MojAndroid

Samsung Galaxy S21 je najmenším modelom z radu vlajkových lodí do Samsungu pre rok 2021. Ponúka rovnaké parametre fotoaparátu a aj softvér ako jeho väčší súrodenec, Galaxy S21+. Zariadenie sa môže pochváliť výborným displejom, slušnou výdržou, 5 nm procesorom, vodoodolnosťou a skvelými stereo reproduktormi. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jeho fotoaparát.

Parametre fotoaparátu Hlavný: 12 MP, f/1.8, OIS
Ultra-širokouhlý: 12 MP, f/2.2, uhol záberu 120 stupňov
Teleobjektív 1: 64 MP, f/2.0, 3x bezstratové priblíženie
Selfie: 10 MP, f/2.2, AF

Býva zvykom, že nové vlajkové lode od Samsungu patria medzi špičku vo fotografovaní. Inak tomu nie je ani tento rok. Snímače sú síce totožné s tými minuloročnými, no vyšší výkon a vylepšený softvér posúvajú kvalitu zase o niečo ďalej.


Rozlíšenie, pomer strán a veľkosť fotografií

Hlavný snímač ponúka maximálne rozlíšenie 12 megapixelov v pomere strán 4:3. Iný pomer strán samozrejme výsledné rozlíšenie zníži, keďže fotografie budú orezané. Vďaka 64 MP “teleobjektívu” je možné fotografovať aj v tomto rozlíšení. Jedna takáto fotografia zaberie približne 17 MB. Štandardná 12 MP fotografia je veľká približne 3 MB.

Aplikácia, ktorá fotoaparát obsluhuje, je už stará známa a plná funkcií. Nechýba tu prakticky nič. Orientuje sa v nej veľmi jednoducho. Jediný menší problém vidím v plynulosti zoomovania, tá nie je vždy podľa mojich predstáv. Avšak kvalitu výslednej fotografie to nijako neovplyvní.

Samsung Galaxy S21: Kvalita fotografií

Výsledné zábery sú kvalitné a patria medzi to najlepšie. Cez deň sa môžete spoľahnúť na výborný dynamický rozsah, sýte, avšak verné farby a spoľahlivé zaostrovanie. V noci odporúčam využívať nočný režim, ktorý fotografiám výrazne pomôže. Jediný problém mám s nadmerným šumom nočnej oblohy. Dúfam, že nejaká softvérová aktualizácia to vyrieši.

Bezstratové priblíženie je maximálne do 3x a takéto fotky sú veľmi pekné a detailné. Maximálne digitálne priblíženie je až 30-násobné, avšak tu už ide kvalita výrazne dole. Do približne 10x sa však fotiť stále oplatí, no iba cez deň.

Novinkou je špeciálny režim s názvom “Režisérov pohľad”. Súčasne dokáže zobraziť zábery zo všetkých troch snímačov vzadu a selfie fotoaparátu. Používateľ tak má skvelý prehľad o tom, akú scénu dokážu v reálnom čase zachytiť konkrétne objektívy. Portrétový režim sa volá trochu netradične – Na výšku. Samsung Galaxy S21 5G dokáže natáčať aj video s rozmazaným pozadím, stačí vojsť do režimu Video na výšku.

Ultra-širokouhlý objektív nedokáže zaostrovať, takže na detailné makro fotky zabudnite. Čiastočne to je možné nahradiť zoomovacím objketívom, no stále to nie je ono.

Najlepšou funkciou selfie fotoaparátu je automatické zaostrovanie, ktoré sa len tak nevidí. V noci pomôže nočný režim, no nočné fotografie aj tak za veľa nestoja. Cez deň je to už podstatne lepšie. Dokonca aj dynamický rozsah je slušný a poteší aj portrétový režim.

Ukážkové video:

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy S21? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

29.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+