. V zhoršených svetelných podmienkach sa telefón pri približovaní spolieha na hlavný snímač. Aj v prípade, ak je priblíženie viac ako trojnásobné. Samsung si je vedomý, že hlavný objektív stále dokáže vytvoriť nočnú fotografiu kvalitnejšiu aj napriek “len” digitálnemu priblíženiu. Cez deň je samozrejme teleobjektív využitý naplno, od trojnásobného priblíženia sa prepína automaticky.

Natáčanie videa

Maximom pre video je 4K rozlíšenie pri 30 fps. 60 fps by bolo krajších, no musíme sa uspokojiť s tým, čo máme. V FHD rozlíšení je samozrejme 60 fps dostupných, no v tomto prípade nie je možné prepínať medzi objektívmi. Pri natáčaní s 30 fps je prepínanie objektívov možné.

V noci používanie 60 fps veľmi neodporúčam, pretože takéto video je pomerne tmavé. Pri natáčaní sa prejaví optická stabilizácia obrazu, ktorá odvádza dobrú prácu. Video je dostatočne detailné a pomerne dobre stabilizované. Dokonca aj v noci a pri zoomovaní. Video natočené ultra-širokouhlým snímačom už také stabilizované nie je, no stále je použiteľné.

Výborná výdrž a rýchle nabíjanie

Výdrž na jedno nabitie je bez výhrad pre mňa jednou z najlepších vlastností tejto novinky. Pri bežnom  používaní som nemal problém zvládnuť aj dva dni bez nabíjačky. SOT som počas týchto dvoch dní mal vždy výrazne viac ako 6 hodín. Ani náročnejšie používanie nedokázalo akumulátor kompletne vybiť za jeden deň.

Výnimkou by mohlo byť dlhé, niekoľkohodinové hranie. Výdrž Samsungu Galaxy A72 je určite lepšia ako výdrž Galaxy S21 s rovnako veľkou batériou. Pokiaľ sa chystáte niekam na víkend, môžete sa spoľahnúť, že s vami tento telefón vydrží bez nabíjačky. Samozrejme pri rozumnom používaní.

Samsung Galaxy A72 nabijacka
Štatistiky využitia batérie a nabíjačka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Skvelá výdrž je doplnená o pomerne rýchle káblové nabíjanie. To má maximálny výkon 25 W a príslušný adaptér sa nachádza priamo v balení. Pre príklad uvediem, že aj Galaxy A52 má maximálny nabíjací výkon 25 W, avšak v balení je len 15 W nabíjačka. Na bezdrôtové nabíjanie zabudnite, to je stále výsadou vlajkových lodí. Rýchlosť nabíjania som tradične otestoval a nameral som tieto hodnoty:

  • 15 min: 25 %
  • 30 min: 46 %
  • 45 min: 68 %
  • 60 min: 78 %
  • Celkové nabitie: 1:31 hod.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A72 vo mne zanechal veľmi príjemné pocity. Má síce svoje nedostatky, no plusy ich výrazne prevyšujú. Pri rozhodovaní si dajte pozor na šírku, ktorá je možno až príliš veľká a držanie môže byť problémom. V tomto prípade by mohol byť dobrou alternatívou Galaxy A52 s menším displejom a podobnou výbavou.

Plastové telo mi neprekáža, dôležité je, že je matné. Dizajnovo nechce ničím zaujať, čo je pre smartfón s ambíciami stať sa jedným z najpredávanejších výhodou. Potešia kvalitné stereo reproduktory, 3,5 mm audio jack a samozrejme nesmiem zabudnúť na veľmi pekný 90 Hz displej. Jednou z najlepších vlastností je 5000 mAh batéria a s ňou spojená výborná výdrž. Za zmienku stojí aj dlhá podpora zo strany Samsungu.

Samsung Galaxy A72
Samsung Galaxy A72 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na druhú stranu, plast nemusí vyhovovať každému, obzvlášť nie, keď ide o smartfón za 450 eur. V tejto cenovej kategórii sme mali možnosť vidieť aj podstatne výkonnejšie smartfóny, avšak nie vodoodolné a s teleobjektívom. Jedným z najväčších nedostatkov pre mňa osobne sú pomalšie reakcie systému a pomalšia aplikácia fotoaparátu. Tieto nedostatky by sa ale mali s príchodom nových aktualizácií odstrániť, pretože výkonu má tento smartfón dostatok.

Samsung Galaxy A72: Parametre

Rozmery 165 x 77,4 x 8,4 mm
Hmotnosť 203 gramov
Displej Super AMOLED, 6,7″, 2400 x 1080p, Gorilla Glass 5, 90 Hz
Procesor Qualcomm Snapdragon 720G
RAM 6 GB
Úložisko 128 GB + microSD (do 1 TB)
Fotoaparát 64 MP, OIS – hlavný
8 MP, OIS, 3X optický zoom – teleobjektív
12 MP – ultra-širokouhlý
5 MP – makro32 MP – selfie
Batéria 5000 mAh + 25 W nabíjanie
Snímač odtlačkov prstov v displeji
Cena 449 €

Konkurencia Samsung Galaxy A72

Za podobnú cenu je možné nájsť množstvo zaujímavých smartfónov, niektoré z nich dokonca ponúkajú nekompromisný výkon. Jedným z nich je Xiaomi Mi 10T s procesorom Snapdragon 865. Taktiež ponúka 5000 mAh batériu a rýchlejšie 33 W nabíjanie. Chýba mu ale teleobjektív, displej je len IPS, nie je vodoodolný a hlavný snímač je bez optickej stabilizácie obrazu.


Xiaomi Mi 10T

Zaujímavou voľbou je Google Pixel 4a, ktorý ponúka kvalitný fotoaparát, avšak bez teleobjektívu či ultra-širokouhlého snímača. Batéria je slabšia nabíjanie pomalšie a displej má obnovovaciu frekvenciu len 60 Hz. Zaujíamvou alternatívou je OnePlus Nord s o niečo výkonnejším procesorom a rýchlejším systémom, avšak so slabšou batériou a fotoaparátom.

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

7.7

Samsung Galaxy A72

Veľmi zaujímavá voľba v strednej triede, ktorá do nej prináša funkcie z vlajkových lodí. Smartfón je vodoodolný, ponúka stereo reproduktory a dokonca aj 3,5 mm jack s FM rádiom. Poteší kvalitný Super AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a veľkou výhodou bude dlhá podpora zo strany výrobcu.

Smartfón sa môže pochváliť skvelou výdržou, ktorú zabezpečuje batéria s kapacitou 5000 mAh. Hlavný objektív fotoaparátu ponúka optickú stabilizáciu obrazu, rovnako aj teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením, čo sa v strednej triede len tak ľahko nevidí.

Z mínusov spomeniem slabší hrubý výkon a celková rýchlosť systému by mohla byť o niečo vyššia. Niekomu by mohla prekážať plastová konštrukcia, no mne nevadí, aspoň že je matná. Pred kúpou si ho radšej vyskúšajte, pretože šírka 77,4 mm tiež nie je pre každého.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
60 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Vodoodolnosť
  • Kvalitné stereo reproduktory
  • Matné vyhotovenie
  • Krásny 90 Hz Super AMOLED displej
  • Dlhá softvérová podpora
  • Výborná výdrž a rýchle nabíjanie
  • Kvalitné fotoaparáty

  • Väčšie rozmery, najmä šírka
  • Plastová konštrukcia
  • Občasné spomalenia systému
  • V porovnaní s konkurenciou slabší hrubý výkon
26.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+