MojAndroid

Samsung Galaxy S21 FE bol už oficiálne predstavený. Všetky informácie o ňom nájdete tu.

Ohľadom nástupcu obľúbeného smartfónu Samsung Galaxy S20 FE sa toho už popísalo veľa. Nový Samsung Galaxy S21 FE mal byť už dávno uvedený, no stále sa tak nestalo. Najpravdepodobnejším dôvodom je nedostatok čipov, juhokórejský výrobca uprednostnil skladacie novinky.

Predchádzajúce časti článku:

Predstavenie sa najskôr posúvalo, v poslednom období sa dokonca začalo hovoriť o tom, že smartfón nepríde vôbec. Túto informáciu teraz poprel portál Sammobile, ktorý informoval o tom, že Samsung Galaxy S21 FE bude predstavený na CES 2022.

Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 Fe | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podujatie je naplánované na začiatok budúceho roka, konkrétne na 5-8. januára. Ako býva zvykom, uskutoční sa v americkom Las Vegas. Na CES však Samsung svoje produkty predstavovať nezvykne, na tú slúži vlastné Unpacked podujatie.

Keďže na CES výrobcovia väčšinou nepredstavujú zariadenia, ktoré sú určené pre masy, práve Samsung by mohol so svojím novým modelom vytŕčať, čím by sa mu dostalo značné množstvo pozornosti.

Nie je neskoro?

Pri takto dlhom odkladaní predstavenia novinky vznikajú mnohé otázky. Napríklad aj tá či nie je neskoro. Otázkou zostáva, aké budú parametre novinky, pretože s novým rokom príde aj nový hardvér a je možné, že vnútro novinky bude trochu zastaralé. To sú už ale iba naše domnienky. Ako to bude v skutočnosti, ukáže až čas.

Samsung Galaxy S21 FE možno nakoniec vôbec nepríde. Prečo?

27.9.2021

O predstavení nového Samsung Galaxy S21 FE sa hovorí už dlho. Predchodca Samsung Galaxy S20 FE bol oficiálne uvedený 23. septembra minulého roka, do predaja na Slovensku sa dostal začiatkom októbra. Podľa informácií portálu Sammobile sa možno nástupcu tohto obľúbeného modelu nedočkáme vôbec.

Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pôvodne sa hovorilo o tom, že novinka má byť predstavená v auguste spoločne so skladacími modelmi pre rok 2021. Nestalo sa tak, predstavenie sa posunulo na neurčito. Dôvodom mal byť nedostatok čipov.

Na október bol naplánovaný ďalší Galaxy Unpacked, na ktorom Samsung plánoval predstaviť svoje novinky, medzi nimi pravdepodobne aj Galaxy S21 FE. Spoločnosť toto podujatie teraz zrušila. Hlavným dôvodom údajného úplného zrušenia tohto zariadenia je vysoký dopyt po novom Z Flip3. Z tohto dôvodu dostal tento model v dodávkach čipov prednosť pred tým nepredstaveným.

Samsung Galaxy S21 FE dopláca na nedostatok čipov. Predstavenie sa odkladá

14.6.2021

Pokiaľ ste v posledných mesiacoch nežili v jaskyni, tak pravdepodobne viete o tom, že svet trápi nedostatok čipov, ktorý sa týka nielen smartfónov, ale aj automobilov, herných konzol, počítačov a podobne. Z tohto dôvodu meškajú niektoré produkty, ktoré boli oficiálne predstavené už dávnejšie. Problém má aj zatiaľ nepredstavený Samsung Galaxy S21 FE, informujú Theverge a Pocketnov.

Nová fanúšikovská edícia vlajkovej lode má opäť priniesť výbornú výbavu, nižšiu cenu a funkcie, ktoré používatelia žiadajú. Samsung však pociťuje nedostatok dodávok čipsetov, preto musí predstavenie očakávaného modelu posunúť.

Prvé informácie hovoria o tom, že predstavenie sa posúva približne o mesiac. Definitívne rozhodnutie to ale nie je, a preto počítať aj s tým, že novinka príde ešte neskôr. Je pravdepodobné, že ju neuvidíme minimálne do septembra. V najhoršom prípade sa môže stať, že Samsung Galaxy S21 FE nebude predstavený vôbec.

Samsung dokonca v Kórei vydal správu, ktorá potvrdila prerušenie výrobného procesu. Procesory od spoločnosti Qualcomm sa údajne využijú v nových skladacích modeloch. Výrobca sa k informáciám o nepredstavených produktoch pre Bloomberg vyjadriť nechcel. Spomína len, že ohľadom pozastavenia výroby ešte nebolo definitívne rozhodnuté.

Aký osud nakoniec postihne očakávaný smartfón, zatiaľ nevieme.

Samsung Galaxy S21 FE: Všetko, čo vieme o pripravovanom smartfóne

2.3.2021

Minuloročný model Samsung Galaxy S20 FE sa stal veľkým hitom a fanúšikovia Samsungu očakávajú, že tento rok uvidíme jeho nástupcu – Samsung Galaxy S21 FE.

Čo môžeme očakávať od modelu S21 Fan Edition? Samsung podnikol tento rok niekoľko neočakávaných krokov v rámci série S. Vlajkové lode sú každoročne lepšie ako tie minuloročné, no Samsung Galaxy S21 bol výnimkou. Toto zariadenie má plastovú zadnú stranu a plochý displej, vďaka čomu je jeho cena nižšia, no dá sa povedať, že pôsobí menej prémiovo ako jeho predchodca.

A teraz, keď je smartfón Galaxy S21 lacnejší ako Galaxy S20, je otázne, aké špecifikácie ponúkne Galaxy S21 FE. Čo Samsung vynechá, aby bolo zariadenie cenovo dostupné ale zároveň prémiové?

Dizajn

Giuseppe Spinelli, interný grafický dizajnér portálu LetsGoDigital, vytvoril sériu náhľadov toho, ako by pripravovaná novinka mohla vyzerať. Obrázky sú navrhnuté na základe dizajnov už dostupných modelov S21 a S20 FE a skutočná podoba zariadenia môže byť celkom odlišná.

Model Galaxy S21 FE bude pravdepodobne zameraný na mladých ľudí, preto sa portál LetsGoDigital odklonil od použitia klasických farieb.

Samsung Galaxy S21 FE - fialová
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Letsgodigital.org

Čo okamžite vynikne na návrhoch je ostrovček s fotoaparátmi. Už dostupné modely S21 majú ostrovček s fotoaparátmi zlúčený s rámom na bočnej a hornej strane zariadenia. Giuseppe sa však rozhodol tento špeciálny dizajn nepoužiť vo svojich návrhoch a vytvoril dizajn podobný modelu S20 FE.

Dizajn prednej strany ničím neprekvapí. Na selfie fotoaparáty pod displejom je ešte skoro, preto Samsung pravdepodobne použije klasickú dieru v displeji.

Samsung Galaxy S21 FE - štyri farby
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Letsgodigital.org

Otvor na vloženie SIM karty s najväčšou pravdepodobnosťou presunie do spodnej časti zariadenia, ako je to v prípade modelov zo série S21. Audio nadšenci sa budú musieť zaobísť bez 3,5 mm jacku, ten sa podľa všetkého nechystá vrátiť.

Fotoaparáty

Z hľadiska špecifikácií fotoaparátov neočakávame oproti minulému roku žiadne väčšie zmeny. Galaxy S21 FE bude mať podľa všetkého rovnakú konfiguráciu fotoaparátov ako S20 FE.

Samsung Galaxy S21 FE - štyri farby v piesku
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Letsgodigital.org

Model FE bol minulý rok vybavený 32 MP selfie fotoaparátom a trojitým zadný fotoaparátom. Ten sa skladal z 12-megapixelového širokouhlého a ultra-širokouhlého snímača a 8-megapixelového telefoto snímača s trojnásobným hybridným zoomom.

Rozdiely prinesie nadstavba One UI 3.1 s Androidom 11 v podobe nových funkcií akými sú napríklad jednoduché vymazanie objektov z fotografie alebo vylepšená funkcia Single Take, ktorá nasníma fotografie zo všetkých snímačov naraz.

Displej

Modely zo série S21 mali rovnako veľké displeje ako ich predchodcovia. S21 disponuje 6,2″ displejom a S21+ má o trochu väčší, 6,7” displej. Veľkosťou displeja sa S21 FE pravdepodobne umiestni niekde medzi tieto dva modely. Očakáva sa, že bude mať 6,5” Full HD+ panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Samsung Galaxy S21 FE - zelená
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Letsgodigital.org

Procesor, RAM a kapacita vnútorného úložiska

Znova uvidíme procesor Exynos 2100, ktorý je použitý aj v ostatných modelov S21. Poháňať ho však bude menej operačnej pamäte, najskôr 6 GB alebo 8 GB. Kapacita vnútorného úložiska by mala zostať rovnaká – 128 GB alebo 256 GB.

Je otázne, či sa spoločnosť Samsung rozhodne vrátiť späť slot na pamäťovú kartu. Ostatné modely série S21 ho nemajú a ich majitelia sú odkázaní na cloudové úložiska. Podľa všetkého sa ho v prípade modelu S21 FE rozhodne vynechať, aby znížila náklady.

Batéria

Batéria bola jedna zo silných stránok minuloročného modelu FE a očakáva sa, že to tak bude aj tento rok. Model S20 FE bol vybavený 4 500 mAh batériou. To je rovnaká kapacita, akú mala batéria modelu S20+.

Ak by spoločnosť Samsung v tomto smere pokračovala aj tento rok, znamenalo by to, že model S21 FE bude mať 4 800 mAh batériu s podporou 25 W káblového nabíjania a 15W bezdrôtového nabíjania. A keďže model FE bude mať o niečo menší displej ako model S21+, je pravdepodobné, že bude mať aj lepšiu výdrž.

Nabíjačka pravdepodobne nebude súčasťou balenia, to isté platí aj pre slúchadlá. Spoločnosť Samsung tento trend odštartovala s ostatnými modelmi série S21. Samsung ako oficiálny dôvod uviedol to, že chce pomôcť znížiť množstvo elektronického odpadu. V tom prípade však tento problém mohol vyriešiť podobne ako spoločnosť Xiaomi, ktorá dáva zákazníkovi na výber, či chce mať v krabici modelu Mi 11 nabíjačku alebo nie.

Cena a dostupnosť

Model Galaxy S20 FE bol predstavený v septembri, pol roka po predstavení série S20. Očakáva sa, že spoločnosť Samsung tento plán nebude meniť a model S21 FE uvidíme pravdepodobne v druhej polovici roku 2021.

Samsung S20 FE bol dostupný v 5G verzii s procesorom Snapdragon 865 a v 4G verzii s Exynosom 990. 5G verzia dostala minulý rok odporúčanú maloobchodnú cenu 750 eur a 4G verzia o 100 eur menej. Základný model S21 je tento rok lacnejší a navyše je dostupný len 5G verzii. Znamená to, že S21 FE najskôr vyjde výlučne ako 5G model a jeho cena sa bude pohybovať okolo 650 eur.

Náš tip
Samsung oslavuje narodeniny. Vedeli ste, ako začínal?

2.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+