MojAndroid

Keď sa niekde spomenie slovo cloud, množstvo ľudí sa odovzdá až príliš prekomplikovanej predstave toho, čo by sa za tým vlastne mohlo skrývať. Kvôli tomu ku cloudovým službám majú veľký rešpekt a radšej sa im vyhýbajú. To je veľká škoda, pretože cloudové úložiská predstavujú skvelého pomocníka pre zálohu našich najdôležitejších dát. 

Rôzne obavy, ktoré sa vynárajú okolo cloudu jednoducho nie sú odôvodnené. Ak človek siahne po úložisku etablovaných firiem, nemusí sa obávať. Tie spĺňajú prísne štandardy pre ochranu uložených dát, či už po stránke spôsobu ich samotného ukladania alebo ochrany pred neoprávneným prístupom.

Za cloudom sa v holej podstate neskrýva nič iné, než servery, ktoré niekto iný spravuje a ponúka nám z nich nejaké služby. Napríklad je to spomínaná možnosť ukladať si tam dáta. Niektoré známe úložiská ponúkajú základné služby bezplatne, pri iných si za to musíme zaplatiť. V princípe ide o to, že platené služby sú pokročilejšie a ponúkajú väčší priestor a lepšie možnosti. 

Ak sa pozrieme na spoločnosti ako Microsoft či Google, už základná, bezplatná ponuka v úložiskách OneDrive a Disk Google pre bežného používateľa môže postačovať. Aspoň z pohľadu zálohy najkľúčovejších dát, o ktoré nechceme za žiadnych okolností prísť. Vyčlenených tu máme niekoľko GB, takže na kontrolovanú zálohu fotiek a dokumentov je to priam ideálne.

Datacentrá, v ktorých sú servery týchto úložísk fyzicky umiestnené, spĺňajú prísne podmienky. Od redundancie, teda viacnásobnej zálohy tých istých dát, cez ochranu voči vonkajším vplyvom až po tonu bezpečnostných certifikácií a právnych požiadaviek. Tie isté servery totiž skladújú dáta od bežných používateľov aj od veľkých firemných zákazníkov, ktorí netolerujú žiadnu chybu. 

Báť sa toho, že ukladanie dát do overených cloudových služieb s dlhou históriou a dobrou povesťou predstavuje pomyselnú ruskú ruletu skutočne nie je na mieste. Ak človek dodržiava základné princípy pre bezpečný pohyb v online svete, tak sa nemá čoho obávať

Prístup k uloženým dátam máme prakticky odkiaľkoľvek, kde máme pripojenie na internet. To je dobrou správou, pretože sa k nim cez svoj účet dostaneme z ľubovoľného zariadenia a nestane sa nám, že by sme ich niekde zabudli. Napríklad ako USB kľúč.

Do hry taktiež vstupujú rôzne ochranné funkcie, cez ktoré si môžeme najkritickejšie dáta v cloude “zabetónovať”. V skratke ide o funkcie, ktoré zabránia ich zmene či prepísaniu. Nehovoriac o tom, že zdieľanie dát uložených v cloudových úložiskách je otázkou poslania jedného odkazu, cez ktorý sa k nim dokáže dostať oprávnený príjemca autorizovaný cez správu prístupových práv.

Cloudové úložiska sú jednoducho skvelou možnosťou ako nenáročným spôsobom môžeme zálohovať svoje dáta. Vynikajúce je to aj v prípade smartfónov so systémom Android, pretože na nich musíme používať konto Google, a práve vďaka tomu máme automaticky prístup k úložisku Disk Google. V smartfóne pritom máme predinštalovanú aplikáciu, cez ktorú pohodlne dokážeme zálohovanie vykonávať. Či už ručne alebo automatizovane, presne podľa vašej chuti. 

V našich smartfónoch nosíme dáta, o ktoré by sme nechceli prísť, no často si to neuvedomujeme až do momentu, kedy sa staneme obeťou tejto nočnej mory. Strata, krádež, utopenie alebo hardvérová porucha. Dnes dokonca už aj vírusy a obzvlášť zákerný ransomvér. To všetko naše dáta v smartfónoch ohrozuje. 

Ručné zálohovanie dát do počítača alebo na USB kľúče či externé disky je samozrejme fajn, no pri smartfónoch to nie je až také pohodlné. Hlavne to veľmi podceňujeme, pretože doba je uponáhľaná a nie vždy si dokážeme nájsť čas na to, aby sa do tejto zálohy pustili

Na druhej strane, mobilné dáta a bezpečné Wi-Fi pripojenia sa stali prirodzenou súčasťou nášho mobilného sveta. Uloženie našich milovaných momentiek a dôležitých súborov pri pravidelnej synchronizácii zvládneme už za niekoľko minút. 

Stačí na to pár ťuknutí. A keďže sú dáta uložené v Google Disku prepojené s našim Google účtom, prechod na nový smartfón vyzerá priam ako prechádzka ružovou záhradou. Cloud je moderným, pohodlným a bezpečným pomocníkom pre dnešnú modernú dobu.

Ako si nastaviť zálohovanie do Google Disku?

Ako sme spomínali, priamou súčasťou operačných systémov Android je aplikácia Google Disk, známa aj pod názvom Disk. Priamo cez jej rozhranie si vieme nastaviť automatické zálohovanie obsahu z aplikácií, kontaktov, e-mailov a podobne.

Cez aplikáciu Fotky si zase vieme nastaviť automatické zálohovanie našich fotografií a videí. Všetko je pevne prepojené s používaným účtom Google.

V obidvoch spomínaných aplikáciách taktiež vieme zvoliť ručné nahranie vybraných súborov, čo sa hodí ako poistka pre uloženie kritických súborov, prípadne ako nástroj pre pravidelné zálohovanie, nad ktorým chceme mať dôslednú kontrolu. 

Aby toho nebolo málo, Google to má vo svojom systéme Android poriadne premyslené. Disk Google aj Fotky Google sú priamo integrované do funkcie Zdieľať. Nájdeme ich tu pod názvami “Nahrať do Fotiek” a “Uložiť na disk”.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

14.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+