MojAndroid

Juhokórejská spoločnosť a najväčší výrobca smartfónov, Samsung, oslavuje v dnešný deň 83. narodeniny. Taliansky portál timemagazine.it pripomenul, že táto spoločnosť v prvej polovici minulého storočia vôbec nepredávala elektroniku. Pôvodne sa totiž zaoberala distribúciou a predajom potravín.

Samsung postavil svoj úspech na predaji potravín

Spoločnosť Samsung bola založená 1. marca 1938 v Taegu v dnešnej Južnej Kórei vďaka nápadu Lee Byung-chula (1910–1987). Tento člen bohatej statkárskej rodiny pôvodom z okresu Uiryeong sa ako 28-ročný presťahoval do Taegu, kde založil firmu s približne štyridsiatimi zamestnancami. Spoločnosť Samsung Sanghoe nemala absolútne nič spoločne s elektronikou a zaoberala sa distribúciou potravín, najmä cestovín a rýb. Spoločnosť rástla a expandovala, takže jej ústredie Lee Byung-chul presťahoval do Soulu, ale iba na krátky čas.

Počas kórejskej vojny bol Lee Byung-chul nútený presťahovať sa do Pusanu, kde začal hľadal nové nápady podnikania. Lee vtedy vstúpil do cukrárskeho podniku. V Pusane založil Lee spoločnosť Cheil Jedang, ktorá vyrábala cukor. To ho ale neuspokojilo a chcel konkurovať aj firmám v ďalších odvetviach. V roku 1954 založil spoločnosť Cheil Mojik, ktorej  činnosť bola v oblasti spracovania vlny. Za krátky čas stala najväčším vlnárskym závodom v národe. Najväčší zlom nastal v roku 1947 po druhej svetovej vojne.

Najväčší výrobca televízorov v Južnej Kórei

Presne v roku 1947 vytvoril Lee spoločný podnik s partnerom Cho Hong-jai nazvaný Samsung Trading Corporation. Rýchlo rastúca spoločnosť sa onedlho premenovala na spoločnosť Samsung C & T Corporation. Obchodu sa síce darilo veľmi dobre, ale narušil sa vzťah medzi oboma partnermi (Cho a Lee). Kvôli rozdielnym názorom na riadenie prevádzky sa obaja partneri rozhodli ísť vlastnou cestou. Cho mal pri odchode požadovať 30 % podiel. Lee pokračoval v rozširovaní aktivít Samsung Group a koncom 60. rokov vytvoril viacero divízií spoločnosti, ktoré začali vyrábať elektroniku.

Samsung SGH-100
Zdroj: Wikimedia.org

Samsung SGH-100

Samsungu sa darilo natoľko, že v roku 1978 sa ako prvá juhokórejská spoločnosť dosiahla 4 milióny vyrobených televízorov. Samsung, ktorý bol už známy po celom svete, začal v 80. rokoch masívne investovať do výskumu a vývoja. Tieto investície sa o niekoľko rokov vyplatili a dodnes tlačia spoločnosť na popredné miesto v globálnom elektronickom priemysle. Už v roku 1995 vydala svoj prvý GSM mobilný telefón Samsung SGH-100. Divízia Samsung Mobile ale začala masívne rásť až s príchodom systému Android od spoločnosti Google.

Úspech na mobilnom trhu priniesol Samsungu až systém Android

Prvým smartfónom Samsungu so systémom Android bol Samsung Galaxy i7500 s čistým Androidom z roku 2009. Obrovský úspech ale prišiel až o rok neskôr, keď prišiel na trh Samsung Galaxy i9000, ktorý bol známy pod označením Galaxy S. Toto označenie využívajú vlajkové lode Samsungu dodnes a najnovšou verziou je Galaxy S21. Galaxy S  vtedy prevyšoval konkurenciu AMOLED displejom, výkonom a fotoaparátom. Jeho nadstavba TouchWiz priniesla viaceré pokročilé funkcie, ktoré dostal čistý Android až v ďalších verziách.

Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

Výrazný úspech mali aj vlajkové lode série Galaxy Note, ktoré ponúkali tie najlepšie technológie, aké mal Samsung k dispozícii.  A vďaka peru S-pen sú tieto modely jedinečné aj dnes, čo ukazuje aj Samsung Galaxy Note 20 Ultra.

Najpredávanejšími boli ale smartfóny Galaxy nižšej a strednej triedy, ktorých juhokórejský gigant vyprodukoval za posledných 10 rokov desiatky modelov. Práve vďaka ním je dodnes najpredávanejším výrobcom smartfónov na svete. A to napriek obrovskej konkurencií v podobe čínskych spoločnosti Huawei a Xiaomi.

Náš tip
Clubhouse má v Číne konkurenciu, pochádza od Xiaomi
1.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+