MojAndroid

Spoločnosť Samsung je v posledných dvoch mesiacoch veľmi aktívna v aktualizáciách svojich smartfónov na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Doteraz aktualizovala iba drahšie modely ako Samsung Galaxy S20. Podľa portálu SamMobile sa dnes dočkal po prvýkrát aj lacnejší model strednej triedy Samsung Galaxy M31.

Aktualizácia je už dostupná

Samsung Galaxy M31 bol predstavený vo februári minulého roka a jeho hlavnou prednosťou bola batériou s veľkou kapacitou 6000 mAh. Aktualizácia v jeho prípade nie je až takým prekvapením, pretože bol prvým modelom strednej triedy, ktorý bol zaradený do beta programu One UI 3.0.

Distribúcia stabilnej verzie Android 11 s One UI 3.0 bola spustená formou OTA updatu v Indii a neskôr sa ma objaviť aj na ďalších trhoch. Číselné označenie aktualizácie je M315FXXU2BUAC. Okrem nových funkcií systému Android 11 a nadstavby One UI 3.0 sa používatelia dočkajú aj lepšieho zabezpečenia. Súčasťou aktualizácie je aj januárová bezpečnostná záplata.

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Aké modely už aktualizoval Samsung a jeho konkurencia?

Samsung Galaxy M31 nie je ani zďaleka prvým a posledným Samsung  smartfónom, ktorý bol aktualizovaný na Android 11. Nedávno sa jej dočkali aj skladacie smartfóny s ohybnými displejmi – Samsung Galaxy Z Flip a Galaxy Fold. Samozrejmosťou bola aktualizácia minuloročných vlajkových lodí série Galaxy S20 a Galaxy Note 20. Samsung ale myslí aj na modely z roku z 2019. Príkladom je séria vlajkových smartfónov Samsung Galaxy S10, ktorá dostala aktualizáciu na začiatku januára.

Samsung Galaxy Note 20

Android 11 a konkurencia

V aktualizáciách sa ale činí aj konkurencia. Tchajwanský výrobca Asus pred koncom roka prekvapil aktualizáciou s Android 11 pre model Asus Zenfone 6 z roku 2019. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Aj spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvá sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II, ktorú nasledovali Sony Xperia 1 a Xperia 5.

Náš tip
Samsung Galaxy Watch Active2 dostávajú podporu pre SmartTag
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
20.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+