MojAndroid

Samsung Galaxy M21 je jediný smartfón série M, ktorý je dostupný u nás (ak nerátame minuloročný model M20). Táto séria sa vyznačuje veľkou výdržou a nízkou cenou. Vznikla prakticky ako odpoveď na skvelé smartfóny v pomere cena/výkon od značiek ako Huawei alebo Xiaomi.

Ak by sme tento smartfón chceli zaradiť do súčasného portfólia smartfónov strednej triedy od Samsungu, išiel by tesne hneď za Samsung Galaxy A51. Má totiž rovnaký procesor ako on, avšak má pár ústupkov, ktoré zabezpečujú aj nižšiu cenu. Medzi ne patrí snímač odtlačkov na zadnej strane, plastové telo, displej s výrezom a pár ďalších drobností.


Technické parametre:

Operačný systém a nadstavba: Android 10, One UI 2.0
Čipset: Exynos 9611 (10 nm)
RAM: 4 GB
Úložisko: 128 GB, UFS 2.1
Rozmery a váha: 159 x 75,1 x 8,9 mm, 188 gramov
Displej: 6,4″, HD+, Super AMOLED
Batéria: 6000 mAh
Nabíjanie: 15 W rýchlo nabíjanie
Fotoaparáty: 48 MP hlavný senzor f/2.0, 8 MP ultraširoký f/2.2, 5 MP hĺbkový f/2.2, Selfie: 20 MP f/2.0
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi (2,4 a 5,0 GHz), GPS: GLONASS, BDS, GALILEO

Časti recenzie

Balenie: To, čo očakávate

V krabici určite nehľadajte ochranný obal, nakoľko je zariadenie plastové, výrobca neočakáva, že vám bude potrebný. Nakoľko plast lepšie znáša tvrdé zaobchádzanie a nepoškodí sa tak brutálne ako sklo. Radšej si ho však zaobstarajte, pretože zariadenie priťahuje odtlačky a mastnotu.

Čo sa nachádza v krabici:

  • Telefón
  • Záručný list a návody
  • Nástroj na vyberanie SIM karty
  • 15 W nabíjací adaptér
  • USB-C kábel

Konštrukcia a dizajn: Plast všade naokolo

Plastový je zadok a plastový je aj rám. Pomáha to však znížiť váhu zariadenia na prijateľných 188 gramov, ktoré si ani neuvedomíte, ani keď ste vlastnili ľahšie zariadenie. Pri pohľade zboku si môžete všimnúť, že telefón je trochu hrubší ako normálne, ale v ruke to nevadí, pretože má zadnú stranu príjemne zaoblenú. Vďaka tomu sa skvele drží a nebude vás tlačiť, ako niektoré sklenené telefóny s ostrejšími hranami.

Samsung Galaxy M21
Zadná strana je lesklá a vidieť na nej každý odtlačok.

Plast má aj svoje nevýhody a tou najväčšou je samozrejme zbieranie odtlačkov a mastnoty na zadnej strane. Na čiernej je to dosť vidieť, hlavne pri pohľade z bočných strán. Alza má na predaj aj modrú verziu, tam by možno bolo vidieť odtlačky a mastnotu o niečo menej.

Oceňujem, že fotoaparáty prakticky nevytŕčajú. Vytŕčajú len trochu, ale to si pri dnešných mobiloch, ktorým vytŕčajú aj o viac ako 1 mm ani nevšimnete. Ani bez krytu vám teda nehrozí to, že by vás telefón otravoval kývaním sa zo strany na stranu.

Predná strana obsahuje malý výrez, ktorý Samsung nazýva Infinity-U, keďže je v tvare písmena U. V spodnej časti sa nachádza trochu väčšia brada, než aká je bežná u dnešných smartfónov, ale reálne vám pri používaní vadiť nebude. Displej kvôli nej síce zaberá trochu menej miesta (84,2 % prednej časti), ale to nevadí. Displej chráni ochranné sklíčko Gorila Glass 3, ktoré zvládne mnoho pádov aj škrabancov.

Na pravej strane nájdete tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo vypnutia/zapnutia obrazovky. Tlačidlo ovládania hlasitosti je na môj vkus trochu vyššie, než štandardne, na čo som si musel zvyknúť. Nie je to nič hrozné, na čo by ste si po dni alebo pár dňoch nezvykli.

Samsung Galaxy M21
Tlačidlá hlasitosti sú umiestnené trochu vyššie než je štandard.

Odomykanie zariadenia: Radšej tvárou ako prstom

Samsung Galaxy M21 má na zadnej strane podlhovastý snímač odtlačkov prstov, ktorý je pomalší ako snímače, ktoré zvyknú byť v displeji. Väčšinou to bolo naopak a preto som aj ja osobne preferoval snímač vzadu, než v displeji. Jeho spoľahlivosť je tradičná – funguje 9/10 pokusov, ale ak vám ide o rýchlosť odomykania určite použite odomykanie tvárou.

Odomykanie tvárou funguje spoľahlivo, teda pokiaľ nie je príliš veľká tma. Je to veľmi rýchla a účinná metóda, aj keď je nutné podotknúť, nie práve najbezpečnejšia. Samsung vás tiež varuje pred tým, že niekto podobný by mohol telefón odomknúť. Niekedy je to možné aj fotkou.

Samsung umožňuje pridať aj alternatívny vzhľad, čo je skvelá funkcia teraz, keď nosíme rúška. Vytvoril som si alternatívny vzhľad s rúškom a telefón ma skôr vedel identifikovať s rúškom. Inak by ma identifikoval až po odhalení nosa. Podobná vec sa deje aj s okuliarmi, no pri prvom zadávaní tváre sa vás opýta, či nosíte okuliare. Ja som to využil pri alternatívnom vzhľade, kedy som si nastavil odomykanie tvárou s okuliarmi (slnečnými, pretože dioptrické nenosím). Inak by ma so slnečnými okuliarmi telefón nespoznal.

Realme 6i som chválil za pokročilé možnosti nastavení a použití odtlačku prsta a odomykanie tvárou, no Samsung to zobral ešte o triedu vyššie. Ten totiž umožňuje použiť odtlačok prsta všade tam, kde máte prihlasovacie údaje. Odomykanie tvárou dokážete zrýchliť a tiež sa mi páči aj možnosť pridania si alternatívneho vzhľadu.

No ani tu nie sú gestá snímača odtlačkov prsta, ktoré má aj môj starý Honor 8X. Tie mi umožnia pohodlne stiahnuť lištu upozornení alebo spustiť aplikáciu fotoaparátu. Dajú sa nastaviť na rôzne akcie podobne, ako na niektorých mobiloch existujú programovateľné tlačidlá.

Displej: Kvalitný AMOLED je symbol Samsungu

Samsung bez Super AMOLED panela je ako Android bez robota. Je to skrátka to, čo robí Samsung Samsungom. Displej však má výrazný žltý odtieň, čo sa mi nepáči, pretože takmer všetko biele má nádych žltej.

Samsung Galaxy M21
Predná brada mohla byť užšia.

Displej zaberá 84,2 % prednej strany, čo sú slušné hodnoty. No dalo sa ísť na vyššie čísla, ak by Samsung zredukoval prednú bradu displeja. Predsa o 30 € drahší Samsung Galaxy A51 má 87,4 % prednej strany telefónu pokrytých displejom a vyzerá to o dosť lepšie. Tieto čísla sú dôležité najmä pre ľudí, čo sledujú filmy a videá na mobile. Väčší displej v menšom tele totiž znamená hlbšie vtiahnutie do deja.

Podstatné sú aj iné údaje, ako napríklad rozlíšenie, ktoré je v našom prípade Full HD+ (1080 x 2340 pixelov). To je dostačujúce a je to dnes už priemer pri zariadeniach nižšej a strednej triedy. Pixely neuvidíte, teda pokiaľ sa nebudete dívať z blízkosti jedného centimetra.

Displej je chránený ochranným sklom Gorila Glass 3, ktoré ho ochránia pred rozbitím aj škrabancami celkom slušne. Zaujal ma fakt, že displej podporuje jas až do výšky 420 nitov, čo je skvelá hodnota aj na sledovanie na priamom slnku. Klasické displeje majú maximálny jas okolo 300 až 350 nitov. Tento obsahuje na posuvníku jasu “červenú zónu”, ktorá značí vyššie nastavenie.

Avšak pozor: Pri dlhodobom používaní displeju AMOLED na vysokom jase a jedným statickým obrazom hrozí jeho vypálenie do obrazovky. Tento jav môžete poznať aj z LED televízorov.

Samsung Galaxy M21
Vysoká úroveň jasu vám zaručí skvelú čitateľnosť aj na slnku.

Tradičným nedostatkom malých rámčekov je chýbajúca LED diódka. Avšak toto je AMOLED a tak si na ňom viete zapnúť Always On displej, kde sa vám budú zobrazovať informácie o upozorneniach. Nechýbajú ani viaceré formáty Always On displeja.

Výkon a pamäť: Rýchle úložisko, nie tak celkom rýchly procesor

Samsung musel niekde šetriť, aby dokázal cenu tohto smartfónu dostať pod 250 €. To šetrenie sa podpísalo práve na výkone zariadenia, konkrétne na použitom grafickom čipe a procesore. Za to sa nešetrilo na pamäti, ktorá využíva technológiu UFS 2.1. Táto technológia pre mobily znamená to, čo pre počítače znamená SSD disk. Teda prináša rýchle načítania súborov a otvárania aplikácií. Do minulého roka bola táto technológia výhradou skôr vlajkových telefónov, ale v tomto roku ju vidíme už aj v telefónoch strednej triedy.

Kritizovaný procesor na palube je Exynos 9611, použitý aj v Samsung Galaxy A51. Smartfón je s ním plynulý, pokiaľ práve nebežia nejaké operácie na pozadí a popritom sa snažíte robiť niečo iné. Ja som prvé záseky registroval už po prvom štarte, kedy som od smartfónu vyžadoval aktualizáciu programov z Obchodu Play a popritom som lietal medzi aplikáciami a pozeral, ako vyzerajú a aké možnosti ponúkajú.

V benchmarkoch procesor nezaujal, presne tak ako som to od neho očakával. Skóre blízke 180 000 v AnTuTu je trochu málo v tomto roku, keď Redmi Note 8 Pro, ktoré vyšlo takmer pred rokom dalo v tomto benchmarku cez 200 000 a dá sa zohnať lacnejšie, ako Samsung Galaxy M21. Ale ak zahodíme benchamarky za hlavu, a nebudeme robiť náročné operácie v pozadí a skúšať ešte niečo iné, môžme povedať, že tento telefón má celkom svižné reakcie.

Operačný systém: One UI 2.0 v plnej paráde

Skôr než vám poviem o tom, ako je One UI úžasný systém, musím dať zo seba moju obvyklú kritiku. Samsung Galax M21 má zastaralé februárové bezpečnostné záplaty. To znamená, že výrobca, teda Samsung sa o jeho aktuálnosť veľmi nestará. Ďalej to znamená, že nemôžete očakávať aktualizácie a príkladnú starostlivosť každý mesiac. V tomto mám asi po mojom Honore 8X vysoké nároky, nakoľko po prvý rok od kedy vyšiel, som dostával bezpečnostné záplaty takmer každý mesiac. Preto podobnú starostlivosť očakávam aj pri ostatných modeloch od iných výrobcov.

Zastaralé bezpečnostné záplaty na Samsungu Galaxy M21.

Inak je One UI nádherný systém, kde spolu s čiernou témou vyzerá takmer umelecky. Nájdete tam kopu vyšperkovaných detailov, ktoré vám ulahodia. Teda ak máte radi široké spektrum funkcií a nastavení, podobne ako ja.

Ako som spomínal v časti displej, zapáčili sa mi všetky nastavenia a formáty, ktoré ponúka Always On displej. Viete si naň nastaviť rôzne formáty hodín, upozornení, stav batérie a podobne. Rovnako si tak viete meniť farebné škály, animácie a obrázky, ktoré sa budú zobrazovať. Môžu sa vám tu zobrazovať aj informácie o počasí, či o hudbe.

Samsung vám umožní skryť výrez, ak sa vám nepáči. Na LED displejoch to potom vyzerá, ako keby tá časť displeja tam ani nebola a mali ste perfektne symetrický telefón.

Samsung Galaxy M21

Samsung vám taktiež do systému pribalí kopec aplikácií. Väčšina sa dá odinštalovať, ak ich nepotrebujete. Dajú sa však označiť za potrebné – aplikácia pre poznámky, pre videohovory, kancelársky balík MS Office a podobne. Najviac ma však zaujala jedna konkrétna – Samsung Global Goals. Tá ma za úlohu zbierať peniaze od používateľov na charitu. Viete si v nej vybrať konkrétnu charitu zo 17 a prispieť na ňu. Viete si tieto charity nastaviť ako pozadie uzamknutej obrazovky. Taktiež tu existuje možnosť (ktorá na Slovensku nefunguje) zapnúť zobrazovanie reklám pri nabíjaní. To, čo by ste Samsungu týmito reklamami zarobili pôjde ako výťažok danej charite.

Konektivita: Nič mu nechýba

Ak by Samsung Galaxy M21 nestál len niečo cez 200 €, mohol by som mu vyčítať chýbajúci senzor odtlačku prsta v displeji, Infračervený port, bezdrôtové nabíjanie a iné veci. Ale tieto veci sa väčšinou v takto lacných smartfónoch nenachádzajú. To, čo sa tu nachádza je dostačujúce a plne použiteľné.

Nájdete tu NFC, ktoré podporuje Google Pay, takže s ním môžete bezpečne platiť na termináli (v týchto časoch veľmi žiadaná vec). Taktiež Wi-Fi, ktoré okrem štandardu Wi-Fi 6 podporuje všetky konfigurácie, vrátane 5 GHz sietí. Nechýba tu plne vybavené GPS s podporou GLONASS, BEIDOU, GALILEO.

Samsung Galaxy M21
GPS príjem je nadpriemerný. Možno vďaka plastovej konštrukcii.

Bluetooth má konfiguráciu 5.0 a vďaka plastovej konštrukcii budete mať dlhší dosah, ako na väčšine telefónov. To isté platí aj na Wi-Fi, kde som v miestnosti na opačnej strane domu, ako je router mal stále skoro štyri paličky. Bežne mám tak jednu alebo dve na mobile s kovovo-sklenenou konštrukciou.

Telefón podporuje dve SIM karty, čo je v dnešnej dobe už štandardom. Nájdete tu aj tretí, oddelený slot na microSD kartu.

Páči sa mi hlasitosť reproduktora na hovory, je vyššia ako priemerná a aj kvalita hovoru tým pádom bola lepšia. Kvalita hovoru pri prišla mierne nadpriemerná, asi to bolo aj automaticky a stále prítomným VoLTE. To je štandard, ktorý sa používa na zlepšenie kvality hovorov cez 4G sieť.

Na napájanie a prenos súborov použijete USB-C, ktorý má štandardný formát 2.0. Vyšší formát 3.0 môžete očakávať len vo vlajkových lodiach,

Samsung Galaxy M21
3,5 mm jack je tu stále prítomný

Nájdete tu aj 3,5 mm jack, aspoň v nižšej cenovej kategórii sa nezačalo s jeho odstraňovaním. Avšak už aj pár modelov strednej triedy, spomeniem si na Xiaomi Mi 9 SE, bolo ukrátených o túto celkom užitočnú funkciu.

Multimédiá: Zopár nepríjemných nedostatkov

Jediná aplikácia na hudbu je tu YouTube Music. Čakalo ma 5 minútové načítavanie piesní z pamäťovej karty (áno viem, som nemoderný a nepoužívam Spotify, ktoré v telefóne bolo tiež). Následne mi aplikácia neumožnila ani spustiť hudbu z vlastnej knižnice, pokiaľ nie som pripojený na internet. Nie ďakujem, stiahol som teda jetAudio z Obchodu Play.

jetAudio Hi-Res Music Player
jetAudio Hi-Res Music Player
Developer: Team Jet
Price: Free
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot
  • jetAudio Hi-Res Music Player Screenshot

Telefón obsahuje 3,5 mm jack, takže som mal na výber, či použiť klasické slúchadlá alebo Bluetooth slúchadlá. Pre recenziu som však najprv chcel zistiť, aký dobrý je reproduktor – je skôr taký priemerný. Je hlasný a čistý, výšky a stredy sú zvládnuté skvele ale hĺbky (basy) absolútne chýbajú. Je to bežný problém malých reproduktorov v mobiloch nižšej cenovej kategórie.

Aplikácia na prehrávanie videa je zabudovaná v systéme. Je štandardná a žiadne významné funkcie neponúka. Ak chcete viac, odporúčam aplikáciu VLC, ktorú môžete poznať aj z počítačov.

VLC for Android
VLC for Android
Developer: Videolabs
Price: Free
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot

Pre milovníkov rádia sa tu nachádza aplikácia Rádio. Potrebujete 3,5 mm slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. Aplikácia rýchlo nájde stanice a ukáže vám ich frekvencie. Škoda, že nezobrazuje názov aspoň prehrávaného rádia.

Samsung prináša aj skvelé nastavenia zvuku, ktoré nájdete v Nastaveniach, v časti Zvuky a vibrovanie – Kvalita zvuku a efekty. Tam sa nachádza ekvalizér, ktorý si viete nastaviť podľa 5 profilov. Taktiež tu nájdete vylepšenie zvuku Dolby Atmos a jeho profily (Film, Hra, Hudba, Hlas). Najviac sa mi zapáčila možnosť s názvom Adapt Sound, ktorá prispôsobí vyváženie zvuku vašim ušiam. Prejdete si tu mierne zdĺhavým testom frekvencií, kde budete odpovedať na otázku, či počujete pípanie.

Fotoaparáty: Veľmi dobrá kvalita farieb aj ostrosti

Samsung vedel vždy zaujať vo fotografiách. Nie je to tak ani s modelom Samsung Galaxy M21. Aj samotná aplikácia na fotografovanie je vyšperkovaná do detailov s úmyslom ľahkého a efektívneho využitia. Páčia sa mi rýchlo dostupné ikonky na prepínanie medzi širokouhlým a klasickým režimom fotenia, ako aj možnosť zapnutia vylepšenia scén.

Hlavný fotoaparát má 48 megapixelov a fotí fotky v skvelej kvalite i ostrosti, výsledné fotografie majú 12 megapixelov. Nemám mu čo vytknúť, veď pozrite sami.

Ako môžete vidieť, farby sú perfektné a ostrosť tiež. Na telefón s cenovkou mierne cez 200 € je toto skvelý výkon. Nižšie si môžete porovnať rozdiel medzi 48 MP fotkou a 12 MP fotkou.

Rozdiely sú viditeľné – fotka vľavo má menšiu ostrosť, fotka vpravo má bledšie farby a vyššiu ostrosť aj na stromoch v pozadí. Je to spôsobené tým, že pri 48 MP sa stráca dynamický rozsah, teda jas farieb.

Portrétové fotografie – Také, aké majú byť

Sú použiteľné, len s malým množstvom omylu, teda nesprávneho rozmazania objektu. Samsung Galaxy M21 má neobvyklý hĺbkový snímač (5 MP), ktorý zabezpečuje presnejšiu mieru rozmazania, ako väčšina hĺbkových snímačov, ktoré zvyknúť mať len 2 MP rozlíšenie.

Ultra široké snímky: Nízka ostrosť na každom centimetri

Fotoaparát trpí kvôli nízkemu rozlíšeniu senzora a uberá to na kvalite snímok. Cez ultra široký snímač je možné aj natáčať “Super stabilné” video. Je pravda, že je super stabilné, ale je aj super rozmazané.

Ako vidíte, listy sa zlievajú dokopy, ako keď sa maliarovi zleje farba na umeleckom diele. Farby sú inak krásne, žiarivé.

Selfie a selfie portréty: Je tu priestor na zlepšenie

Selfie fotky majú taktiež žiarivé farby a dostatok detailov. Tiež im môžme vyčítať tzv. zlievanie farby listov a podobné veci, ale to nemá význam, nakoľko nie sú predmetom fotografie.

Ak som pri bežných portrétoch spomínal nepresné rozmazanie, pri selfie fotkách je tento problém ešte väčší (všimnite si dlhé rozmazané vlasy napravo). Je to spôsobené menšími pixelmi selfie snímača aj jeho nižším rozlíšením.

Videá: Veľmi dobré možnosti

Nájdete tu mnoho možností natáčania videa – bežné video v 1080p, v 4K rozlíšení, širokouhlé video (nazývané Super stabilné) a tiež podporu elektronickej stabilizácie obrazu. Jediné, čo tu chýba je 60fps. To nenájdete ani pri 1080p rozlíšení, nie to ešte pri 4K. Taktiež máte možnosť tvoriť super spomalené videá (Samsung rád používa expresívne slovíčko super).

Video natáčané v 1080p:

Video v 4K rozlíšení:

Super spomalené video:

Super stabilné video (video vytvorené ultraširokým objektívom):

Batéria: Dlhá výdrž s pomalým nabíjaním

Samsung Galaxy M21 má 6000 mAh batériu, čo je prakticky rekordné číslo (takých zariadení je tu ako šafránu). S náročným používaním a s viac než 9 hodinami zapnutej obrazovky som zvládol dva dni bez nabíjania. Je to skvelé číslo, aj keď mám pocit, že je hodné skôr 4000 alebo 5000 mAh batérie. Optimalizácia tu mohla byť trochu lepšia. Za takéto čísla môže skvelý AMOLED displej.

Nabíjanie je tu problémom – Samsung dáva k mobilu 18 W nabíjačku, čo by bolo super, ak by telefón nemal 6000 mAh batériu. Takáto veľká batéria si zaslúži silnejšie nabíjanie, pretože toto nie je Adaptívne rýchle nabíjanie, ako ho Samsung nazýva.

Samsung Galaxy M21 so 6000 mAh batériou sa nabíjal takto:

  • 15 minút: 11 %
  • 30 minút: 20 %
  • 45 minút: 29 %
  • 60 minút: 37 %
  • Plné nabitie: 3 hod. 7 min.

Doteraz som si myslel, že takto dlhé nabíjanie nie je v roku 2020 reálne. No všetko sa dá, ak sa výrobcom (ne)chce. Takéto nabíjanie je vhodné pre ľudí, ktorí svoj telefón radi nechávajú nabíjať cez noc. Tu to asi inak ani nepôjde. Meranie nabíjania tohto mobilu bolo podobné, ako čakať na Godota.

Konkurencia

Konkurenciou tomuto telefónu je aj vyspelejší a mierne drahší brat Samsung Galaxy A51. Ten ponúka rovnaký procesor, rovnaké fotoaparáty + pridáva makro snímač, má lepší displej. Na druhú stranu má taktiež plastové telo (aj keď krajšie), menšiu batériu (4000 mAh). Ktorý z nich považujete za lepší, nechám na vás.

Samsung Galaxy A51 displej vyrez

Silnú konkurenciu tomuto smartfónu robí značka Xiaomi. Za Xiaomi Mi 9T si síce priplatíte možno aj o 50 € viac, za to však dostanete displej bez výrezu (taktiež AMOLED), omnoho lepší výkon (ak vám na tom záleží), podobné snímače, no miesto hĺbkového, dostanete užitočnejší telefoto snímač (umožňujúci 2x optický zoom) a kovový rám so zadným sklom. Prídete však o kapacitu batérie, ktoré sa zmenší na 4000 mAh.

Xiaomi Mi 9T

Ak chcete niečo lacnejšie, tak minuloročný Redmi Note 8 Pro od Xiaomi bude skvelá voľba. Ponúka rýchly procesor, podobnú výdrž batérie (kapacita 4500 mAh), lepší hlavný fotoaparát. Prídete však o pekný AMOLED displej, pretože Redmi Note 8 Pro má len IPS LCD.

7.5

Samsung Galaxy M21

Telefón vo mne zanechal rozporuplné pocity. Na jednu stranu sa mi fakt páči AMOLED displej, rýchla UFS 2.1 vnútorná pamäť, One UI 2.1 a podarené fotoaparáty. Chválim aj veľkú výdrž batérie, s ktorou zvládnete fungovať bez nabíjania dva alebo aj tri dni. Celkom dobrý je aj tvar mobilu a 2,5D zahnutie obrazovky, ktoré spríjemňuje gesto potiahnutia z kraja obrazovky.

Čo ma však nezaujalo je bežný čierny plast, ktorý síce má svoj výhody (lepší príjem signálu, nižšia hmotnosť zariadenia, obava o zadný kryt je menšia ako pri skle), no aj výrazné nevýhody (pôsobí lacno a neatraktívne, zanecháva na sebe mastnotu a odtlačky). Koniec koncov záleží len na vašom rozhodnutí. Nepáči sa mi ani slabší procesor, ktorý mi už po pár minútach ukázal, že to nezvláda (aktualizoval som aplikácie a popritom som behal po nastaveniach).

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
50 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Kvalitný displej
  • Nadpriemerné fotoaparáty
  • Nízka váha zariadenia
  • Dobre sa drží vďaka zaobleniu na spodnej strane
  • Rekordná výdrž batérie

  • Plastová zadná strana
  • Extrémne pomalé nabíjanie
  • Slabší procesor
  • Chýba 60fps pri natáčaní videa
30.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+