MojAndroid

Redakcia MôjAndroid.sk sa po niekoľkoročnej prestávke, ktorá bola spôsobená najmä pandémiou koronavírusu, opäť vrátila na výstavisko Fira Barcelona, kde sa každoročne koná veľtrh MWC 2022. Ten tohtoročný bol sprevádzaný prísnymi protipandemickými opatreniami, no zúčastniť sme sa ho mohli fyzicky. Čo priniesol?

Výstavisko bolo rozdelené do siedmich veľkých hál, kde stovky firiem z celého sveta mali možnosť ukázať svoje najnovšie produkty, riešenia a inovácie. Nás už tradične najviac zaujímala hala 3, kde sa odohrávala väčšina toho, čo je spojené s operačným systémom Android.

Niektorí výrobcovia tu novinky predstavili, iní ukázali predstavené modely

Práve tu mali svoje stánky pre nás najdôležitejší vystavovatelia. Novinky tu ukázal Samsung, OPPO, OnePlus, Xiaomi, ZTE či Qualcomm. Chýbali tu však smartfóny od Sony a taktiež tu nebol stánok od HTC. To je však celkom logické, keďže táto spoločnosť so smartfónmi skončila. Nachádzali sa tu však veľké stánky od Telekomu a Orangeu. Áno, aj operátori majú čo-to povedať do diania okolo smartfónov a technológií s nimi spojených.

mwc barcelona
Press centrum na MWC | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na tie najzaujímavejšie zariadenia, ktoré firmy ukázali. Veľký stánok tu mal Samsung, ktorý síce svoje hardvérové novinky predstavil ešte pred MWC, no nezabudol ich doniesť ukázať. Ani stánok od Xiaomi nezaostával.

Cyberdog od Xiaomi a dôraz na smart domácnosť

Hlavným ťahákom tohto čínskeho výrobcu na výstavisku bol Cyberdog. Práve ten pútal najviac pozornosti. Spoločnosť Xiaomi sem však toho doniesla oveľa viac. Odhliadnuc od toho, že sme nemali možnosť vidieť najnovšie smartfóny radu Xiaomi 12, bolo tu prakticky všetko.

Cyberdog
Cyberdog | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výrobca ukázal minuloročné Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Ultra, no nás viac zaujímali dva smartfóny, ktoré sa u nás nepredávajú. Áno, bol tu aj Xiaomi Mix 4 a dokonca aj skladací Xiaomi Mix Fold, ktorý je v skutočnosti ešte väčší ako na fotografiách.

Xiaomi Mix Fold
Xiaomi Mix Fold | Zdroj: Miroslav Schwamberg
Xiaomi Mix 4
Xiaomi Mix 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýbali smartfóny radu Redmi Note 11 či najnovšie POCO modely. Veľkú časť Xiaomi venovalo aj produktom smart domácnosti. Videli sme tu robotické vysávače, smart čističky vzduchu, rôzne inteligentné budíky a podobne.

OPPO a OnePlus vo veľkom štýle

Vo veľkom štýle výstavu poňalo čínske OPPO, ktoré si stánok pripravilo spoločne s OnePlus. Naživo sme tak mohli vidieť predstavenie smartfónu OPPO Find X5 Pro, čo je vlajková loď pre rok 2022.

OPPO Find X5 Pro
Oppo Find X5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Táto novinka prichádza s veľkou 5000 mAh batériou, podporuje nabíjanie s výkonom 80 W a v rukáve má ešte niekoľko tromfov. Ponúka fotoaparáty vyladené spoločnosťou Hasselblad, výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 či nádherný displej s QHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

OPPO Find X5 Pro
Oppo Find X5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vyskúšať sme si mohli aj OnePlus 10 Pro, ktorý zatiaľ globálne predstavený nebol. OnePlus tu okrem toho ukázal kompletnú históriu svojich smartfónov. OPPO tiež prinieslo skladací Find N a tiež ukázalo čo-to z minulosti.

OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg
OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Qualcomm, Microsoft, Dell či metaverzum

Veľký stánok tu mala spoločnosť Qualcomm, ktorá je známa výrobou čipsetov. Vo vitríne sme mohli vidieť mix rôznych smartfónov, tabletov či notebookov, ktoré čipsety od tohto výrobcu využívajú. V hale 3 nechýbali ani mená ako Microsoft či Dell. Dokonca sa tu nachádzalo aj veľké robotické rameno s tromi miestami na sedenie, kde si účastníci mohli vyskúšať metaverzum.

Pomerne veľký stánok na MWC 2022 mal aj čínsky výrobca ZTE, ktorý tu tiež ukázal nejaké novinky. Tie sa bohužiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou na slovenský trh nedostanú, no určite vzbudili pozornosť. Za zmienku stojí napríklad ZTE Nubia 40 Pro s procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 16 GB RAM, 5000 mAh batériou, 80 W nabíjaním či 144 Hz AMOLED displejom.

zte nubia 40 pro
ZTE Nubia 40 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Honor tiež ukázal novinky

Svoje novinky ukázal aj Honor. Naživo sme mohli vidieť hodinky Honor Watch GS3 aj slúchadlá Honor EarBuds 3 Pro.

Výrobca tu oficiálne predstavil smartfón Honor Magic 4 Pro so 4600 mAh batériou, kvalitnými fotoaparátmi, procesroom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 a 6,81-palcovým displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Veľtrh MWC 2022 v Barcelone opäť ukázal množstvo zaujímavých noviniek, ktoré budeme vídavať v aktuálnom roku aj na slovenskom trhu. Opäť sa tu stretlo kopec skvelých ľudí, ktorí sa mohli spoločne porozprávať o aktuálnych trendoch vo svete technológií. Tešíme sa už na budúci rok a za možnosť zúčastniť sa MWC 2022 v Barcelone ďakujeme Telekomu.

7.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+